Jak funguje Side Assist? Změnu jízdního pruhu ohlídá až do 70 metrů

,

Úroveň zabezpečení v autech je velice důležitá a výrobci se snaží vymýšlet neustále nové inovace, které by zamezily rizikům při řízení. Jednou z těchto inovací je také Side assist, který řidiči poskytne informace o autech v mrtvém bodě při změně jízdního pruhu. Může tak zamezit nehodám na dálnicích a rychlostních silnicích, na kterých řidiči i při dodržování rychlosti jedou více než 100 km/h a nemusí stihnout včas zaregistrovat vozidlo a zareagovat na vzniklou situaci. Mezi další se řadí dále například Rear traffic alert a Lane assist.

Jak funguje Side assist

Asistent změny jízdního pruhu vám pomáhá při změně jízdního pruhu zůstat v bezpečí. Na zadní straně auta jsou umístěné dva radary, které monitorují oblast mrtvého úhlu a za vozidlem. Tento asistent je neustále aktivní a neustále monitoruje situaci v monitorované oblasti. Proto tak dokáže předejít i situacím, kdy řidič nevěnuje příliš pozornosti kontrole aut. Pokaždé, když se nějaké auto nachází v monitorovaném úseku, kontrolka či symbol svítí ve zpětném zrcátku a upozorňuje tak na možné nebezpečí. Pokud se řidič přesto rozhodne zapnout směrová světla, začne upozornění zářit výrazněji a blikat. Asistent je funkční při rychlostech větších než 30 km/h. Často je nabízen spolu s asistentem Rear traffic alert, který hlídá prostor za autem při vycouvávání z parkovacího místa.

Blind spot detect X Lane assist X Side Assist

Na první pohled se může zdát, že mezi těmito asistenty není žádný rozdíl. Pokud se však zaměříme na detailnější informace, najdeme poměrně výrazné rozdíly. Asistent pro hlídání slepého úhlu funguje na stejném principu, rozdíl je ve vzdálenosti. Blind spot detect hlídá prostor ve vzdálenosti přibližně 20 metrů za vozidlem. Oproti tomu Side assist monitoruje prostor až do 70 metrů od vozidla a dokáže tak bezpečněji upozornit na riziko na dálnicích a rychlostních silnicích, kdy mají auta zařazenou mnohem vyšší rychlost. Většinou jsou pak oba asistenti propojeni spolu s Lane assist, který dokáže udržovat vaše vozidlo v daném jízdním pruhu. Pokud se tedy rozhodne řidič přejíždět do druhého pruhu i v případě hrozícího nebezpečí, Lane assist začne plnit svou funkci a začne auto udržovat v pruhu, dokud riziko nepomine.

V jakých modelech najdete Side assist

Asistenta změny jízdního pruhu naleznete v mnoha autech, nejčastěji však jako příplatkovou výbavu. Můžete jej najít například v modelech Volkswagenu, jako je Touran, Tiguan, Passat, Arteon či Touareg. Setkat se s ním můžete ale i v dalších značkách tohoto koncernu, například Škoda Scala, kde je Side assist dostupný na přání, avšak Lane assist i Front assist, který monitoruje prostor před vozidlem, a to především ve městech, jsou již součástí standardní výbavy.

0
Porovnávač
TOPlist