Ford Tourneo a Transit PHEV: první svezení

,

To, že je rok 2020 do značné míry přelomový nebo že se ponese v režii elektrifikace, není žádnou novinkou a asi ani překvapením. Pod ruku se tak nám redaktorům dostávají čím dál více ty vozy, jenž se po stránce inovátorství věnují především pohonnému ústrojí. A na mysli teď nemáme nové oturbené tříválce nebo chytré řešení filtrování zplodin močovinou (SCR), nýbrž právě elektrifikaci, a to v jakékoliv míře. V kuloárech se tak skloňují především ryzí elektromobily, i když o jejich „čistotě“ se dá při nejmenším diskutovat. Trochu ve stínu nich se na trhu objevují relativně dostupnější a do budoucna běžnější hybridy a plug-in hybridy. Pořád jde totiž o jakýsi přechod od konvenčních aut se spalovacími motory k čisté mobilitě. A tomu zřejmě nelze nic upřít. K plug-in hybridům ale slýchám často negativní polemiku v podobě nesmyslnosti kategorie, která čerpá nevýhody obou světů (konvenčních aut a elektromobilů) a smysl dávají tak možná na papíře EU. V některých případech tomu tak ale vůbec nemusí být, i o nich vás do budoucna přesvědčíme. A jedním z příkladů mají být i zástupci Fordu, kteří vůbec jako první přiváží plug-in hybridní technologii do užitkových vozidel. Ťukáte si na čelo? Pak vězte, že čisté elektromobily se v daném segmentu (snad až na relativně diskutabilní výjimku v podobě „dostupného“ Nissanu e-NV200) ještě příliš neujali. Stačí si připomenout třeba VW e-Crafter, který trpí především snad až nesmyslně přemrštěnou cenou. No a rázem vám plug-in hybrid s čistě elektrickým dojezdem na úrovni 50 km a litrovým tříválcem EcoBoost začíná dávat smysl. Nebo ne? O tom i o všech detailech Fordu Transit a Tourneo PHEV právě dnes. Byli jsme totiž u toho, když české zastoupení přivezlo první kusy!

„Nulové emise bez obav z nedostatečného dojezdu“

Ford Transit Custom upevňuje svoje postavení nejprodávanější „jednotunové“ dodávky v Evropě rozšířením nabídky o nový model s plug-in hybridním pohonem. Inovativní Transit Custom Plug-in Hybrid se ve své kategorii stal prvním sériově vyráběným modelem s tímto druhem pohonu. Tento Transit Custom je schopen jízdy pouze na elektrický pohon, kdy neprodukuje žádné výfukové emise. To mu umožňuje vjezd do nízkoemisních zón, které v Evropě postupně přibývají. Dojezd na elektřinu činí dle cyklu NEDC až 56 km. Přední kola Transitu Custom Plug-in Hybrid pohání vždy elektromotor o výkonu 92,9 kW, napájený vysokonapěťovým lithium-ion akumulátorem o kapacitě 13,6 kWh. Součástí hnací soustavy je také zážehový motor Ford 1.0 EcoBoost, jenž zde slouží k prodloužení dojezdu po vybití akumulátoru. Proto se vůz může dle metodiky NEDC pochlubit spotřebou paliva od 2,7 l/100 km, emisemi CO2 od 60 g/km a současně celkovým dojezdem přesahujícím 500 km. Díky promyšlenému umístění lithium-ion akumulátoru pod podlahou nabízí Transit Custom Plug-in Hybrid stejný nákladový prostor jako běžné varianty – 6,0 m3. I s akumulátorem je užitečné zatížení 1 130 kg a zároveň je akumulátor chráněn standardně poskytovanou zárukou na osm let nebo na 160 000 km. Stejným hnacím ústrojím je vybaven rovněž osmimístný velkoprostorový vůz Tourneo Custom Plug-in Hybrid.

Nabíjení a režimy jízdy

Lithium-ion akumulátor nového Transitu Custom Plug-in Hybrid lze nabíjet vstupem umístěným v předním nárazníku. Z domácí zásuvky 240 V 10 A se akumulátor zcela nabije za 4,3 hodiny, v případě využití komerční nabíječky na střídavý proud se doba nabíjení zkrátí na 2,7 h. Akumulátor se však průběžně dobíjí také během jízdy rekuperací energie při zpomalování, při jízdě setrvačností nebo samozřejmě také prostřednictvím litrového tříválce pod kapotou. Řidič může vybírat ze čtyř režimů jízdy, které se liší strategií dobíjení: EV Auto – výchozí nastavení (o využívání jednotlivých zdrojů energie rozhoduje řídicí jednotka; EV Nyní – využívá výhradně elektrický pohon až do úplného vybití akumulátoru; EV Později – hnací soustava se snaží uchovat aktuální stav nabití akumulátoru; EV Nabíjení – usiluje o maximální dobití akumulátoru, aby mohl řidič později přepnout na EV Now. Zároveň je také možné zvolit míru rekuperačního brzdění, a to z režimů Drive nebo Low na voliči převodovky. L režim funguje vlastně stejně, jako u ostatních elekrifikovaných vozů B režim. Při uvolnění akcelerátoru v módu Low dojde k výraznějšímu zpomalování, v případě potřeby provázenému automatickým rozsvícením brzdových světel. Intenzivnějším zpomalením se zachytí větší množství kinetické energie.

