Recenze: Eclipse Cross  1.5 MIVEC 2W 6M  - Sportovec za každou cenu

Mitsubishi Eclipse Cross představuje další kousek z módní vlny sportovních SUV, které se užitím názvu tradičního coupátka Eclipse a moderního slova Cross snaží stylizovat právě do sportovního užitkového auta a to nejen názvem, ale i marketingovým tvrzením, že auto "nechává přihlížející za sebou, aby mohli dumat nad jeho ostře skloněným zadním oknem". A právě ta záď je na tom autě na první pohled nejvíce rozporuplná, takže na ní snad ani netřeba moc upozorňovat. Nebudu chodit kolem horké kaše, můj šálek to není. Průkopníkem v této třídě coupe-like SUV je BMW s X6, tam to alespoň nějak vypadá (ale zase to má dopad na praktičnost). Ale tady? Mnoho zaoblinek, horizontálních linek, příliš vystouplé rohy a snaha za každou cenu ukázat, že tohle není obyčejné SUV, ale že nejen název je sportovní, ale i všechno kolem - takže to musí být jakoby coupé, i když je to vysoké. Zbytek auta mi přijde celkem sympatický, příd se stylem zvaným Dynamic Shield i boční silueta je zajímavá, neotřelá a rozhodně plusovým bodem pro tohle auto. V modelové řadě SUVéček této značky je Eclipse Cross uprostřed: je o 110 mm větší než ASX a o 290 mm kratší než Outlander, nabízí tak praktický poměr rozumné délky a užitečnosti pro běžnou rodinu.

exterier mitsubishi eclipse-cross

Kombinace dvoukolky, benzinu a manuálu se až tak často v SUV segmentu nevidí - většinou jde spíše o marketingovou výbavu pro “cenu od” ale varianty s naftou, automatem a 4x4 pak cenu výrazně zvýší, stejně jako váhu auta. Celá ta SUV vlna je taková rozporuplná - oželím jízdní vlastnosti, komfort a spotřebu a v řadě případů díky tomu i sametový benzínový motor. Za to získám (lepší) pocit bezpečí, komfort nastupování a vyšší podvozek, který malokdo/málokdy využije a k tomu dunivý diesel. Ale tady ne - je tu v nabídce jen benzínový motor! A velmi dobrý! Jeden a půl litrový, 163 koňový, turbo MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control). Kombinuje kouzla, které umí turbo společně s proměnným časováním ventilů. A výsledek? Dostavil se. Mimo skvělého zátahu od 2 tisíc otáček, skvělých dálničních 2,5 tisíce otáček a celkově celkem dobré spotřeby zhruba 7-7.5 litrů (po městě 9) tu máme zrychlení na stovečku kolem 10 vteřin - pocitově dokonce méně díky hrubějšímu a hlasitějšímu zvuku motoru a častému tahání za volant. Problém jsem měl při rozjezdech, kdy krátká a tuhá spojka společně s rapidním nástupem točivého momentu kolem dvou tisíc otáček, vedly k tomu, že plynulý rozjezd se podařil zcela vyjímečně. Pak už je ale všechno sluncem zalité - rychlosti se řadí krásně, je prakticky jedno jakou rychlost tam mám, při 90tce na šestku, stačí podřadit na trojku a auto vyrazí jako splašené. Turbodíra se nijak nevymyká dnešní produkci, jízda po dobré silnici je tichá a klidná. Včetně rychlostí nad dálničními limity.

exterier mitsubishi eclipse-cross

Když už se povedlo rozjet, tak se "zastavíme" u jízdy - na 225/55 R18 kolech je auto tvrdé. A to tak tvrdé, že bych snad radši zvolil ty obyčejnější R16 disky i když na mase karoserie z bočního profilu ani ty 18tky nepůsobí bůhví jak velké. Do kabiny se přenáší otřesy a hluk celkem značně, až to po delší jízdě na středočeských okreskách nebylo příjemné. Spousta lidí kupuje SUV s tím, že když je to tak trochu terénní auto, tak ty rozbité silnice přejede (logicky) pohodlněji. Ale ono tomu tak není - vyšší těžiště a potřeba mít z bezpečnostního a marketingového důvodu jisté jízdní vlastnosti, k tomu moderní a slušivé velké disky kol, způsobí pravý opak. A na polní cestě je to pak vyloženě rodeo. Naopak na hladkém asfaltu je to potom labutí píseň, ale takové silnice jsou v Čechách ohroženým druhem. Řízení je příjemné a tuhé, brzdy ostré. Moje tradiční zkouška brzdového asistenta prudkym ubráním plynu a ťuknutím na brzdu (nikoliv ostré brzdění) tady vyvolala zcela nečekanou reakci plných brzd až jsem se z toho opotil a už to víckrát nezkusil.

