Renault Kadjar

,

Motor a výbava

Šestnáctistovku dCi jsem měl možnost vyzkoušet již několikrát, identický motor jsem testoval iv aliančním modelu Qashqai japonské automobilky Nissan. Naftový agregát s výkonem dosahující hodnoty 130 koňských sil není žádným sportovcem. Přestože se jedná o vrcholnou naftovou motorizaci, tak bych si uměl představit alespoň o dvacet koní více, Kadjar totiž v některých momentech působí až trochu lenivě. Od nízkých otáček se mu nechce moc za plynem, poté však nastoupí a dokáže být kultivovaným parťákem i při dálničním tempu. Rozhodně se však lépe cítí na okreskách, nežli v levém pruhu na dálnici. Zajímavou motorizací je benzínová jednotka TCe s výkonem 165 koňských sil, zde však Renault nenabízí možnost pohonu všech kol. Testovaný Kadjar disponoval šestistupňovou manuální převodovkou, dráhy řadící páky jsou o malý kousek delší, než bych si přál. Otravně působí cvaknutí při přeřazování, se kterým jsem se setkal i u dražšího Koleose a aliančních kolegů z dílny Nissanu. Pohon všech čtyř kol nabízí Kadjar pouze v testované specifikaci, a tak není problém i s takto nafintěným městským SUVéčkem vyrazit směrem k lesním a polním cestám. Světlá výška vozu je velmi slušná, celkem Kadjar nabízí 20 centimetrů, nájezdový úhel vpředu dosahuje hodnoty 18 stupňů. Tato čísla jsou dostačují i na místy náročnější podmínky, převážně je však Kadjar navržen na projížďku po nezpevněných cestách. Kadjar je primárně předokolka, ovladačem situovaným vedle řadící páky můžete přepnout do režimu AUTO. Tento režim připojuje zadní nápravu v případě změny povrchu, stále tak kontroluje ideální využití trakce. Pokud jsou podmínky obtížnější, je možné ovladačem ještě jednou pootočit a uzavřít tak rozdělení pohonu mezi přední a zadní nápravu v poměru 50:50.

Ještě markantněji je navržen pro komfortní jízdu, tomu odpovídá i možnost velmi bohaté výbavy s možností řady příplatkových položek. Náš kousek je vyveden v nejvyšším výbavovém stupni Bose, na palubě nám tak opravdu nic nechybí. Klidně bych šel o výbavový stupeň níže (Intens), který pořídíte o 50.000 Kč levněji. V základní výbavě si Kadjar potrpí na bezpečnosti, k dispozici je tak řada pasivních a aktivních strážců celé posádky. Výsledná cena Kadjara je lehce ovlivnitelná požadavky majitele, pokud netrpíte na přílišném luxusu, dokáže se cenovka i tak slušně vybaveného vozu dostat na podstatně přijatelnějších 659.000 Kč. V této cenové hladině se nacházíme ve výbavovém stupni Adventure. Zde vám Kadjar dokáže nabídnout tempomat s omezovačem rychlosti, zadní a přední parkovací senzory, dvouzónovou automatickou klimatizaci či multimediální systém R-Link 2 bez navigačního systému. Za rozdíl v hodnotě 90.000 Kč bych raději pouvažoval o naplánování rodinných aktivit na několik let dopředu. Pokud však chcete v první řadě komfort, není problém mít v Kadjaru například sedmipalcový dotykový systém R-LINK druhé generace včetně navigace, světlomety LED Pure Vision, disky kol z lehkých slitin o velikosti devatenácti palců či zvukový systém Bose s osmi reproduktory.

Pure LED světlomety

Asistenční systémy: Pouze základ, a to za příplatek

Renault nabízí asistenční systémy většinou jako součást balíčků, případně jako možné volitelné výbavy za příplatek od vyšších stupňů výbavy. Je to jakási hra, jak přikoupit něco, co vlastně ani nechcete nebo nepoužijete. Nabídka asistenčních systémů pro zvýšení bezpečnosti je omezena pouze na systém sledování mrtvého úhlu, systém informující před opuštěním jízdního pruhu, sledování a hlášení dopravních značek s upozorněním na překročení povolené rychlosti, přepínání dálkových světlometů a nouzové brždění. Z výčtu výše jmenovaných je většinou zaběhlý standard žádné inovace v tomto směru nehledejme. A tak cenovka za jeden z balíčků Pack Safety + City v hodnotě 25.000 Kč je celkem nelákavá. Podstatné ale je, že Kadjar je velmi příjemný, co se řízení týče. Asistenční systémy zde nemají roli na převzetí řízení jako například v již testovaném Karoqu.

Praktičnost nemá mezí

Hlavní výhodou a vlastně i podstatou Kadjaru je nabídnout co největší vnitřní prostor a komfortní svezení. Komfortní svezení splňuje a praktičnost mu není cizím pojmem. Rozvor dosahuje hodnoty 2,646 metru, to bohatě stačí na prostor pro celou rodinu. Na zadních sedadlech se sedí velmi komfortně, před koleny mi zbývá dostatek prostoru. Zde mě Kadjar nebývalým způsobem potěšil, prostornost, vzdušnost, jsou skvělé pro delší cesty s dětmi. Dětské sedačky pak není problém bezpečně uchytit díky systému Isofix na krajních sedadlech. Zadní sedadla jsou dělitelná a sklopná za pomocí páček v zavazadlovém prostoru. Po interiéru je velké množství odkládacích prostorů, začínaje osvětlenou přihrádkou před spolujezdcem a končící kapsami na zadní straně sedadel. Do výplní dveří pak není problém umístit lahev s vodou. Pod loketní opěrkou, která není bohužel výškově nastavitelná, se nachází odkládací schránka.

