Hyundai Tucson - z učedníka mistr

,

Hyundai Tucson čtvrté generace způsobil při svém uvedení malé pozdvižení obrovským skokem v designu i v nabízených pohonných jednotkách. A protože Tucson je po Karoqu druhé nejprodávanější soukromé SUV, jsou určitě očekávání vysoká jak na straně výrobce, tak na straně zákazníků. Tak se pojďme jednomu Tucsonu podívat na zoubek.

Tucson nabízí široké spektrum pohonných jednotek - od běžných spalovacích až po hybridy. V nabídce je tak řada benzínových i naftových motorů, které je možno kombinovat i s mild-hybridním pohonem. Navíc existuje klasický hybrid ale i plug-in hybrid. Tyto modely jsou dostupné s benzínovou 1.6 T-GDI. Samozřejmé jsou možnosti kombinace s pohonem všech kol a různými typy převodovek. My máme v testu benzínovou 1.6 T-GDI s mild-hybridním pohonem, automatickou převodovkou a pohonem všech kol, takže nejvyšší výbavu s nejnižší možnou úrovní elektrifikace. V nejvyšší výbavě jeho cena dosahuje 900 tisíc korun a dražší už je jen PHEV verze. Tak se pojďme podívat, jestli je tahle sebevědomá cenovka obhajitelná a co za ni dostanete.

Pojďme začít tím vzhledem. Tady je je ten skok nepřehlédnutelný a možná až neuvěřitelný. Ta maska s tmavým chromem, která schovává velmi komplikovaná světla denního svícení je skvělý nápad a na silnici i na parkovišti jen těžko přehlédnutelný. I zadní osvětlovací technika je velmi propracovaná, originální je nápad schovat stěrač zadního okna do střešního spoileru. Při osobním setkání mi nějak nejde dohromady ta kulatost přední a zadní části s těmi ostrými zlomy a mocnými prolisy na bocích. Z boku tak vypadá Tucson jako zmuchlaný bonbon. Při čistě zadním a předním pohledu vyniknou naopak ty oblé tvary, které dodávají autu velmi robustní vzhled. Kdo by čekal uvnitř podobnou dávku extravagance, bude asi zklamán, ale i uvnitř je také cítit velký posun ve zpracování. Uhlazený interiér, ve kterém vynikne digitální přístrojový štít bez kšiltu a nízká hrana přístrojové desky. Ta vytváří příjemný pocit prostornosti a zároveň objektivní i subjektivní pocit kontroly nad rozměry vozidla díky dobrému přehledu. Pochválit lze vyhřívaná a odvětrávaná sedadla, masivní středovou konzoli se snadno dostupným ovládáním převodovky a integrovanou loketní opěrkou, příjemný je volant i pohled na látkové doplňky přístrojové desky. Prostoru je všude na rozdávání, vzadu je ho snad až zbytečně moc. Zadní sedadla jsou navíc vyhřívaná a mají nastavitelný sklon opěradla. Paráda. 

V interiéru navíc najdeme pár velmi dobrých nápadů jako třeba difusní ventilaci, tichý režim, který umožní řidiči poslech hudby, zatímco ostatní spí, nebo skvěle vyřešený systém kamer, které umožňují přesně parkovat nebo se pohybovat terénem. Tady by se mohli přiučit prakticky všichni v této třídě - obraz z kamer je ostrý, nemá žádné zpoždění a umožňuje všechny možné pohledy. Na druhou stranu, moc se mi nelíbilo zpracování ovládání infotainmentu a klimatizace kolem deseti palcové obrazovky. Velká plocha lesklého plastu s nepřeberným množstvím tlačítek v tom uklizeném a uhlazeném interiéru vypadá nepatřičně. Často kritizujeme, když tlačítka nejsou, ale tady jich je pro změnu moc a nějaká drobná redukce počtu by neuškodila. Proč je třeba potřeba mít zvlášť tlačítko na vnitřní a na vnější okruh ventilace, když by to šlo sloučit do jednoho? Tohle je taková malá piha na kráse toho uhlazeného interiéru. Plus to, že to bude vyžadovat častější práci s hadříkem. V kufru nalezeneme 577 litrů místa, s tím, že pod jeho podlahou je velký polystyrenový box, který kryje baterii mild-hybridu a ubírá tak teoreticky cca 50 litrů místa, prakticky výrazně více, protože není možné polohovat dno kufru.

Nastartování probudí benzínový 1.6 T-GDI motor, který společně s mild-hybridním pohonem dosahuje 132 kW, tedy 180 koní. Zajímavý je údaj o točivém momentu 265 Nm dostupném ve velkém rozmezí 1500 až 4500 otáček. To jsou velmi příjemné hodnoty, stejně jako zrychlení z nuly na sto za 9,1 vteřin a kombinovaná spotřeba kolem 7 litrů dle WLTP metodiky. Vypadá to jako ideální SUV. Jen ta hmotnost 1760 kg ukazuje, že ta převodovka, mild-hybrid a čtyřkolka neváží úplně málo a tak jsem byl zvědav, jestli ta udávaná spotřeba není z říše snů. Prozradím, že je i není.

