Volkswagen Golf 2.0 TDI - může být něco víc?

,

O novém Golfu jsme už psali dvakrát. Jednou jsme měli verzi s manuální převodovkou a jednou nový mild-hybrid eTSI s automatem. A pak je tu ještě jedna zásadní motorizace, a tou je vznětový motor. „Golf v naftě”, je hned po „Octávii v naftě” a „Passatu v naftě” pojmem už dlouhá léta, a i když možná někdy trochu nešťastně, je určitým statusovým symbolem nejen pro jeho „zátah odspodu". Příplatek za naftový motor už sice není tak horentní, jak to bývalo, dnes jde už jen o 5% ceny vozu. V korunovém vyjádření jde o relativně rozumných 37 tisíc. Rozdíl spotřeby je dle údaje výrobce 0,7 litru na sto km. Neprozradím moc, když řeknu, že to není jen teoretická hodnota. 

Vznětová teorie

Osobně jsem ke vznětovým motorům v osobních autech trochu rezervovaný, protože dnešní moderní benzínové turbomotory umí dosáhnout podobné dynamiky i spotřeby, a tak se jen těžko ten příplatek za naftu opodstatňuje, pokud auto nenajede velké desítky tisíc km ročně. Třeba zmíněné eTSI jezdilo pod 5 litrů a oplývalo stejnou dynamikou. A to ticho na palubě! A ta mild-hybridní jednotka fungovala skvěle díky tomu, jak často vypínala za jízdy motor. Takže dává ještě smysl ta nafta? Začněme drobným srovnáním. Výkonově jsou auta shodná, obě mají 110 kW, obě mají sedmistupňové DSG, obě mají téměř stejné hodnoty zrychlení (0,3 vteřiny ve prospěch eTSI). Naftový Golf je o cca 100 kg těžší, co může vliv na jeho lehkonohé jízdní vlastnosti, ale také nemusí. Větší vliv totiž bude mít volba velikosti ráfků, případně příplatek za tlumiče DCC (na naftovém modelu nejsou, na eTSI byly). Na našem naftovém voze už byly navíc zimní pneumatiky, které chování auta také změní. Tyto tři proměnné způsobí, že nejde říct, že se jízdní vlastnosti nějak změnily. Oba vozy mají díky svým 110 kW zadní víceprvkovou nápravu. Oba vozy mají podvozek skvěle naladěný a jsou na špičce co se týče akustiky, schopnosti pohlcovat nerovnosti i komfortu. Tam, kde jiné vozy poskakují na sérii nerovností, Golf na 17 palcových discích zachová dekorum i ticho v interiéru. Vlastně bych možná oželel ty adaptivní tlumiče, protože ty klasické jsou tak akorát a nelze jim nic vytknout ani na těch 17 palcových kolech. Oproti předchozí generaci je znatelný přesun na stranu komfortu.

Vznětová praxe

Kde obyčejně nejvíc vyniká ten rozdíl v motorizacích, je subjektivní pocit rozdílu výkonu obou jednotek. Benzinový motor reaguje okamžitě na plyn, jeho výkon postupně roste a motoru vyhovuje mnohem větší spektrum otáček, kdy není problém točit jej nad 6 tisíc otáček. Naopak nafta (subjektivně) působí těžkopádněji. Auto začne najednou táhnout kolem 1700 otáček a po dvou tisících už zase výkon klesá a tak přestože objektivně výkony jsou podobné (nebo v případě vyšších rychlostí u nafty lepší), ten pocit je opačný. Je třeba říct, že skvělé DSG převodovky tuto charakteristiku odfiltrují svojí skvělou prací.

Naftový Golf má určitě navrch při zrychlování nad povolenými dálničními limity. Ve 130 km/h zatlačím pedál do podlahy a během chvilky je tam 160 km/h. To je asi největší výhoda - pokud bude auto trávit většinu času v levém pruhu dálnic, ten benzín přestane být tak úsporný a v těchto režimech se projeví výhoda těch 360 Nm při 1600 otáčkách. Nafta bude výhodnější i pro ty, co jezdí trochu méně plynule (čti trochu více agresivně). Nad městskými rychlostmi je i nový motor TDI Evo zcela neslyšný, takže nebude rušit cestování nějakým duněním. To už se dnes nenosí. Ve městě naopak na krátkých tratích umí být žíznivější než to eTSI. Co se týče konkrétních čísel - na papírovou kombinovanou spotřebu 3.9 litru můžeme zapomenout. Při velké snaze o úspornou mimoměstkou jízdou s využíváním ECO modu a plachtění jsem skončil na 3.8 litrech. Co je mimořádná hodnota, ale chce to až přílišné sebezapření. Realita bude spíš 4,5 litru. Pořád velmi dobrá hodnota! Na dálnici bude chtít Golf kolem 5 litrů, ve městě 5 až 7 litrů. Na našem voze byla dlouhodobá spotřeba rovných 5 litrů. Je to přesně o těch 0,7 více, než jsme dosáhli s eTSI, tak jak udává výrobce. Z eTSI golfu, jeho jízdního projevu, výkonu i chování pohonné jednotky jsem byl vyloženě nadšený, u testovaného naftového Golfu nelze než smeknout klobouk před pohodlným a tichým podvozkem, kvalitou materiálů i projevem naftového motoru, ale ... chybí tam to vytáčení benzínového motoru, to ticho při pomalé jízdě městem. 

