Crashtest Euro NCAP
Testováno v roce 2025
Německá automobilka Audi nabízí celkem 40 modelů, namátkově třeba A3, A6, RS3, S3 nebo A2 e-tron. A3 patří s délkou 4,504 metru k těm menším, šířka je pak 1,816 m, výška 1,417 m. Hodnoty průměrného sedanu jsou pak 4,93 m na délku, 1,89 m na šířku a 1,48 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie vozů, kde je oddělen zavazadelník od prostoru pro cestující.
A3 se vyrábí v šesti různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z dubna 2026. Základní výbava A3 startuje na 833 900 Kč, model je dostupný v 3 různých výbavách. Spektrum motorizací potěší spíše příznivce benzínu, je jich totiž více než naftových. K zakoupení jsou ve výkonech 114 nebo 148 koní. Nejsilnější z nich (Sportback 1.5 TFSI e S line S tronic) dosahuje maximální rychlosti 231 km/h a na stovku se dostane za 8 sekund.
Dostupná je verze se sedmistupňovou automatickou převodovkou Limousine 30 TFSI S tronic. A3 se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem předních kol, pokud požadujete pohon 4x4, je třeba se poohlédnout jinde – v podobné cenové relaci například česká automobilka Škoda nabízí Kodiaq s motorem 2.0 TDI 4x4 DSG za 1 215 000 Kč.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za Sportback 1.5 TFSI e S line S tronic ve výbavě A3 platili přibližně 12 489 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 288 780 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu Audi A3 je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Operativní leasing Audi Financial Services v sobě zahrnuje i havarijní pojištění, silniční daň, povolený nájezd km (nejčastěji 10-30 tisíc ročně) a ve full-service variantě také pneumatiky a servis. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
V prosinci 2025 bylo v ČR registrováno 33 kusů modelu Audi A3. Tím se řadí jako 86. nejregistrovanější vůz v ČR. Podobný počet registrací měly Audi Q3 Sportback (33 kusů), Seat Ateca (33 kusů) nebo Peugeot Traveller (34 kusů).
Podle průzkumu spolehlivosti nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond (2026) získal Audi A3 hodnocení 8,1 z 10. Značka Audi celkově obsadila 18. místo z 39 hodnocených značek se skóre 7,7.
V TÜV Reportu 2026, který vychází z 9,46 milionů technických kontrol v Německu, vykazuje Audi A3 ve stáří 2–3 roky míru závad 4,5 % (21. místo). Značka Audi má dlouhodobou průměrnou poruchovost 19,2 % (2. z 14 značek).
Uživatelé nejčastěji porovnávají Audi A3 s modely Volkswagen Golf, Škoda Scala nebo Peugeot 308.
| Palivo | Diesel Benzín |
| Převodovka | Automatická, Manuální |
| Poháněná náprava | FWD |
| Výkon | 85 kW - 110 kW |
| Maximální rychlost | 205 - 232 Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 8 - 10 s |
| Série | A3 (8Y) sedan (od 06/24) |
| Začátek výroby | 8Y |
| Začátek výroby modelu | A3 sedan 35 TFSI |
| Třída vozidla | Nižší střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1417mm |
| Šířka | 1984mm |
| Délka | 4504mm |
| Rozvor | 2635 mm |
| Objem kufru | 425 / - l |
| Hmotnost | 1360 - 1485/1830 - 1960 Kg |
| Poloměr otáčení | 11 |
| Světlá výška | - |
| Kombinovaná | 4 - 5l/100km |
| Město | 6 - 7 l/100km |
| Mimo město | 4 - 5 l/100km |
| Emisní norma | Euro 6e |
| CO2 | - g/km |
| typ | sedan |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 4 |
| Zatížení střechy | 75 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | kotoučové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 833 900 Kč - 978 900 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 1300 - 1600 kg |
| Nebrzděný | 680 - 740 kg |
Audi A3 první generace úspěšně přeneslo prémiovou kvalitu a dospělý charakter do kompaktní třídy Golfu. Recenzent vyzdvihuje především kvalitu interiéru a širokou škálu motorů, které z vozu dělají budoucího klasika. Celkově je model vnímán jako zásadní milník značky, který si zaslouží veteránské uznání.auto motor und sport
- Použití vysoce kvalitních materiálů a hodnotně působící interiér v kompaktní třídě
- Nabídka solidních motorů zahrnující svižné turbobenzíny i velmi úsporné jednotky TDI
- Dostupnost pohonu všech kol Quattro pro výkonnější verze a sportovní model S3
- Při uvedení na trh byl vůz nabízen výhradně jako méně praktický třídveřový model
- Později představená pětidveřová varianta je hodnocena jako vizuálně méně povedená a atraktivní
Audi A3 SportbackAutocar
- Širší výběr motorů včetně PHEV a dieselu
- Prémiový interiér s kvalitními materiály
- Vyvážená kombinace úspornosti a výkonu
- Řízení postrádá zpětnou vazbu
- Měnší zavazadlový prostor než konkurence
- Dražší než VW Golf nebo Škoda Octavia
Testováno v roce 2025