Recenze: Volkswagen T-Cross 1.0 TSI - menší než malý Touareg

,

V říjnu loňského roku se představilo nejmenší SUV T-Cross, postavené na technickém základu Pola. Doplňuje tak rodinu modelů SUV značky VW a staví se vedle modelů T-Roc, Tiguan a Touaregu. Rád se nechávám v začátku testů inspirovat marketingem daného modelu, abych viděl, kam sama značka tento model pozicuje a tak při čtení "Nový T-Cross: nekompromisně flexibilní, všestranný a nezávislý model se suverénním designem crossoveru" je jasné, že je tu snaha o auto splňující mnohdy protichůdné požadavky. Na test jsme měli základní verzi s motorem 1.0 TSI 70 kW, jehož cena startuje kolem 440 tisíc Kč. Za tyto peníze dostanete malý módní crossover s délkou 4100 mm a výškou 1584 mm. Což jej v podstatě, když odhlédneme od faktu, že je to SUV, staví velikostně po bok modelů Polo, Golf a T-Roc. To srovnání i s těmi osobními auty má smysl a brzy se dozvíte proč. Dokončím ještě to rozměrové srovnání s Polem - celkem je T-Cross vyšší o 150 mm - o 44 mm je vyšší jeho světlá výška (zastavila se na hodnotě 184 mm) a přibližně o 100 milimetrů je zvýšená pozice sedadel a výšky kabiny. Je tedy vidět, že zvětšení je do značné míry v kabině, kde se díky tomu sedí více vzpřímeně a místa na kolena i nad hlavou je požehnaně.

Německý oblek

Usednutí do T-Crossu je jako obléci si dobře padnoucí oblek - skvěle se nastupuje jak dopředu, tak dozadu, sedadla mají příjemný tvar i délku sedáku a tak se pozice hledá velmi snadno. Rozsah nastavení výšky sedačky kolem 10 cm umožní sedět v autě utopený i neuvěřitelně “vytrčený”. Líbil se mi nový volant s příjemnou kůží, za ním schované standardní budíky a vedle nich známý infotainment z VW koncernu, který je přehledný, rychlý a intuitivní. V případě základní verze, která má jen rádio a podporu SD karet, je možná až zbytečně luxusní jeho grafika i zobrazení. 

Oblastí, kde je vidět původ vozu v nižších třídách, jsou materiály. Na omak žádná velká parádička, ale chválit musím jejich zpracování a hlavně, že všude kde se člověk musí dotýkat (lokty, ruce) jsou materiály příjemné a měkké, i v této základní verzi. Že i u vrcholných verzí, které se mohou vyšplhat přes 600 tisíc jsou plasty stále tvrdé, to už bych zase tolik nechválil, ale T-Cross nabízí za příplatky celou řadu individualizací a personalizací a to jak vnějšku, tak i vnitřku a snaží se tak zvrátit pověst konzervativního koncernového vozu - zmínil bych například barevné dekory kol, palubní desky i sedadel - právě to je velký tahák takových stylových vozů. Být jiný, být svůj. To se ale v této základní verzi může ukázat jako problém třeba v případě zmíněného audio systému - vcelku podivně se totiž zdroje zvuku omezují na FM rádio nebo SD kartu. USB vstup v této verzi opravdu chybí, stejně tak jako Bluetooth. Ale paradoxně vzadu jsou dvě USB, byť určená jen pro nabíjení.

Bezpečí až na prvním místě

Bluetooth a měkčené plasty vám ale přestanou chybět ve chvíli, kdy se řítíte do průšvihu a jak nedávno potvrdily NCAP testy, T-Cross vás ochrání v tu chvíli mimořádně dobře. A to kromě skvělé konstrukce i díky tomu, že je sériově vybaven systémem Front Assist včetně rozpoznávání chodců a funkcí nouzového brzdění City, asistentem pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist, asistentem pro rozjezd do kopce a systémem preventivní ochrany cestujících, který v případě rizika nehody automaticky uzavře okna včetně střešního, přitáhne bezpečnostní pásy a zvýší tlak v brzdové soustavě. Z videa NCAPu je patrné, jak hodně v oblasti bezpečnosti T-Cross umí být nápomocen.