Nové, místy lepší

Když se přesuneme dovnitř - nová architektura vypadá na pohled skvěle, skvělé jsou sedačky i rozsah nastavení. Celý interiér prošel velkým redesignem, o kterém jsme psali v minulém testu. Změnilo se hlavně ovládání světel a klimatizace. I když na ovladač světel není třeba moc sahat. Golf byl vybaven božskými IQ.LED matrix světlomety s vytmíváním objektů, která fungují naprosto skvěle.

V námi testované výbavě Style, která stojí zhruba 850 tisíc Kč však chyběly některé relativně běžné doplňky jako couvací kamera, sledování mrtvého úhlu, nebo bezklíčové otevírání. Systém bezklíčového startování, nikoliv odemykání, kdy je před vstupem nutné auto otevřít ovladačem, je taková královna koloběžka. Ovladač musím vzít do ruky a pak abych ho někam uklidil po autě pro jízdu. Hodila by se třeba spínací skříňka, ale ta tu není. Na druhou stranu je Golf nabitý cool libůstkami jako osvětlení klik, osvětlení prostoru pro nastupování, tří zónovou klimatizací, ambientním světlem, vyhříváním volantu i sedadel. Ani v naftovém modelu již není mechanické spojení s převodovkou, a tak je řazení realizováno malým joystickem, který stačí dvěma prsty posunout do požadované polohy. Funguje to velmi pěkně. V interiéru bych měl ještě výhrady k těm čtyřem (posledním) tlačítkům pod displejem, protože jsou malá a velmi špatně se trefují. Přepínač jízdních režimů mohl být někde u řadící páky, ostatní (klima, parkování, asistenti) jsem asi vůbec nepoužil, protože se k nim dá dostat snadněji jinou cestou. 

Starý dobrý Golf. Nebo ne?

Co se týče snadnějších cest k řešení úkonů, tak tady se Volkswagen nechal trochu unést a některé základní operace nejsou až tak tak jednoduché jako dříve. Ovládání digitální přístrojového štítu je sice přehledné, dotykové plošky pro hlasitost a teplotu klimatizace jsou účelné, Smart Climate Control se tváří jako dobrý nápad, ale jinak logika uspořádání nového prostředí infotainmentu je dost komplikovaná. Naštěstí řadu problémů (jako v jiných případech) vyřeší bezdrátová konektivita s mobilními telefony. A on ten Golf funguje skvěle už tak nějak z výroby - když ho vybalíte z krabičky, už dělá všechno, tak jak má. 

Hodnocení exteriéru Golfu je velmi subjektivní. V černé se mi vůz nelíbil, v bílé naopak velmi, a v této šedé Moonstone také celkem ano. Každopádně přestože jde o evoluci současného designu, většina lidí si změny všimne. Ta krásná kola jsou standardem ve výbavě Style. 

Konec nakonec

Co na závěr. Volkswagen i v této generaci vyrobil skvělé auto. Interiér svou čistotou a materiály navozuje skvělý pocit z kvality, zcela nový naftový motor je pružný, tichý a úsporný. Podvozek je na špičce co se komfortu týče a přenese vás svými výkony o třídu výš. Golf se nepodbízí cenou, se svou historií ani moc nemusí. Jeho nepřítelem bude koncernová technologie, neboť prakticky stejnou techniku najdete v Octavii, která v našich končinách pořád platí za auto s lepším poměrem užitné hodnoty. Golf je však jenom jeden ...

Plusy

  • pohodlný a tichý podvozek
  • kvalitní zpracování
  • spotřeba naftového motoru

Mínusy

  • drobné software chyby
  • logika ovládání infotainmentu

Akční nabídky

Rivalové

Škoda Scala
Cena od459 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon70 kW - 110 kW
Maximální rychlost192 - 221 Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Kia Ceed
Cena od444 980 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon74 kW - 118 kW
Maximální rychlost183 - 210 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
CITROËN C4
Cena od579 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon75 kW - 96 kW
Maximální rychlost184 - 206 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Hyundai i30
Cena od439 990 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 117 kW
Maximální rychlost187 - 210 Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
SEAT Leon
Cena od599 900 Kč
Palivadiesel benzín hybrid plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 150 kW
Maximální rychlost192 - 221 Km/h
Spotřeba1 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Renault Mégane
Cena od563 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 117 kW
Maximální rychlost190 - 205 Km/h
Spotřeba3 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Opel Astra
Cena od599 990 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 165 kW
Maximální rychlost199 - 235 Km/h
Spotřeba1 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Peugeot 308
Cena od620 000 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 110 kW
Maximální rychlost207 - 235 Km/h
Spotřeba1 - 4 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
KIA Ceed GT
Cena od779 980 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
PohonFWD
Výkon150 kW - - kW
Maximální rychlost225 - - Km/h
Spotřeba6 - - l/100km
Akcelerace- - - s
Audi A3 Sportback
Cena od711 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon81 kW - 147 kW
Maximální rychlost204 - 243 Km/h
Spotřeba3 - 6 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
BMW Řada 1
Cena od760 500 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon103 kW - 225 kW
Maximální rychlost213 - 250 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace8 - 8 s
0
Porovnávač
TOPlist