interier mitsubishi eclipse-cross

Tak, když už jsem nechtěně zastavil, tak se koukneme konečně kolem sebe. Moderní interiér s dostatkem úložných prostor,  sem tam lpění na několik dekád starých tlačítkách, to vše jasně identifikuje japonský vůz. Příjemný volant, příjemná grafika budíků, sympaticky vyhlížející infotainment i nastavení ventilace. To by šlo. Nastavení posedu je snadné, mě osobně by se chtělo ještě více snížit sedačku a sedět za vyšší hradbou palubní desky, ale víc to nejde. Naopak nahoru to jde značně, což je plus pro křehké dívky, které lze často za volantem těchto auto vídat. A díky tomu je skvělý výhled do všech stran a neruší jej ani obří zrcátka, které nemají asférické zahnutí.

interier mitsubishi eclipse-cross

Další ohmatání interiéru přináší konkrétní poznatky - infotainment (radio, bluetooth, navigace, cd) není úplně špatné, má okamžité reakce, sice nemá multitouch, ale zato má poměrně komplikované ovládání, hlavně přepínání kontextů - mezi navigací a muzikou z Bluetooth nelze snadno přepínat bočními tlačítky (jak by se dalo čekat), je potřeba jít nejdříve na Home a tam zvolit z nabídky na dotykovém displeji. Co naopak funguje perfektně je párování telefonu i přehrávání muziky přes bluetooth. Navigace TomTom má svá nejlepší léta za sebou a některé uživatelské přehmaty (jako malá tlačítka v rozích obrazovky) už jsou dnes v této branži naštěstí ohrožený druh. Navíc nemá spolupráci s RDS a tak mne hned poslala do zácpy. Ach jo, tyhle navigace. Zaplatíte za to raketu a místo abyste se někam dostali včas, postojíte v zácpách. Výhled vzad rozdělený horizontálním spoilerem známým třeba z Hondy Civic není v noci vůbec šikovný, protože při noční poloze zpětného zrcátka, ten spoiler přesně zakryje světla auta a například na dálnici je celkem lehké přehlédnout auto za vámi. To se mi nelíbilo ani trochu. Naopak se ten spodní skleněný pruh může hodit na parkování, ale námi testované auto bylo vybaveno parkovací kamerou se senzory. Na obrazovce se pak zobrazovala dokonce vzdálenost od auta a to v centimetrech včetně desetinné čárky stejným fontem, jaký se používal v 90. letech ve videokamerách. Dotyk z minulosti :-)

interier mitsubishi eclipse-cross

Další zajímavostí je palubní menu mezi přístroji - ovládá se tlačítky na přístrojové desce, je poměrně těžkopádně ovladatelné, a skryté za páčkou blinkrů a navíc je jen v angličtině, takže všechny systémové hlášky jsou v angličtině (celkem škoda a trochu problém v naší kotlině pro starší lidi). Zobrazit se něm dají klasické funkce jako reset tlaku vzduchu v pneumatikách, dojezd, servisní interval, spotřeba, eko hodnocení a ujetá vzdálenosti. Vždy jen jeden údaj, přitom místa kolem je dost.

interier mitsubishi eclipse-cross

Ovládání telefonu, hlasitosti a tempomatu jde i z volantu, i když ten tempomat na pravé straně je v případě, že má řidič ruku na kolínku spolujezdkyně, trochu nešikovný.