Interiér ve znamení změn elektrifikace

Namísto běžného otáčkoměru se v přístrojovém štítu nachází ukazatel dobíjení/čerpání energie. Ukazatel teploty chladicí kapaliny byl nahrazen ukazatelem stavu nabití akumulátoru. Funkce palubního počítače byly uzpůsobeny hybridnímu hnacímu ústrojí a v přístrojovém štítu přibyly ukazatele režimu EV, údržby a upozornění na připojení napájecího kabelu. Na všech obrazovkách je vidět stavová lišta zobrazující zbývající vzdálenost do vybití akumulátoru i vyčerpání paliva. Jako součást standardní výbavy se dodává rovněž palubní modem FordPass Connect, jehož prostřednictvím mohou provozovatelé využívat datové a telematické služby Ford. Nabídka asistenčních systémů zahrnuje aktivní parkovací asistent i systém varování před opuštěním jízdního pruhu. Sériově dodávaný elektrický posilovač řízení přispívá k nižší spotřebě paliva a usnadňuje manévrování v městském provozu. Standardně dodávaný nový modul „Geofencing“ zajistí automatické přepnutí na režim EV Now při vjezdu do nízkoemisní zóny nebo do oblasti, kterou definuje uživatel. Ovládá se prostřednictvím mobilní aplikace. Tourneo Custom Plug-in Hybrid bude dodáván v luxusním výbavovém stupni Titanium. Zejména v elektrickém režimu zprostředkuje posádce mimořádně tiché a kultivované cestování. Přitom nabízí stejný vnitřní prostor jako Tourneo Custom s vznětovým motorem 2.0 EcoBlue a nechybí zde ani možnost otočit sedadla ve dvou zadních řadách proti sobě, do „konferenčního“ formátu. 

Jízda: do zapnutí generátoru příjemně výkonná a „elektromobilní“

Na svou první jízdu s novými plug-in hybridy od Fordu si přebíráme plně nabitý vůz. Dojezd čistě na elektřinu sice v první chvilce ukazuje nepochopitelně malých 26 km, ale už po chvilce se dostáváme výše a dojezdu příliš neubývá ani po skončení našeho půlhodinového slotu. Musím uznat, že mě první kilometry s Tourneem PHEV poměrně mile překvapily, a to svým klidem a ladností, která je pro elektrický pohon tolik typická. Takže si po chvilce přemýšlení uvědomuji, že chování auta je přesně takové, jaké bych měl čekat. Sluší se ale poznamenat, že je Tourneo sériovým hybridem, což znamená mimo jiné také to, že mu spalovací motor slouží pouze jako generátor elektrické energie. Také vás napadá to, co mě? Opel Ampera, jasně! Minimálně já mám na tenhle kousek skvělé vzpomínky. Přišel ale holt ve špatné (rozuměj moc brzké) době. Nutno podotknout, že v roce 2011 by si šel koupit elektromobil s prodlužovačem dojezdu opravdu málokdo. Jistý smysl ale dával – ujel toho na elektřinu relativně dost a pak zapnul standardní spalovací motor, který sloužil jen k dobíjení baterek, a to, že pak onen pohon nebyl už úplně tak efektivní, jak by se zdálo, už nebylo úplně zásadní, neboť primárně bylo auto určeno k využívání energie ze sítě (nikoliv ze spalovacího motoru). A nejinak je tomu i v případě Fordích plug-in hybridů. Jen se sluší poznamenat, že přeměňování jedné energie na druhou je prostě ztrátové. To indikuje mimo jiné hluk od jednolitrového EcoBoostu, který se nelibě line prostorem pro posádku ve chvíli, kdy dojde elektřina nebo zvolíte režim „EV později“ a nebudete auto vyloženě šetřit. Ecoboost se totiž během dobíjení podívá i do vyššího otáčkového spektra a tam se drží, což může pro okolí působit nezvykle zejména v nižších rychlostech. Vlastně se dá říci, že pak (v režimu EV později nebo s vybitým akumulátorem) váš PHEV jede podobně, jako kdybyste jej vybavili variátorovou převodovkou, ale není tomu tak úplně doslova. K dopředné síle totiž stále využíváte elektromotor a planetovou převodovku, takže máte maximum výkonu i točivého momentu k dispozici opravdu pořád. Snad jen drobnou pihou na kráse je maximální rychlost omezená na 120 km/h, ostatně e-Crafter „umí“ jen 96, a to už je kruci otrava i rozdíl…

Výsledek? Na ten si počkáme, už se ale hodně těšíme!

Na podrobné dojmy si budeme muset opravdu ještě chvilku počkat, a to tím spíše, že sériový plug-in hybrid není ničím jednoduchým a v užitkových vozech jde navíc o zásadní novinku. První dojmy jsou ale v zásadě pozitivní. Pokud bude platit, že s ním ujedete reálných 50 km čistě na elektřinu, nabíjení nebude trvat týden a 1.0 EcoBoost si po vybití akumulátoru neřekne o více jak 6,5 l/100 km, pak smysl dává, a to hodně velký! Já jej vidím především v jízdě na čistou elektřinu, konec konců třeba takové rozvážkové službě by mohl stačit a tam se pak můžeme bavit nejen o značné úspoře, ale i o efektivitě a ekologii tak, jak to má být. Na první klasický test se tak velmi těším a doufám, že nabydeme pozitivnějších závěrů, než v případě prvního testovaného užitkového elektromobilu.

Akční nabídky

0
Porovnávač
TOPlist