Recenze: Seat Tarraco - amigo s německými kořeny

,

I když Seat neodmyslitelně patří mezi značky koncernu VW a tedy vyrábí auta založená na jejich koncernových sourozencích, tak musím říct, že posledních pár modelů se povedlo velmi pěkně odlišit a zachovat si u nich pěkný španělský podpis. Výjimkou není ani poslední z trojice (volitelně) sedmimístných SUV - Volkswagen Tiguan Allspace a Škodu Kodiaq doplňuje Seat Tarraco. A rozhodně to není pouhý klon výše zmíněných.

Při pečlivějším pohledu samozřejmě původ Tarraca poznáte, jak je zvykem, nejvíce je to znát z boku, zadní část auta je pak trochu více podobná Tiguanu Allspace než Kodiaqu. Specifickým znakem Tarraca je linka spojující zadní světlomety, která (nemohu se rozhodnout zda bohužel či bohudík) nesvítí ani při brzdění. Maska je ale celkem unikátní a působí agresivněji, než ta u obou sesterských modelů. Celkovou výhodou auta bude to, že jich na našich silnicích budete potkávat o dost méně než Škodováckého modelu, a tak se méně okouká.

Německá technika se španělskou pohostiností

Vnitřnosti vozu (a tím nemyslím interiér, který se minimálně infotainmentem alá tablet celkem odlišuje) jsou ale samozřejmě důvěrně známé z koncernových vozů. Celkem nevídaná je ale základní výbava - zatímco Kodiaq můžete mít “oholený”, u Tarraca to prakticky nejde. I základní výbavu Style vám tak dodají s 10.25” digitálním přístrojovým štítem, Media Systemem Plus s 8” displejem, Full-linkem (Android Auto/Apple Carplay), USB vstupy vpředu i vzadu, 8 reproduktory, hýčkat vás pak bude rovnou 3zónová klimatizace, tempomat i lane a front assist a na cestu vám posvítí Full LEDky. U cca. o 60 tisíc dražšího Excellance je pak seznam volitelné připlatitelné výbavy až nekoncernově útlý - testovaný vůz stál na příplatkových 20” kolech (u Xcellance je základ 19”), připlácel si i za perleťovou Camouflage zelenou (+20k Kč), panoramatickou střechu (+28 900Kč), 7 míst (20 500Kč) a několik dalších “nutností,” poháněla ho pak nejvýkonnější nafta spřažená s automatem a 4x4 a i tak se cenovka zastavila někde okolo 1.2 milionu včetně DPH před slevou, podle Autohled Nabídek na Tarraco pak není nereálné počítat i s 10% slevou. S jen trochu umírněnější, ale stále bohatou výbavou se tak vejdeme do milionu včetně daně, což je už slušná nabídka.

Technologie kam se podíváš

A o technologiích je Tarraco především - už v základu vůz nastartujete tlačítkem, v Xcellance je pak plná “KESSY” alá bezklíčkový přístup, a to včetně automatických pátých dveří. Zmíněné digitální budíky s písmem specifickým pro Seat nejen že skvěle vypadají, ale hlavně fungují. Každá údajová obrazovka má různé styly zobrazení, takže možností je opravdu nepřeberně - od mapy přes celých 10.25 palců obrazovky až po simulaci klasických analogových budíků s informacemi uprostřed dle vlastního výběru. Pěkné rozlišení, pěkná grafika a pokud by vás to náhodou omrzelo,  tak si tlačítkem můžete zapnout Top View kameru, která dokáže vůz zobrazit nejen zeshora, ale také zboku a několika dalších pohledů. Pěkně jsou zde vidět třeba obrubníky, což se obzvlášť s 20” koly celkem hodí. Už se opakuji, ale i zde je vše pěkně a logicky zpracováno - jestli něco VW koncern opravdu umí, je to logika uživatelského prostředí, na které si prakticky není nutné zvykat. Abych ale jen nechválil, tak od příplatkového 400W Beats Audio s 10 reproduktory jsem toho čekal o něco více - když to porovnám se Seat audiem v Leonu, tak nemůžu říct, že by to hrálo lépe, spíš naopak.