Jedem tvrdě a nekompromisně

Co se týče jízdy, lze jen těžko hledat nějaká negativa. T-Cross je naladěn na tvrdší notu a tak i některé malé výmoly se umí uvnitř karoserie celkem ozvat, ale i díky tomu je jízda jako taková velmi jistá. T-Cross je připraven velmi dobře zdolat nástrahy i na těch 74. nejhorších silnicích světa, tj. u nás. Určitě bych se v tomto případě vyvaroval větších kol, pokud bude auto provozováno většinou ve městě. Tím, že ten podvozek je kvůli jízdním vlastnostem a omezení náklonů karoserie tvrdší, větší kola už to rozhodně nezlepší - určitě to bude vypadat krásně, ale T-Cross si nebudete kupovat primárně kvůli designu. T-Cross je spíše praktický a jeho hlavním výstřelkem je ten pás odrazek spojující zadní světla, něco jako pracovník korporátu se svými rebelskými ponožkami. Zezadu je auto fotogenické, zepředu mě osobně (a to jsem příznivce těch přísně jednoduchých tvarů) auto přijde spíš průměrné. Neobyčejné je až s R-line paketem.

A co delší cestování? T-Cross rozhodně není jen městské auto. I s tím 70 kW motorem a pětistupňovou převodovkou se není třeba bát výletů na delší trasy. Skvělé řízení, velmi dobré sedačky, příjemné řazení, dobře utlumený motor i aerodynamický hluk - to jsou atributy moderního auta, které T-Cross splňuje na jedničku. Pětistupňová převodovka při 130 km/h na pětku točí kolem 3000 otáček za minutu, což není úplně málo, ale motor není slyšet, ani není moc hladový a díky tomu má ještě sílu zrychlovat. Sice ne nijak závratně, ale člověk nemusí být všude první. O litrovém tříválcovém TSI bylo už napsáno dost - tak jen stručně - je to velmi dobrý motor, s velmi vyspělou technikou. Jeho výhody jsou malá váha, silný tah, celkem dobrý projev a v neposlední řadě se velmi rychle ohřeje na provozní teplotu - co pomůže vám (na spotřebě) i vašemu okolí (na emisích).

 V nabídce je ještě 85 kW verze spojená s šesti stupňovým manuálem nebo DSG převodovkou. Nafta se nenabízí, podle mě by příplatek za ní byl neopodstatnitelný na rozdílu spotřeby a ubral by autu (subjektivní) lehkonohost a agilitu. Co se týče spotřeby, výrobce uvádí normu WLTP téměř shodnou pro obě varianty 5.8 (resp. 5.9 litru), co nejsou hodnoty špatné ani nedosažitelné. Já jsem auto vracel s 6.2 litry (motor měl najeto necelý tisíc km) a nejezdil jsem s ním jen po silnici. Když už je to SUV, tak jsem s ním projel mojí oblíbenou polní cestu, ale moc jsem se bál a o ty krásné plasty a ustrašení parkovací asistenti mi v tom moc nepomohli. Zvýšený podvozek zvládne ledacos, je potřeba se ale naučit odhadnout jeho možnosti, resp možnosti předního nárazníku.

Malý na parkovišti, velký uvnitř

Kde T-Cross exceluje je praktičnost - na tak malém půdorysu, tolik úložných prostor, tolik místa ve všech směrech a ještě tolik místa pro zavazadla. To je prostě neoddiskutovatelná výhoda té vyšší karoserie. Zadní posuvná lavice, která je v této třídě unikátní, je na rozdíl od jiných aut použitelná i při posunutí zcela vpřed, protože pořád tam zbyde nějaké místo na kolena. A tak vlastně tahle drobnost možná může být důvod, aby se T-Cross stal jediným autem v rodině, která nechce v zahuštěné zástavbě zabírat svým vozem příliš mnoho místa a podle potřeby si zvětší kufr posunem lavice až na rekordních 455 litrů. Anebo využije těch 14 centimetrů posunu ve prospěch cestujících vzadu a zbude stále hezkých 385 litrů (skoro přesně jako v Golfu, mimochodem). Za tohle palec nahoru.