Interiér: Alianční kombinace

Exteriér vozu se prezentuje jako šedá myška bez většího sebevědomí doplněná o zkrášlující chromové doplňky. Stejně tak působí i interiér vozu. Po otevření dveří rozhodně nenastane ani náznak většího překvapení, vše už známe z ostatních modelů této značky a současně z modelu Qashqai. Palubní deska tak opravdu ničím konkrétním nenadchne, spíše se snaží být ergonomická a přehledná. Ve stejném duchu se prezentuje multimediální navigační systém R-LINK druhé generace, jenž je bez příplatku u dvou nejvyšších stupňů výbavy. Systém osloví především jednoduchou a přehlednou grafikou, líbí se mi rychlá odezva na povely a možnost spárování s chytrým zařízením. Výplně dveří jsou v oblasti opěradla a madla identická s modelem Qashqai, stejně tak ovládání automatické dvouzónové klimatizace, která je bez příplatku od výbavového stupně Adventure. Pochvalu zasluhují rozměrná sedadla s možností vyhřívání. Pokud bych měl srovnat interiéry Kadjara a modelu Qashqai, plusové body dostane Qashqai za výborný volant, Kadjar naopak setře japonského bratra rychlostí navigačního systému R-LINK 2. Společně s navigačním systémem chválím zvukovou audio sestavu o osmi reproduktorech pod taktovkou Bose. Vychutnat si tak můžete dokonalé tóny vašich oblíbených písní. Jedinou nevýhodu shledávám v případě zvolení zvukového systému Bose se subwooferem v absenci rezervního kola. Tento krok tak trochu poukazuje, kde má Kadjar své priority. V případě defektu kdesi na lesní cestě si alespoň můžete užít dokonalý zvuk při aplikaci opravné sady.

interiér

Zavazadelník: Bez problému na chatu i výlety

Kadjar je zde primárně pro rodiny, a tak se není čemu divit, že se snaží zaujmout i praktičností svého zavazadelníku. V základním uspořádání se objem zastaví na hodnotě 472 litrů včetně dvojitého dna. Po sklopení sedadel druhé řady se objem navýší až na konečných 1.478 litrů. Jak již bylo řečeno výše, mínusové body uděluji za absenci rezervy v případě zvukového systému Bose. Nevýhodou je i relativně vysoká nakládací hrana, to je ale nešvar většiny SUVéček. Rozhodně bych ocenil větší variabilitu zavazadelníku včetně různých sítí a háčků pro zafixování převážených zavazadel. Celkový objem bohatě stačí jak na rodinný způsob cestování, tak i na volnočasové a sportovní aktivity.

kufr

Závěr

Opomíjet francouzského zástupce při výběru středně velkého SUV by byla velká škoda. Kadjar umí nabídnout velmi příjemný jízdní projev, který je jasně orientovaný na komfortní svezení se snahou jezdit pod 6 litrů nafty na sto kilometrů. V interiéru ničím nepřekvapí, sedadla a navigační systém však umí hodnocení zvednout ve prospěch Kadjara. Konkurence je obrovská, a tak často rozhoduje i cenová politika. V tomto směru bych šel klidně i o dvě výbavy dolů a vůz si dovybavil jen prvky, které jsou pro mě důležité. Konečná cena je pak podstatně zajímavější a tento Francouz pak dostává jiný rozměr.Kdybych měl srovnat Kadjara s Nissanem Qashqai, Francouze bych volil v případě priorit v oblasti komfortu a výbavy. To je doménou Kadjaru, Nissan má však daleko lepší odezvu od kol a v terénu působí přesvědčivěji. Kadjar je tak ideální volbou pro čtyřčlennou rodinu, jenž bude vůz využívat především ve městě a o víkendu na okreskách směrem k odpočinku na chatě.

 

Rivalové

Opel Grandland X
Cena od549 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 222 Km/h
Spotřeba4.2 - 5.8 l/100km
Akcelerace8 - 11.1 s
Mitsubishi Eclipse Cross
Cena od519 650 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon120 kW - 120 kW
Maximální rychlost200 - 205 Km/h
Spotřeba6.6 - 7 l/100km
Akcelerace9.8 - 10.3 s
Subaru XV
Cena od640 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
Pohon4x4
Výkon84 kW - 84 kW
Maximální rychlost175 - 175 Km/h
Spotřeba6.4 - 6.4 l/100km
Akcelerace13.9 - 13.9 s
Dacia Duster
Cena od279 900 Kč
Palivadiesel benzín LPG
Převodovkam
PohonFWD
Výkon67 kW - 110 kW
Maximální rychlost166 - 196 Km/h
Spotřeba4.4 - 6.4 l/100km
Akcelerace10.4 - 13.8 s
0
Porovnávač
TOPlist