Přiznám se, že po mild-hybridu ve Fordu Focus i Hyundai i20, které mne právě díky tomuto “příspěvku” ke hmotnosti moc nebavily, jsem se trochu bál, jestli to nebude v Tucsonu stejné. A naštěstí nebylo. Auto po uvolnění plynu zpomalovalo jen zvolna, případně velmi ochotně vyřazovalo rychlost a plachtilo. Díky tomu se dalo jet plynule přesně tak, jak to v takovém autě očekáváte. Ani brzdy nebyly přehnaně aktivní v naději na sběr energie rekuperací. Po prvních metrech jsem byl velmi příjemně překvapen neslyšností benzínového motoru, schopností podvozku tlumit nerovnosti i v malých rychlostech i klid, s jakým se Tucson pohyboval po městě. Nevím, jaký podíl na tom mají příplatkové elektronicky ovládané tlumiče, ale ten podvozek se chová ukázkově nejen ve městě.

Díky nižší hraně palubní desky je z auta velmi dobře vidět a skvěle maskuje svou velikost, takže nemáte vůbec pocit z 4,5 metrového, 1,7 tuny vážícího auta. Na co jsem si musel zvykat byla urputná reakce na plyn při takovém tom běžném čtvrtinovém sešlápnutí pedálu, které normálně dá povel k plynulému rozjezdu. Tady (zřejmě) přispěchal na pomoc elektromotor a první starty byly opravdu trochu divoké. Stačilo se ale naučit plyn jemně “polechtat” a Tucson se rozjel plynule. Další věc, na kterou jsem si musel zvykat, byla spotřeba, která ve městě dosahovala k 10 litrům. Na vině bude právě ta hmotnost kombinovaná se čtyřkolkou. Většinu běžných tras jsem pak na počítači viděl hodnotu mezi 8 a 9 litry, na dálnici 8,5 litru. Při meziměstských jízdách, kdy jsem využíval maximálně rekuperaci a plyn dráždil jen malinko, jsem se dostal pod 7 litrů. Celková spotřeba na konci testu byla 8,5 litru. Na nějaké krátké jízdy po městě tedy tahle varianta nejvhodnější není a určitě bude lepší ta plně hybridní, případně plug-in hybridní. Na dlouhé trasy je k dispozici naftový motor. Takže je trochu otázka, pro jaký účel je tenhle benzínový mild-hybrid vhodný.

Tucson byl vybaven pohonem všech kol HTRAC, který samozřejmě testu také neušel. Za normálních okolností proaktivně rozděluje sílu mezi předek a zadek, ve sportovním režimu 50:50.  Zároveň je možnost tlačítkem uzamknout středový diferenciál, aby systém nečekal na prokluz a sílu rovnou poslal i zadním kolům. Na suchém povrchu Tucson překonal všechny nástrahy bez problémů a nakonec větší problém bude menší světlá výška a menší nájezdové úhly. Dvouspojková převodovka umožňuje opatrný pohyb vpřed a zobrazení na displeji ukazuje, kam systém zrovna posílá sílu motoru. Vhod přišly zmíněné kamery, díky kterým se lze vyhnout překážkám a Tucsonu cestu ulehčit. Během testu začalo pršet a Tucson se ocitl na zablácené louce a tam může být čtyřkolka sebelepší, ale limitem jsou letní pneumatiky obalené blátem. V tomto případě naštěstí pomohlo vypnutí systému kontroly trakce, který auto paralyzoval a po pár rozhoupání auta se povedlo ze šlamastiky vyjet, takže si Tucson čest zachoval. Ztratil ji jen ten, kdo jej do toho bláta navedl, takže já, a ten kdo ten protiprokluz nevypnul dříve než zapadl, takže zase já.

Kromě bohaté nabídky pohonných jednotek nabízí Tucson také bohatou elektronickou výbavu včetně asistentu pro jízdu po dálnicích, který kombinuje funkce adaptivního tempomatu, udržování vozidla v jízdním pruhu a rozpoznávání dopravních značek s tím, že přečtené maximální rychlosti se automaticky přizpůsobí. Prvkem, který se automobilka chlubí je Blind View Monitor, který při spuštěném blinkru zobrazí na displeji přístrojové desky obraz ze zpětných kamer, pro minimalizaci mrtvého úhlu. Já jsem jeho přínos moc neocenil, neboť blinkr dávám až po tom co se přesvědčím, že mohu změnit pruh. Tato "vychytávka" tak pomůže spíše při parkování k obrubníku.