Ani přesednutí dozadu neznamená nějaký velký kompromis. Sedadla s kratším opěradlem se dají posouvat o 20 cm a celkem výrazně naklápět. Tohle je naprosto skvělá věc a měla by ji mít všechna auta, která chtějí být praktická. Prostě někdy vezete víc lidí a jindy víc kufrů. Nad hlavou je místa dost a od druhé poloviny rozsahu posunu i před koleny. Mezi pasažéry je malý středový tunel a tak tam je ve všech směrech místa na rozdávání. Rozměry 4 405 mm délky a 2 670 mm rozvoru dávají tušit dostatek místa i na zavazadla - od 341 po 448 litrů právě podle polohy zadních sedadel. Před nenechavci se dá obsah zakrýt takovou chatrnou roletou, ale jen v případě že opěradla jsou zcela sklopená a posunta vzad.

exterier mitsubishi eclipse-cross

Před závěrečným verdiktem zamyšlení, kdo je cílovou skupinou auta, které (v této výbavě) za necelých 700 000 Kč nabízí hlavně originalitu zadní části, neevropský design, tradiční spolehlivost a styl japonské značky. Jsou to mladí lidé? Na to je to celkem drahé auto. Jsou to lidé ve středních letech? Na to to asi nemá dost velký kufr (soudě podle prodejů 500+ litrových kombíků). Jsou to staří lidé? Na to je to příliš sportovní (vzhledem i jízdním projevem). Takže já vlastně nevím. Auto může oslovit jistou skupinu zákazníků, kteří chtějí výstřenější auto, jsou věrni značce nebo jim učaruje motor, případně CVT převodovka. Co se týče praktičnosti, posun zadních sedadel je skvělý, ale mají jej i jiná auta v této třídě. Jinak mám trochu pocit, že běžný uživatel se bude poohlížet v jiných vodách. Pro zájemce bych určitě doporučil se s autem svést hlavně na horších silnicích a dobře zvážil příplatky typu navigace, panoramatická střecha, pohon všech kol, nebo CVT převodovky.


Co se mi líbilo:

 • benzínový motor a jeho spotřeba

 • praktická posuvná zadní řada

 • neotřelý vzhled


Co se mi nelíbilo:

 • až příliš tvrdé nastavení podvozku

 • ovládání infotainmentu

 • vyšší cena

Publikováno 21.08.2018, autor: , recenzovaný vůz Mitsubishi Eclipse Cross

hodnocení: 80%

Další recenze

Ve srovnávacím testu portál e-flotila.cz porovnával vozy Škoda Karoq, Opel Grandland X a Mitsubishi Eclipse Cross. Karoq je vhodný pro zákazníky, kteří chtějí nejmodernější digitální techniku a litry v kufru jsou pro ně jedním z hlavních údajů pro rozhodnutí, přitom příliš neřeší cenu. Eclipse Cross pak nabídne sice nejmenší kufr a pouze benzinový motor (zatím), ale kdo chce na silnici vyčnívat z řady, jezdí v autě většinou sám a spíš než velikost kufru je pro něj podstatnější razantnější, sportovnější jízdní styl, je to auto pro něj. Opel Grandland X se jako jediný dostane pod hranici půl milionu, a to dokonce dost výrazně. Bohužel nenabídne pohon všech kol, což mu v kompaktní třídě přece jen část zákazníků bere. Podle redakce je to ideální auto pro usedlejší a starší zákazníky, kterým bude kapacita bohatě stačit, a za ušetřenou částku si mohou dovolit víc výbavy.

Videa

Mitsubishi Eclipse Cross prvá jazda - TopSpeed.sk - topspeedsk
Mitsubishi Eclipse Cross: Plná verzia - výjazd na Kráľovú studňu - Autožurnál

Technické parametry

Motor

Palivobenzín
Převodovkaa, m
Poháněná nápravaFWD
Výkon120 kW - 120 kW
Maximální rychlost200 - 205 Km/h
Zrychlení na 100 Km/h9.8 - 10.3 s

Model

SérieEclipse Cross
Začátek výroby12/2017
Začátek výroby modelu12/2017
Třída vozidlaNižší střední třída
Interní označení výrobce-

