Automatické parkování - jak funguje Park Assist?

,

Parkování znamená pro noho lidí naprosto běžnou věc, pro někoho však představuje noční můru. Často jsou lidé nepozorní a stává se, že pak dojde k nehodám, škrábancům na autech a dalším škodám. Na některých parkovacích místech, které jsou přímo u silnice, navíc hrozí mnohem větší nebezpečí. Proto dnes existuje mnoho asistentů, které vám s parkováním pomohou nebo rovnou přeparkují za vás. Zvládne to například park assist.

Jak funguje park assist

Systém využívá kombinace několika asistentů, kteří zjišťují, zda-li je místo vhodné k parkování. Golf Sportsvan zaparkuje v místě, které je jen o 80 cm delší než vozidlo, což sám dokáže identifikovat při jízdě pod 40 km/h. Kromě podélného couvání je systém naučený parkovat i popředu na místa podélná i příčná. Bez problémů tak zaparkujete na místě u silnice i v podzemních parkovištích. V případě podélného parkování zvládne auto samo vyjet zpět na silnici. V případě, že chcete převzít kontrolu nad svým vozidlem, stačí vám stisknout tlačítko "park assist" nebo zařadit rychlost.

K pozorování parkovacích míst a okolí souží senzory, které kontrolují vzdálenost vozidla od dalších objektů, a kamery snímající okolní prostředí.

Kamera pro park assist

Kupříkladu BMW X5 má rozmístěné kamery kolem celého vozu, tudíž nabídne rozšířený výhled z ptačí perspektivy. Tento pohled nabídne ještě lepší přehled o vašem vyhlídnutém parkovacím místě, jelikož budete předem vědět, kolik mát místa. Range Rover navíc nabízí přepínání kamer, abyste se mohli zaměřit pouze na jednu. Například můžete vidět tu, která míří na obrubník.

Pokud však nevlastníte auto obklopené kamerovým systémem, ještě více aut disponuje zadními kamerami, díky kterým budete mít ještě lepší přehled, co se děje za autem. Tyto kamery jsou zasazeny vysoko a jejich pohled míří mírně dolů. Širokoúhlý objektiv nabídne navíc ještě širší záběr. Obraz kamery naleznete na obrazovce na palubní desce. Často se na ní objevují také barevné ukazatele pro vzdálenost auta od obrubníku.

Parkovací senzor pro park assist

Parkovací senzor, který využívá park assist, je jedním z nejrozšířenějších asistentů. Senzory monitorují překážky za autem a vydávají zvukové signály dle vzdálenosti. Čím blíže dané překážce jste, tím rychlejší a výraznější zvukový signál dostáváte. Tyto senzory je možné instalovat k vozům, které primárně tuto funkci neposkytují.

Funkce vyparkování

Pro mnohé řidiče se nemusí zdát vyparkování tak obtížné, aby k němu potřebovali pomoc v podobě park assist. Samozřejmě se ale na silnici najdou mnozí řidiči, kteří jednoduše tolik zkušeností nestihli získat a budou za takovou pomoc rádi. Avšak situace, ve které by tento asistent mohl přijít vhod i zkušenému řidiči, je vyparkovávání z velmi malého prostoru, kde je třeba provést mnoho úkonů k tomu, abyste z daného místa vyjeli.

Dostupnost

Parkovací asistent na první pohled vypadá jako něco, co si zaplatíte jako bonus u prémiových vozidel. To však není pravda, jelikož už dnes mnoho dostupnějších aut disponují šikovnými asistenty na parkování. Vždyť už původní parkovací asistent, například první verze BMW Park Assist, která je s námi již delší dobu, zvládla podélné parkování téměř bez pomoci řidiče. Můžete ho najít například v modelech Ford Focus, Volkswagen Golf nebo Seat Leon.

Kromě již zmíněných automobilů můžete najít asistenta pro parkování například v Porsche Plano, modely firmy Mercedes-Benz, ale i například Peugeot modely SUV. Některé firmy vytváří pro tuto funkci svůj vlastní název, například Mercedes-Benz zvolil velmi originální název "PARKTRONIC". 

Mercedes-Benz S-Klasse Cabriolet 2015 a systém PARKTRONIC na digitálním štítu

Park assist se v mnoha ohledech může zdát naprosto zbytečným, ale také velmi užitečným. Řidič, který je nejistý svým řízením, by jistě ocenil systém, který bezpečně zaparkuje a nebude tak muset později řešit problémy s poškrábáním či poškozením cizích aut. Park assist je skvělý také v kombinaci s Rear traffic alert, který vám dokáže pomocí zmíněných zadních senzorů zkontrolovat silnici, na kterou chcete vycouvat z parkovacího místa. Manipulace s vozem v dnešní době je díky těmto a dalším asistentům a jejich vzájemné spolupráci bezpečnější než kdy dříve a řidič si může užívat pohodlnější jízdu.

Někteří výrobci si také pohrávají s myšlenkou plně automatického parkovacího asistenta, ve kterém by ani nebylo třeba přítomnosti řidiče uvnitř auta. Zda-li tuto technologii dotáhnou do konce a vy se budete v budoucnu dívat na své auto z venku během toho, co se snaží podélně zaparkovat, na to si teprve budeme muset pár let počkat. Rozhodně by to byl však technologický pokrok kupředu.

0
Porovnávač
TOPlist