Ford Focus ST line - nejostřejší litr ve městě

,

Ford Focus Kombi ve výbavě ST line se 155 koni pod kapotou máme jen pár týdnů po ostré verzi Focus ST Plus. Vzhledově jsou tato auta možná až překvapivě podobná, ale rozdíl je v technice. Tentokráte je pod kapotou ukrytý litrový tříválec v kombinaci s mild-hybridním pohonem a manuální převodovkou a udávanou spotřebu na úrovni 5,1 litru benzínu na sto kilometrů.

Focus je velmi pohledné auto nižší střední třídy, které však ve variantě kombi dost narostlo. Na délku je téměř o 30 cm delší než hatchback a narostlo tak do takových rozměrů, že je jen o 2 cm kratší než Škoda Octavia. Rozvor náprav má focus dokonce o 14 mm delší. Z toho vyplývá, že uvnitř bude podobně velký, včetně zavazadlového prostoru, který má jen o 5 litrů méně než český rekordman, tj 635 litrů. Je tedy typickým rodinným autem. Focus byl vždycky kromě rodinného auta také autem, které v dané třídě přináší nejlepší jízdní vlastnosti a nejlepší řidičský požitek. Jaké trumfy může v tomto směru Focus s litrovým motorem nabídnout? 

Před námi stojí černý vůz na velkých osmnácti palcových kolech s pneumatikou o šířce 235 mm. Už to je v této kategorii neobvyklé a trochu poodhaluje, jaké svezení by mohl Focus nabídnout. Stejně sportovně působí i prvky výbavy ST line jako nástavce prahů a nárazníků. I v této verzi potěší kvalitní interiér s vysokou hradbou přístrojové desky, zvýrazněný červeným prošíváním a příjemnými sedadly. Uspořádání přístrojové desky i pocit z vnímané kvality je velmi dobrý, Focus potěší odděleným ovládáním klimatizace ale i infotainment jednotkou s velmi rychlou odezvou, stejně jako skvělým volantem i posazem za volantem. Digitální přístrojový panel mění svůj grafický motiv podle zvoleného režimu jízdy (Eko, Normál, Sport), jinak nic extra nenabízí. Nad ní je doplňkový head-up displej, promítaný na pomocné sklíčko (nikoliv přímo na sklo). Ten nabízí dobře vyvedenou grafiku s jasnými instrukcemi, mě osobně to pomocné sklo rušilo a tak jsem ten head-up displej využil jen párkrát. 

Tlačítkem probouzím tříválcový litrový turbomotor s označením EcoBoost, kterému pomáhá mild-hybridní pohon k celkovému výkonu 155 koní, resp 235 Nm při 2000 otáčkách. Výrobce udává spotřebu v rozsahu 5,1 - 5,5 litru na sto km a zrychlení z nuly na sto za 9,1 vteřin při provozní hmotnosti 1388 kg. To nejsou sice úplně hodnoty zrychlení ani počty válců, které bychom při pohledu na tak svalnaté auto čekali, ale nedělejme ukvapené závěry. Motor po nastartování není prakticky slyšet. A slyšet příliš není ani v běžných provozních otáčkách. Do 2 tisíc otáček toho moc nepředvádí, pak ale ožívá a pod zátěží se začne ozývat velmi příjemným vzdáleným bručením. Tah mu vydrží až do maximálních otáček. Při klidné městské jízdě jsem zpočátku trochu bojoval s řazením na základě zvuku motoru. To mi dělalo trochu potíž, protože v těch středních otáčkách je motor tak dobře utlumen a zvuk lichého počtu válců trochu klame, kdy už je potřeba řadit. Ale už po prvních metrech je jasné, že ST line přináší tvrdší odpružení, které společně s velkými koly nabízí velmi vytříbené jízdní vlastnosti. Není přehnaně tvrdé, ale není určitě pro každého. Další věc, která překvapí, je akustický komfort karoserie - na městském okruhu není prakticky rozdíl v hluku mezi 80 km/h a 100 km/h a je třeba rychlost hlídat. Od prvních chvil Focus působí jako dokonalé auto. Ale netrvalo dlouho a ty mouchy se přece jen ukázaly. 