Ve výbavě také nechybí dostatečně velká bezdrátová nabíječka a k tomu spoustu dalších úložných prostor, které samozřejmě doplňují celkově obrovský vnitřní prostor vozu. V druhé řadě je místa požehnaně prakticky pro kohokoliv, v třetí se na delších trasách budou cítit komfortně hlavně děti, ale jsou rozhodně použitelné. I při použití třetí řady je zde pořád zavazadlový prostor s docela vysokou hranou, kterou ale zachraňují hluboké přihrádky po obou stranách. Prostřední sedačku druhé řady lze samozřejmě kompletně složit a využít prostor třeba pro lyže.

Jízda je sebejistá, motor vše jen ne lineární

Co mě velmi překvapilo je sebejistost, jakou se Tarraco vrhá do zatáček - možná tomu pomáhají obrovská kola, i tak mě ale podvozek minimálně při sportovnější jízdě přišel lépe naladěný, než v případě Kodiaqu - na tak velké auto až překvapivě často vybízí k rychlejší jízdě. K té se s naftovým dvoulitrem lze i občas dostat, avšak pouze při přenastavení všeho na sportovní režim - zejména tedy převodovky. Při akceleraci totiž motor začne ožívat až okolo 2500 otáček, kde pak v jednu chvíli doslova vypálí - do té doby se ale nic moc neděje, což je nepříjemné zejména při rozjezdech v kombinaci se start-stopem, kdy jsou třeba starty na semaforech relativně pomalé. Tedy v případě, kdy stojíte první před světly - Seaty umí jako jedni z mála nastartovat už když se začne provoz před vámi hýbat, start-stop je zde tedy i celkem použitelný. Lety ověřený Haldex s DSG funguje tak, jak by se čekalo, i lehké terénní křížení náprav zvládl na jedničku. S rychlými rozjezdy ale v kombinaci s touto motorizací opravdu moc nepomůže, na hory to ale bude ideální společník.

Závěr - rodinný univerzál

Minimálně v ČR se nejde ubránit srovnání s velmi úspěšným Kodiaqem. Oproti němu dle mého převažují výhody, minimálně tedy pro ty, kteří chtějí něco trochu unikátnějšího a dovolím si říct i designově odvážnějšího. Už od základu dostanete bohatou výbavu a schopný podvozek, oželet musíte jen některá Simply Clever řešení. Na sedmimístný “autobus” je překvapivě obratný a třeba na rodinné výlety v zimě na hory si stěží dovedu vybavit auto, které by bylo k tomuto účelu vhodnější. Osobně bych si v Tarracu dovedl představit místo nafty spíše 2.0TSI, který sice spotřebu zvedne, zase ale bude o poznání živější. Vzhledem k oddělení značky Cupra je také možné, že se dočkáme i konkurenta Kodiaqu RS, který by byl v podání Tarraca myslím velmi zajímavý. Nechme se překvapit, každopádně Tarracu držím palce.  

Akční nabídky

Rivalové

Toyota RAV4
Cena od939 900 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon129 kW - 163 kW
Maximální rychlost180 - 190 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
Subaru Forester
Cena od965 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
Pohon4x4
Výkon110 kW - - kW
Maximální rychlost188 - - Km/h
Spotřeba6 - - l/100km
Akcelerace- - - s
Peugeot 5008
Cena od890 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - - kW
Maximální rychlost188 - 190 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Mitsubishi Outlander
Cena od574 900 Kč
Palivabenzín LPG
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - - kW
Maximální rychlost190 - 192 Km/h
Spotřeba7 - 7 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Renault Koleos
Cena od885 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa
Pohon4x4FWD
Výkon116 kW - 140 kW
Maximální rychlost198 - 200 Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Ford Kuga
Cena od922 900 Kč
Palivabenzín hybrid plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 165 kW
Maximální rychlost195 - 200 Km/h
Spotřeba1 - 5 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
Volkswagen Tiguan Allspace
Cena od975 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 180 kW
Maximální rychlost197 - 229 Km/h
Spotřeba4 - 7 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Škoda Kodiaq
Cena od1 069 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 147 kW
Maximální rychlost205 - 218 Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
0
Porovnávač
TOPlist