Crashtest Euro NCAP
Testováno v roce 2025
Španělská automobilka CUPRA nabízí celkem 8 modelů, namátkově třeba Born, Leon, Raval, Ateca nebo Formentor. Born patří s délkou 4,322 metru k těm větším, šířka je pak 1,809 m, výška 1,54 m. Hodnoty průměrného hatchbacku jsou pak 4,19 m na délku, 1,78 m na šířku a 1,48 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie vozů, kde je prostor pro cestující a pro zavazadla spojený, tj. zadní dveře poskytují přístup do zavazadelníku. V zásadě se tvarem neliší od vozů combi, liší se hlavně velikostí zavazadelníku a absencí třetí řady oken. Vozy kombi jsou tak praktičtější, hatchbacky zase vynikají v kompaktnosti a jsou vhodnější do města.
Born se vyrábí ve dvou různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z dubna 2026.
Born se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem zadních kol, pokud požadujete pohon 4x4, je třeba se poohlédnout jinde – v podobné cenové relaci například německá automobilka Audi nabízí S3 Sportback s motorem S3 Sportback S tronic za 1 382 900 Kč.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za CUPRA Born VZ 240kW ve výbavě e-Boost platili přibližně 14 193 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 328 160 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu CUPRA Born je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
U hatchbacku vás jistě bude zajímat i objem kufru. CUPRA Born disponuje objemem 385 litrů, resp. 1267 litrů při sklopených zadních sedadlech. Za stejnou nebo nižší cenu toho nejvíce uvezete v těchto vozech: Tesla Model 3 (594 litrů), XPeng G6 (571 litrů), Voyah Free (560 litrů), Sportequipe Sportequipe 6 (486 litrů) nebo Mitsubishi ASX (484 litrů)
V červenci 2025 bylo v ČR registrováno 1 kus modelu CUPRA Born.
Značka CUPRA získala v průzkumu spolehlivosti Consumentenbond (2026) hodnocení 7,7 z 10 a obsadila 18. místo z 39 značek.
Norský youtuber Bjørn Nyland model otestoval celkem 5× v letech 2022 napříč 2 variantami a generacemi. Nejlepší naměřené hodnoty: při 90 km/h 167 Wh/km (dosah 334 km) (58), při 120 km/h 231 Wh/km (dosah 241 km) (58), 1000km challenge 11 h 30 min (průměr 87,0 km/h) (58, 2022). Závorka u každé hodnoty uvádí konkrétní variantu a rok testu — výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí. Data pocházejí z jeho veřejné testovací databáze, která obsahuje měření za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost, GPS verifikace, zaznamenaný stav baterie).
| Palivo | Elektřina |
| Převodovka | AT |
| Poháněná náprava | RWD |
| Výkon | 170 kW - 240 kW |
| Maximální rychlost | 160 - 180 Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 5 - 6 s |
| Série | - |
| Začátek výroby | - |
| Začátek výroby modelu | - |
| Třída vozidla | Kompaktní třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1540mm |
| Šířka | -mm |
| Délka | 4322mm |
| Rozvor | 2770 mm |
| Objem kufru | 385 / 1267 l |
| Hmotnost | 1817 - 1848/- - - Kg |
| Poloměr otáčení | - |
| Světlá výška | - |
| Kombinovaná | 14 - 14l/100km |
| Město | - |
| Mimo město | - |
| Emisní norma | - |
| CO2 | - g/km |
| Elektrický dojezd | 550 - 570 km |
| Dojezd WLTP | - |
| Dojezd město | - |
| Kapacita baterie hrubá | 82 kWh |
| Kapacita baterie netto | 77 - 79 kWh |
| Hmotnost baterie | - |
| Technologie baterie | - |
| Nabíjecí výkon AC | 11 kW |
| Nabíjecí výkon DC | 170 - 185 kW |
| Typ AC konektoru | - |
| Typ DC konektoru | - |
| Pozice nabíjecího portu | - |
| Max. rychlost el. režim | - |
| Tepelné čerpadlo | - |
| Vehicle-to-Load (V2L) | - |
| AC nabíjecí kabel v balení | - |
| Typ vytápění | - |
| typ | hatchback |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 5 |
| Zatížení střechy | - |
| Přední brzdy | - |
| Zadní brzdy | - |
| Přední odpružení | - |
| Zadní odpružení | - |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 1 080 000 Kč - 1 375 000 Kč |
| Minimální výbava | VZ |
| Brzděný | - - - kg |
| Nebrzděný | - - - kg |
Testováno v roce 2025