Rovnou prozradím, že většina toho, co mi na Focusu vadilo, bylo spojené s mild-hybridním pohonem. Nezvykl jsem si na větší než malé brždění motorem po každém uvolnění plynu, které prakticky znemožňuje plynulou jízdu. Vadilo mi, že auto hned začne zpomalovat a udržet konstantní rychlost znamená v křeči balancovat na milimetrové dráze plynu. Druhá věc byla přehnaná reakce na dotyk brzdového pedálu. Jako by se zapnul druhý stupeň rekuperace, ale sebemenší dotyk brzdového pedálu a focus začal zbytečně moc brzdit. Kromě toho, že tohle prakticky znemožňuje plynulou jízdu, tak to neustálé zpomalování a zrychlování má samozřejmě vliv na ten úsporný provoz, o který se ten mild-hybrid tak snaží - podle výrobce má uspořit cca 0,3 litru oproti klasickému motoru. Ale jestli je tohle cena za nemožnost komfortní jízdy, tak já bych zůstal u toho klasického litrového motoru, se kterým Ford už tolik let dělá parádu.

Zmíním ještě dvě věci, co mi vadily a pak už to bude zase všechno sluncem zalité. První věc, že motor do dvou tisíc otáček lehce duní. To se dá obejít držením motoru ve vyšším spektru (pak ale nečekejte 5 litru spotřebu). Co se řeší hůře, je opět temný zvuk, tentokráte z výfuku, který se děje v úzkém pásmu kolem 3 tisících otáček. A kolik motor točí pří 130 km/h? Přesně 3 tisíce otáček. Nepomůže ani 125 km/h ani 135 km/h. I v těchto rychlostech převažuje hluk ze zadní části auta, který mě osobně dost vadil a představa dlouhých cest s tímto dunivým společníkem mi teda moc neimponuje. Nevím, jestli to má něco do činění s mild-hybridem nebo st-line výbavou, ale ten temný zvuk na dálnici byl pro mě zklamáním. Jak jsem slíbil, tím výtky končí. 

Co se týče spotřeby, hodnoty kolem 5,5 litru opravdu nejsou vzácné, na dálnici lze počítat se spotřebou lehce přes 6 litrů, po městě zhruba 6,5 litru. Na dlouhodobém počítadle svítilo 6,2. To nejsou špatné hodnoty, ale nijak zasadně nevybočují z průměru. Respektive ty hodnoty dálniční a mimoměstské jízdy jsou prakticky totožné s Octavii 1.0 TSI. Focus bude lepší ve městě, právě díky příspěvku toho mild-hybridu, který ale ve spojení s manuální převodovkou nedosahuje svého potenciálu jako třeba Golf eTSI. Jízdně mne Focus přesvědčil na plné čáře. Drží jak přibitý, limitu pneumatik jsem se vlastně ani nepřiblížil, na to by to chtělo trochu silnější motor. Neřekl bych úplně, že jeho chování je bezkonkurenční, ale je vynikající, je zábavné, je zážitkem. Zároveň je ale použitelný i ve městě a vejce se vám cestou z nákupu nerozbijí. 

Už dlouho jsem neměl tak rozporuplné pocity z testovaného auta - krásné na pohled, prostorné, naprosto parádní jízdní vlastnosti, které jsou ale zároveň dostatečně komfortní. Zkrátka ideál. Ale kazí to ten mild-hybrid, který v mých očích sebral velký kus radosti z jízdy a vzpomínal jsem na verzi ST Line s 1.5 se 150 koni, která mi před pár lety učarovala. Nutno říct, že to není problém Focusu, ale obecně mild-hybridů - není to první mild-hybrid, který se takto chová, ale v tom Focusu to v kombinaci s bezchybným zbytkem auta zamrzelo o to více.

Plusy

  • skvělý podvozek
  • obrovský kufr
  • pohledný design
  • příznivá spotřeba
  • kultivovanost motoru

Mínusy

  • vliv mild-hybridu na plynulost jízdy

Akční nabídky

Rivalové

KIA Ceed SW
Cena od469 980 Kč
Palivabenzín mild-hybrid plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon74 kW - 118 kW
Maximální rychlost183 - 210 Km/h
Spotřeba1 - 5 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
Fiat Tipo Kombi
Cena od561 900 Kč
Palivadiesel benzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon74 kW - 96 kW
Maximální rychlost191 - 207 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
Volkswagen Golf Variant
Cena od667 900 Kč
Palivadiesel benzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 110 kW
Maximální rychlost202 - 224 Km/h
Spotřeba3 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Hyundai i30 kombi
Cena od469 990 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 117 kW
Maximální rychlost187 - 210 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
0
Porovnávač
TOPlist