Peugeot 3008 HYBRID 225 e-EAT8 GT – musí dávat smysl

,

Ten samý den, kdy Citroen uvedl svou plug-in hybridní verzi modelu C5, jsem vyzvedával “konkurenční” Peugeot 3008 se stejným pohonným ústrojím. Na test tak máme model 3008 s plug-in hybridním pohonem - tj. kombinaci 180 koňového benzínového turbomotoru 1.6 PureTech a 81 kW elektromotoru s 13,2 KW LiOn baterií pod zadním sedadlem, schopného čistě elektrické jízdy až 50 km.

3008 krásná

Peugeot 3008 se stal v roce 2017 autem roku a i přestože facelift je již za rohem, musím říct, že jde stále o velmi pohledné auto, jak zvenku, tak hlavně zevnitř. Speciálně tříčtvrteční pohled na zadní partie dělá 3008 pořád jedním z nejkrásnějších SUV na trhu. Nejzajímavější čáry se dějí s linkami kolem C sloupku, kde se potkává řada designových linií kolem ukončení oken, pátých dveří a spár karoserie, které dávají autu unikátní vzhled. Společně s parádními zadními světly tvoří krásný, dynamický charakter a připravuje na styl, který pokračuje uvnitř.  Nastupování do vyšších sedaček je přirozeně elegantní a stejně tak francouzsky elegantní je i vnitřek. Jak dokáží ti Francouzi dokáží vykouzlit něco tak oku lahodícího a funkčního, to je obdivuhodné. Všude kvalitní materiály, polokožená sedadla, látka na palubní desce i ve výplni dveří. Interiér působí vzdušně a díky masivní střední konzoli futuristicky.  Pohodlné sezení je umocněno loketní opěrkou s obřím chlazeným úložným prostorem. Vysoký posed v kombinaci s malým volantem architektury iCockpit je stále doménou Peugeotu a stále je dost neobvyklý. Ale díky vzpřímené poloze si na něj lze snadno zvyknout a nakonec je i velmi přirozený.

3008 elektrická

Auto přebírám, jako vždy, krásně naleštěné, a s plně nabitou baterií. Bez emisí mohu nechat v horkém dni klimatizací vychladit interiér, zatímco auto obhlížím. To je hned první výhoda baterií. Druhou výhodou je neslyšný provoz a hlavně okamžitá reakce na plynový pedál po tichém rozjezdu. 3008 odčerpává energii z baterií i při provozu v módu Hybrid, byť pomaleji (kromě něj ještě existuje čistý Electric). Po vyčerpání energie se pro mne auto mění na klasický hybrid, protože jej bohužel nemám kde dobít. Čekat 4 hodiny kvůli 40 km na elektriku na nabíječce se (mi) nějak nevyplatí. Co je mimochodem vlastně jedna z odpovědí na to, pro koho toto auto má smysl. Pokud nemáte kde pravidelně nechat auto celou noc (nebo celý den) nabíjet, není tato koncepce pro vás. K možnosti dobíjet baterie cestou si ještě něco řekneme později. Jinak těch udávaných čistě elektrických 50 km jsem s autem ujet nezvládl, ale bylo to i tím opojením z rychlé reakce na plyn a velkým čerpáním baterií. Pořád ale platí nesporná výhoda bez emisního provozu ve městech, především při postávání v zácpách a parkování. Pořád také platí, že jsou vhodnější auta do města, s elektrickým, nebo spalovacím motorem, než jsou SUV. Nejen kvůli hospodárnosti.

3008 hybridní

Odtud teda už budu mluvit o autě, které nemá žádný externí zdroj elektrické energie, protože ho nemám ani já. O pohon se v tu chvíli stará známý benzínový motor 1.6 PureTech, který jsme měli třeba v modelu 508 GT line. Tenhle motor ve spojení s převodovkou EAT8 umí být rychlý, tichý i úsporný. Jak mu prospěje ještě posila ve formě elektrického motoru, který pomáhá se svými 320 Nm k celkovému výkonu 360 Nm a 225 koní? Značně. Na druhou stranu narostla také hmotnost o více než 300 kg na 1835 kg. To všechno váží baterie, elektromotor a všechno příslušenství. Baterie jsou uložené pod zadními sedadly a zmenšil se tak objem nádrže o 10 litrů na 43. Jízdně 3008 i v tom hybridním režimu překvapí - jak je tichá, a jak dobře pohonné ústrojí funguje. I na dálnici do 130 km/h se klidně při plachtění vypne motor. V závislosti na profilu terénu pak spalovací motor odpočívá klidně i přes polovinu času. Zajímalo mne, jaký dopad bude mít ta hmotnost na spotřebu a při předvídavé jízdě si 3008 vzala kolem 7,5 litrů na dálnici a kolem 6 litrů při výletním tempu mimo dálnice (se snahou o maximální rekuperaci). To považuji za skvělé hodnoty a přijde mi škoda, že neexistuje klasická hybridní verze tohoto modelu s menší a lehčí (a levnější) baterií. To by mi přišlo jako velmi zajímavé řešení. 