Rozměry

Výška1685mm
Šířka1805mm
Délka4405mm
Rozvor2670 mm
Objem kufru359 / 1159 l
Hmotnost1500 - 1625/
2050 - 2150 Kg
Poloměr otáčení10,6 m
Světlá výška183 mm
Přední nájezdový úhelnení známo
Zadní nájezdový úhelnení známo
Přechodový úhelnení známo
Stoupavostnení známo
Hloubka broděnínení známo

Spotřeba

Kombinovaná 6.6 - 7l/100km
Ve městě8 - 8.2 l/100km
Mimo město5.7 - 6.2 l/100km
Emisní normaEuro 6
CO2151 g/km

Karoserie

typsuvcrossover
Počet míst5
Počet dveří5
Zatížení střechy50 kg
Přední brzdyKotoučová
Zadní brzdyKotoučová
Přední odpruženíVinutá pružina
Zadní odpruženíVinutá pružina

Asistenční systémy

Adaptivní brzdová světlaAktivace výstražných světel
Systém nouzového brzdění-
Parkovací senzorysenzory s zadní parkovací kamerou
Kontrola trakceMitsubishi active stability control
Typ monitorování tlaku v pneumatikáchpřímé měření (senzor)
Navigační systémBarevný displej (dotyková obrazovka)

Cena

Cena579 650 Kč -
749 850 Kč
Minimální výbavaINFORM

Přívěs

Brzděný1600 - 1600 kg
Nebrzděný750 - 750 kg

Rivalové

Peugeot 3008
Cena od580 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 130 kW
Maximální rychlost188 - 219 Km/h
Spotřeba4 - 5.7 l/100km
Akcelerace8 - 10.8 s
Subaru XV
Cena od590 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
Pohon4x4
Výkon84 kW - 115 kW
Maximální rychlost175 - 194 Km/h
Spotřeba6.4 - 6.9 l/100km
Akcelerace10.4 - 13.9 s
Opel Grandland X
Cena od548 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 222 Km/h
Spotřeba4.1 - 5.7 l/100km
Akcelerace10.9 - 11.1 s
Renault Kadjar
Cena od529 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 117 kW
Maximální rychlost189 - 210 Km/h
Spotřeba4.6 - 6.1 l/100km
Akcelerace9.3 - 11.7 s

Motorizace

1.5 TURBO MIVEC
Palivobenzín
Převodovkamanuál (6)
PohonFWD
Objem1.5 l
Max. rychlost205 km/h
Spotřeba6.6 l
Zrychlení10.3 s
Výkon120 kW
Cenaod 579 650 Kč
Zobrazit motorizaci
1.5 TURBO MIVEC
Palivobenzín
Převodovkaautomat (1)
PohonFWD
Objem1.5 l
Max. rychlost205 km/h
Spotřeba6.7 l
Zrychlení10.3 s
Výkon120 kW
Cenaod 649 750 Kč
Zobrazit motorizaci
1.5 TURBO MIVEC
Palivobenzín
Převodovkaautomat (1)
Pohon4x4
Objem1.5 l
Max. rychlost200 km/h
Spotřeba7 l
Zrychlení9.8 s
Výkon120 kW
Cenaod 749 850 Kč
Zobrazit motorizaci

Kolik doopravdy stojí Mitsubishi Eclipse Cross? Poptejte dealery přes Autohled a
buďte si jisti, že máte tu nejlepší cenu

Získat nejlepší cenuAkční nabídky (39)

Statistika prodejů

Prodeje celkem
Prodeje firmy
2 20183 20184 20185 20186 20187 20188 20189 201810 201811 201812 20181 20192 20193 2019 10203040

Statistika barev

Barvy vycházejí z dat MDČR o prodejích nových vozidel a jsou zařazeny podle unifikovaného vzorníku - mohou tak sdružovat i více nabízených barev.

červená
39.2% (146 kusů)
bílá
18.3% (68 kusů)
hnědá
15.3% (57 kusů)
šedá (stříbrná)
13.4% (50 kusů)
černá
12.4% (46 kusů)
červená-základní
0.8% (3 kusů)
modrá
0.3% (1 kusů)
šedá-základní
0.3% (1 kusů)

CRASHTEST

 • Crashtest
  2017
 • 97%
  Dospělý
 • 78%
  Dítě
 • 80%
  Chodec
Přehrát video

Galerie

 
0
Porovnávač
TOPlist