Námi testovaná výbava Life se základní cenou 430 tisíc Kč překvapivě postrádá některé dnes běžné prvky výbavy - nejvíc mě překvapila absence tempomatu, zmíněného USB nebo Bluetooth rozhraní pro muziku. Jsa zmlsaný z jiných aut, alespoň poloautomatická klimatizace by také “bodla”. Na to je potřeba zvolit o stupeň lepší výbavu Style začínající na 499 000Kč, která ale také má silnější 85 kW motor - k ní už stačí jen pár drobností jako parkovací senzory a za 520 000 Kč máme krasavce na 17 palcových kolech. Dobře vybavený T-Cross včetně bezklíčkového otevírání už je kolem 570 tisíc Kč. Pokud ale chcete přímo toho krasavce z reklam, tak na paket R-line je potřeba ještě 46 tisíc Kč přihodit. A to pořád máme auto s délkou 4100 mm s jízdními vlastnostmi auta (byť na špici) segmentu B.

Nemá to háček?

T-Cross bude nejčastěji soupeřit s podobnými nejmenšími SUV. A teď přichází moje polívčička na téma SUV. Polo, které v ničem výrazně nezaostává (ano, k nastupování je třeba se sklonit a ano je trochu menší uvnitř) stojí o cca 100 tisíc korun méně. 100 tisíc. Anebo co Golf? Je o třídu větší, o třídu lepší materiály, o třídu lepší jízdní komfort a stojí velmi podobné peníze. Skoro stejný je kufr (dokonce jsem to měřil, 102x75x52 cm jsou rozměry kufru Golfu, 100x65-75x55 cm s posuvnou lavicí T-Cross) a prostor uvnitř na délku není nepodobný. Pokud nepotřebujete manipulovat s dětmi na zadních sedačkách, nebo nemáte chajdu na kraji světa (kam T-Cross s předním pohonem stejně nepoženete), zkuste se v autosalonu nechat svézt i těmito modely - pokud ale preferujete ten komfort nastupování, chcete za své peníze skvěle vymyšlené velmi praktické menší auto a oceníte posuvnou zadní lavici, tak T-Cross vám s radostí doporučím. A třeba rovnou koukněte na akční nabídky T-Cross, jestli vám nějaký kousek nepadne do oka a ušetříte hned pár desítek tisíc.

Rivalové

SEAT Arona
Cena od455 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon66 kW - 110 kW
Maximální rychlost178 - 210 Km/h
Spotřeba3 - 5 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Hyundai Kona
Cena od439 990 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon88 kW - 145 kW
Maximální rychlost160 - 210 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Ford Puma
Cena od513 900 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon92 kW - 114 kW
Maximální rychlost190 - 205 Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Škoda Kamiq
Cena od417 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon66 kW - 110 kW
Maximální rychlost181 - 194 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
CITROËN C3 Aircross
Cena od399 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon73 kW - 96 kW
Maximální rychlost184 - 195 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace30 - 30 s
Kia Stonic
Cena od379 980 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon62 kW - 88 kW
Maximální rychlost165 - 185 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Volkswagen T-Roc
Cena od635 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 140 kW
Maximální rychlost200 - 216 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace8 - 8 s
Nissan Juke
Cena od471 690 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon86 kW - - kW
Maximální rychlost180 - - Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Opel Mokka
Cena od449 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon74 kW - 96 kW
Maximální rychlost188 - 202 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Opel Crossland
Cena od399 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon61 kW - 96 kW
Maximální rychlost170 - 201 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace14 - 14 s
CITROËN C4 Cactus
Cena od396 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon73 kW - 96 kW
Maximální rychlost190 - 207 Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Renault Captur
Cena od390 000 Kč
Palivadiesel benzín LPG
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon74 kW - 113 kW
Maximální rychlost173 - 202 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Hyundai Bayon
Cena od389 990 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon62 kW - 88 kW
Maximální rychlost165 - 185 Km/h
Spotřeba- - - l/100km
Akcelerace13 - 13 s
SsangYong Tivoli
Cena od369 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon100 kW - 120 kW
Maximální rychlost172 - 181 Km/h
Spotřeba5 - 8 l/100km
Akcelerace- - - s
Dacia Sandero Stepway
Cena od304 900 Kč
Palivabenzín LPG
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon67 kW - 74 kW
Maximální rychlost163 - 177 Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace14 - 14 s
Jeep Renegade
Cena od471 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon88 kW - 132 kW
Maximální rychlost178 - 201 Km/h
Spotřeba4 - 7 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Audi Q2
Cena od625 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon85 kW - 140 kW
Maximální rychlost197 - 212 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
DS 3 Crossback
Cena od560 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon75 kW - 115 kW
Maximální rychlost180 - 208 Km/h
Spotřeba3 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
0
Porovnávač
TOPlist