Kromě hybridního a čistě elektrického modu existuje ještě Sport. Ten využívá maximum síly a má poskytovat maximální dynamiku. Elektronika se v tu chvíli snaží generovat trochu více elektrické energie, aby v zatáčce byl “kopanec” od motoru co nejvčastější. A funguje to parádně. Není potřeba ani zasahovat do řazení pádly, protože vytáčet motor nemá velký smysl, tam už elektromotor nepomáhá, vlastně je to skoro naopak - je lepší nechat jej ve středních otáčkách, kdy ten “kopanec” od elektromotoru vždy potěší a překvapí. A není doprovázen zvukovou kulisou vytočeného motoru.

3008 klasická

bez ohledu na pohon je 3008 velmi pohodlná. I když podvozek měkkosti C5 Aircross nedosahuje, díky tomu je jízda jistější. Ve verzi GT line je automatické prakticky všechno, co může být - stěrače, světla, dálková světla, hands-free přístup, otevírání kufru máchnutím nohy až po adaptivní tempomat s funkcí stop-and-go, který funguje poměrně dobře. O modelech automobilek z PSA víme, že mají skvěle vyřešenou kontrolu trakce přední nápravy - to jsem i ověřil, když jsem vytahoval zapadlou dodávku z bláta. Jak elektronika rozděluje sily mezi jednotlivá kola a snaží se chytit podkladu je obdivuhodné. 

Vyrobíme si elektriku

3008 disponuje funkcí eSafe - ta v praxi znamená, že je možné za jízdy nabíjet baterii tak, aby se ve městě dosáhlo bez emisního provozu. Jednoduše na palubním počítači zvolíte na kolik kilometrů chcete baterii nabít a jedem. Všechno krásné. Jenže ta energie se někde musí vzít. Při spotřebě cca 18 kWh na 100 km, tak na 10 km potřebujeme vyrobit cca 2 kWh. Vynuloval jsem si počítadlo, nastavil nabíjení a jedem. Po 12 km mám nabito 6 km elektrických a 15 litru průměrnou spotřebu. To teda znamená, že nabití těch elektrických 6 km, zvýšilo spotřebu benzínu dvojnásobně. Tj. na sto elektrických (městských) km, bych teda potřeboval 14 litrů. Co ve městě může být zajímavé, možná, pro jiné režimy asi ne. Ještě se k tomu v budoucnu u nějakého plug-in hybridu vrátím, abych to vyzkoušel ve vícero režimech.

Jak z toho ven

Peugeot v této výbavě stojí něco přes milion korun. Příplatek oproti verzi se samotným spalovacím motorem je téměř čtvrt milionu korun, tj. 25% ceny. Provoz na elektriku není výrazně levnější, než na benzín. Takže o financích, nebo nějaké úspoře to není. Kdyby byla hlavní motivací kupujícího láska k přírodě, za stejné peníze lze koupit třeba Hyundai Ioniq nebo Ford Mondeo Hybrid, jehož spalovací motor spotřebuje necelých 5 litrů, takže láska k přírodě to také není. Je to ta skvělá pružnost a okamžitá reakce na plyn? Pak si ale nekupujte SUV. Parkování v Praze zadarmo? Nulový poplatek za dálnice? To opodstatnění se hledá velmi obtížně, tím spíš, že na auta tohoto typu nejsou žádné pobídky ze strany státu. To ale nemá nic společného s tím, že Peugeot 3008 Hybrid je skvělé auto - vůbec nepůsobí dojmem, že má 1,8 tuny - jen prostě musí zapadat do toho scénáře, že jezdíte dost po městě a máte auto kde dobíjet. Ale taky musím říct, že neslyšně se pohybující auto je pořád něco neobvyklého, něco krásného. Obdivuhodné je, jak je v libovolném jízdním režimu tichý a velmi pohodlný, jak je stále chique, nebo jak dobře funguje ten malý volant s tak velkým a těžkým autem. 

99%
HODNOCENÍ

Plusy

  • skvělý hybridní pohon
  • malá spotřeba benzínového motoru
  • design interiéru
  • jisté jizdní vlastnosti

Mínusy

  • cena
  • bez možnosti denního nabíjení nemá moc smysl připlácet za hybridní verzi
0
Porovnávač
TOPlist