Tucson mě velmi překvapil komfortním naladěním podvozku - je to zčásti dáno pneumatikami s profilovým číslem 50 na 19 palcových kolech, ale tak pohodlné SUV se jen tak nevidí. Jak ve městě při menších rychlostech, tak na rozbitých okreskách. Tucson nenechá nerovnosti proniknout dovnitř ani otřesy ani hlukem, takže nabízí ve všech režimech příjemné svezení. Tahle benzínová varianta je sice krásně tichá, ale bude spíše vzácná, nejčastější bude nafta s automatem. Ta je dostupná pouze s tím mild-hybridem. V každém případě Tucson je velmi dobré auto, které prakticky nemá žádné neduhy, pokud nečekáte, že benzínový motor u tak těžkého auta bude jezdit pod 8 litrů. Do budoucna naplánujeme test obyčejnější naftové verze bez elektronických tlumičů, abychom ověřili, že i ta obyčejnější verze je tak dobrá.

Plusy

  • originální design
  • skvělý podvozek
  • vyspělá elektronika
  • kombinace pohonů

Mínusy

  • malý příspěvek mild-hybridu ke spotřebě
  • středová konzole s velkým počtem tlačítek

Rivalové

Peugeot 3008
Cena od600 000 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon96 kW - 220 kW
Maximální rychlost188 - 240 Km/h
Spotřeba1 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
CUPRA Ateca
Cena od1 234 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
Pohon4x4
Výkon221 kW - - kW
Maximální rychlost247 - - Km/h
Spotřeba7 - - l/100km
Akcelerace- - - s
KIA Sportage
Cena od569 980 Kč
Palivadiesel benzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon97 kW - 136 kW
Maximální rychlost180 - 205 Km/h
Spotřeba4 - 7 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Mazda CX-5
Cena od647 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 143 kW
Maximální rychlost188 - 208 Km/h
Spotřeba5 - 7 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
CITROËN C5 Aircross
Cena od550 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 216 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Opel Grandland X
Cena od549 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 222 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Peugeot 5008
Cena od650 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 219 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Škoda Karoq
Cena od530 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon81 kW - 110 kW
Maximální rychlost187 - 207 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Mitsubishi Eclipse Cross
Cena od519 650 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon120 kW - - kW
Maximální rychlost200 - 205 Km/h
Spotřeba6 - 7 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Volkswagen Tiguan
Cena od689 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4AllFWD
Výkon96 kW - 180 kW
Maximální rychlost195 - 229 Km/h
Spotřeba1 - 7 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
Kia XCeed
Cena od484 980 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 150 kW
Maximální rychlost186 - 220 Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Toyota RAV4
Cena od734 900 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon129 kW - 163 kW
Maximální rychlost180 - 190 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Mitsubishi ASX
Cena od444 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - - kW
Maximální rychlost190 - - Km/h
Spotřeba6 - 7 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
CUPRA Formentor
Cena od774 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 228 kW
Maximální rychlost203 - 250 Km/h
Spotřeba5 - 7 l/100km
Akcelerace8 - 8 s
Nissan Qashqai
Cena od568 090 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon85 kW - 117 kW
Maximální rychlost181 - 200 Km/h
Spotřeba3 - 6 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Renault Arkana
Cena od660 000 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa
PohonFWD
Výkon103 kW - 105 kW
Maximální rychlost172 - 200 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Renault Kadjar
Cena od539 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon85 kW - 117 kW
Maximální rychlost189 - 210 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Honda CR-V
Cena od679 900 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon127 kW - 142 kW
Maximální rychlost180 - 211 Km/h
Spotřeba5 - 7 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Ford Kuga
Cena od720 900 Kč
Palivadiesel benzín hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4AllFWD
Výkon88 kW - 140 kW
Maximální rychlost177 - 208 Km/h
Spotřeba1 - 5 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
SsangYong Korando
Cena od439 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon100 kW - 120 kW
Maximální rychlost180 - 193 Km/h
Spotřeba5 - 8 l/100km
Akcelerace- - - s
SsangYong XLV
Cena od374 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon85 kW - 94 kW
Maximální rychlost170 - 178 Km/h
Spotřeba5 - 7 l/100km
Akcelerace- - - s
Jeep Compass
Cena od617 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon88 kW - 125 kW
Maximální rychlost185 - 200 Km/h
Spotřeba5 - 8 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
Volvo XC40
Cena od754 000 Kč
Palivadiesel benzín hybrid mild-hybrid plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon95 kW - 192 kW
Maximální rychlost180 - 230 Km/h
Spotřeba1 - 7 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
BMW X1
Cena od803 400 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon85 kW - 170 kW
Maximální rychlost203 - 226 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
0
Porovnávač
TOPlist