Španělská automobilka CUPRA nabízí celkem 7 modelů, namátkově třeba Leon Sportstourer, Born, Leon, Ateca nebo Tavascan. Leon Sportstourer patří s délkou 4,657 metru k těm menším, šířka je pak 1,799 m, výška 1,438 m. Hodnoty průměrného kombíku jsou pak 4,72 m na délku, 1,86 m na šířku a 1,57 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie vozů, kde karoserie vede v jedné linii nad zavazadlový prostor a pak jde ostře dolů. Díky tomu disponuje opravdu velkým zavazadlovým prostorem.
Leon Sportstourer se vyrábí v šesti různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z března 2025. Základní výbava CUPRA startuje na 839 900 Kč, model je dostupný v 2 různých výbavách. Spektrum motorizací potěší spíše příznivce benzínu, je jich totiž více než naftových. K zakoupení jsou ve výkonech 148, 201, 268 nebo 329 koní. Nejsilnější z nich (Sportstourer VZ 2.0 TSI 4Drive DSG) dosahuje maximální rychlosti 250 km/h a na stovku se dostane za 4 sekundy.
Dostupná je verze se sedmistupňovou automatickou převodovkou Sportstourer 1.5 eTSI DSG. Za automatickou převodovku oproti běžné manuální šestistupňové spojené se stejným agregátem připlatíte 105 tisíc. Vůz CUPRA Leon Sportstourer lze sehnat jak ve variantě s pohonem předních kol, tak i s pohonem všech kol. Ten se pojí s motorizací Sportstourer VZ 2.0 TSI 4Drive DSG a příplatek oproti nejlevnější dvoukolce je 380 tisíc Kč.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za Sportstourer 2.0 TDI DSG ve výbavě CUPRA platili přibližně 10 063 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 232 660 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu CUPRA Leon Sportstourer je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
V prosinci 2025 bylo v ČR registrováno 1 kus modelu CUPRA Leon Sportstourer.
Značka CUPRA získala v průzkumu spolehlivosti Consumentenbond (2026) hodnocení 7,7 z 10 a obsadila 18. místo z 39 značek.
| Palivo | Diesel Benzín |
| Převodovka | Automatická, Manuální |
| Poháněná náprava | FWD |
| Výkon | 110 kW - 245 kW |
| Maximální rychlost | 214 - 250 Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 4 - 9 s |
| Série | Leon (KL) Sportstourer (od 07/24) |
| Začátek výroby | KL |
| Začátek výroby modelu | Leon Sportstourer 2.0 TDI |
| Třída vozidla | Nižší střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1438mm |
| Šířka | 1992mm |
| Délka | 4657mm |
| Rozvor | 2686 mm |
| Objem kufru | 620 / - l |
| Hmotnost | 1416 - 1756/1940 - 2150 Kg |
| Poloměr otáčení | 11 |
| Světlá výška | - |
| Kombinovaná | 4 - 16l/100km |
| Město | 6 - 11 l/100km |
| Mimo město | 4 - 8 l/100km |
| Emisní norma | Euro 6e |
| CO2 | - g/km |
| Elektrický dojezd | 125 - 131 km |
| Dojezd WLTP | 125 - 131 km |
| Dojezd město | 154 - 176 km |
| Kapacita baterie hrubá | 25 kWh |
| Kapacita baterie netto | 19 kWh |
| Hmotnost baterie | 130 kg |
| Technologie baterie | Lithium |
| Nabíjecí výkon AC | - |
| Nabíjecí výkon DC | - |
| Typ AC konektoru | Typ 2 |
| Typ DC konektoru | - |
| Pozice nabíjecího portu | Vpředu vlevo |
| Max. rychlost el. režim | 130 km/h |
| Tepelné čerpadlo | Ano (u části motorů) |
| Vehicle-to-Load (V2L) | - |
| AC nabíjecí kabel v balení | Ano (u části motorů) |
| Typ vytápění | - |
| typ | combi |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 5 |
| Zatížení střechy | 75 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | kotoučové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 839 900 Kč - 1 334 900 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 1500 - 1700 kg |
| Nebrzděný | 700 - 750 kg |
Modernizovaná Cupra Leon Sportstourer VZ je podle recenzenta aktuálně nejlepším a nejuniverzálnějším modelem v řadě Leon. Díky technice z Golfu R, standardně dodávanému adaptivnímu podvozku a atraktivnější ceně představuje špičku ve třídě sportovních rodinných kombi.Autožurnál
- Aktivní zadní diferenciál Torque Splitter s vektorováním momentu
- Adaptivní podvozek DCC a sportovní geometrie v sériové výbavě
- Lepší poměr ceny a výkonu ve srovnání s koncernovým sourozencem
- Kontroverzní design přední části a tvar světlometů po faceliftu
- Nemožnost objednat výfuk Akrapovič pro karoserii Sportstourer
- Matrix LED světla jsou technicky jednodušší než IQ.Light u VW
Recenzent hodnotí facelift Cupry Leon velmi pozitivně, zejména díky zásadnímu zlepšení kvality montáže a materiálů v interiéru. Oceňuje dravý design a modernizovaný infotainment, který konečně opravil dřívější ergonomické nedostatky jako chybějící podsvícení ovládacích prvků.martinzmartina
- 333 koní a pohon všech kol pro skvělý výkon v každém počasí
- Kombi karoserie spojuje sportovnost s praktičností
- V dané cenové kategorii mimořádně silná nabídka techniky
- Cena přes 50 000 eur je stále vysoká pro tuto kategorii
- VZ333 není dostupný pro každého zákazníka