Traffic Jam Assist - jak funguje asistent jízdy v koloně?

,

Řidiči ve městech často žádají pohodlnou jízdu, kterou jim znemožňuje neustále hlídání a popojíždění v kolonách. Kromě asistentů, které jsou určeny především pro bezpečnou jízdu, existují i takoví, kteří vám primárně umožní pohodlné řízení a ulehčí vám práci. Zároveň samozřejmě fungují tak, aby vás nevystavovali rizikům. Jedním z těchto asistentů, který funguje vzájemně s dalšími asistenty ovládající jízdu v autě, je Traffic jam assist, neboli asistent pro jízdu v koloně.

Jak funguje Traffic Jam Assist

Asistent pro jízdu v koloně sleduje ostatní automobily a dle nich reaguje. Auto sleduje další vozidlo před ním a při popojíždění samo zprovozní plyn a následně brzdu, aby vyrovnal vzdálenost v koloně. K bezpečné jízdě využívá dvou systémů, a to volitelný adaptivní tempomat (ACC) a Lane assist. ACC vyrovnává vaši rychlost a udržuje tak určitou vzdálenost mezi provozem před ním. Umožňuje tak bezpečnou a ustálenou jízdu. Lane assist patří mezi další užitečné systémy, jelikož dokáže udržet auto v daném jízdním pruhu. Vyhnete se tak nehodě a při spojení se Side assist systémem dokáže Lane assist sám reagovat. Ve verzi Traffic jam assist V1 propojil asistent všechny systémy dohromady a mohl tak fungovat až do zastavení, které nebylo delší než tři vteřiny. Poté byl nutný zásah řidiče. Pokročilá verze V1.5 nyní umožňuje autu stát až po dobu 13 vteřin bez zásahu řidiče, a navíc rozezná barevná dopravní značení, díky kterým může auto samovolně reagovat na zrovna probíhající práce na silnici.

Škoda Superb a Trafic jam assist

Stejně jako u ostatních aut disponuje Škoda Superb u Traffic jam assist hned několika systémy, které dohromady tvoří bezpečného asistenta pro jízdu v koloně. Kamera pomáhá snímat a hlídat jízdu v pruhu a adaptivní tempomat udržuje vzdálenost od provozu před autem, aby zabránil případné srážce. Systém hlídající jízdu v koloně se spustí při kolonách pohybujících se do 60 km/h a dokáže reagovat i při zatáčení v koloně. V případě potřeby dokáže auto v dostatečné vzdálenosti od cizího vozidla zastavit a zabránit tak nehodám, které při jízdě v kolonách hrozí.

Kde najdete asistenta pro jízdu v koloně

Na Traffic jam assist narazíte přirozeně i v dalších modelech aut, než je pouze Škoda Superb. Nachází se například v modelech Mazda3 či BMW 3 Series, X5, 8 Series nebo X7. Asistent patří mezi volitelné prvky, které je třeba zaplatit, ovšem následně jsou automaticky propojeny s ostatními systémy, které většinou bývají již v základním vybavení. Pokud si raději užíváte pohodlnou jízdu a jste otevřeni inovacím od výrobců automobilů, jistě je Traffic jam assist ideálním řešením. Pro osoby, které se spíše pohybují na volných dálnicích, je však tato funkce naprosto zbytečná.

0
Porovnávač
TOPlist