Auto na CNG - jaká jsou specifika a kdy se vyplatí provoz?

,

CNG vozy a princip jejich fungování

CNG vozidla, neboli vozy se stlačeným zemním plynem fungují na podobném principu jako motory benzínové. Směs paliva je tudíž stlačena a zapálena zapalovací svíčkou. Zemní plyn je uložen v palivové nádrži nebo láhvi, obvykle na zadní straně vozu. Palivový systém CNG pak přenáší vysokotlaký zemní plyn z palivové nádrže do motoru. Poté dojde ke snížení tlaku na úroveň kompatibilní se systémem řízení paliva motoru.

Pohonem na zemní plyn v dnešní době disponuje více než 15 milionů vozů po celém světě. Oproti klasickým NGV (nestlačený zemní plyn) vozům jsou automobily, obsahující nádrže se stlačeným zemním plynem rozhodně lepší volbou pro jízdu na delší vzdálenosti, a zanedbatelná není ani vyšší bezpečnost vozů.

Vlastnosti CNG vozů

CNG je považován za alternativní palivo, které vykazuje celou řadu pozitivních vlastností. Mezi prokazatelné výhody stlačeného zemního plynu patří jednak jeho relativně dobrá dostupnost, bohatá distribuční infrastruktura a nízké emise skleníkových plynů, jako CO2, methan a N2O. Právě nízké emise z něj činí vysoce ekologickou volbu ve srovnání s běžnými benzínovými a dieselovými motory. Nízká cena, až o 30-50% nižší než běžná paliva, pak znamená, že jde také o variantu vysoce ekonomickou.

Ve srovnání s běžnými konvenčními vozy nabízí CNG automobily srovnatelné hodnoty výkonu, zrychlení a maximální dosažitelné rychlosti.

Na rozdíl od LPG vozidel, kde je zemní plyn uložen jako kapalina, mají CNG vozidla speciální nádrže, v nichž je plyn uložen v plynném stavu. CNG je běžný plyn, používaný k vytápění, který obsahuje zejména methan a je v nádobách stlačen na 200 – 300 barů. Jakožto plyn může být CNG skladován při běžné teplotě prostředí a navíc, díky tomu, že CNG je lehčí než vzduch, nemusí mít vozy s tímto pohonem zákaz přístupu do podzemních parkovišť, realita je však často kvůli majitelům parkovišť jiná.

Schéma vozu na CNG

CNG – pro a proti

Hlavním argumentem pro nákup vozu na CNG je bezesporu úspornost, druhotně to pak může být ekologie. Pokud vezmeme v úvahu reálnou spotřebu Octavie 1.4 TSI G-TEC 81 kW (cca. 3,5kg na 100kg) a cenu 1kg CNG (momentálně 24,62Kč), dostaneme se na cena cca. 0,86Kč na kilometr, čemuž mohou konkurovat částečně jen hybridní nebo elektrické vozy, kde je však životnost baterií stále relativně neznámá. To vše bez zásadních nevýhod - největší překážkou bude dostupnost plnících stanic v okolí bydliště a při delších trasách nutnost plánování trasy podle dostupnosti benzínek s plničkou CNG. Zde však pomůže webová stránka cngeurope.com, která shromažďuje informace o plnících stanicích napříč Evropou. V ČR pak poslouží například aplikace InnogyCNG od dodavatele plynu innogy.

Ale abychom jenom nechválili. CNG má samozřejmě i své nevýhody. Nejzřejmější nevýhodou je pořizovací cena (např. U Octavie oproti výkonově srovnatelné benzínové verzi 58 tisíc Kč - návratnost investice do CNG verze Octavie je podle našeho propočtu cca. po ujetí 65 tisíc km) a absence výkonnější verze, nicméně k dynamické jízdě CNG není ani určené.  Ústrojí pohonu na zemní plyn zabírá ve voze více místa (U Octavie se kufr zmenší o 130 litrů) a je také těžší. Je také počítat s servisní kontrolou CNG zástavby každé 2 roky, každých 20 let je potom nutné měnit nádrž na CNG. Kratší je také interval výměny oleje, u Octavie je to 15 tisíc km místo obvyklých 30. Častá je také absence plnohodnotné rezervy, v ČR také stále většina garáží zakazuje vjezd vozidlům na LPG a CNG. Za zmínku také stojí různý poměr nádrží na stlačený plyn a benzín. Octavie to má nastavené na 15kg plynu a 50 litrů benzínu, Mercedes-Benz B 200 NGD má pak poměr opačný - 21kg plynu a 19 litrů benzínu. Provoz na CNG je sice výrazněji levnější, benzínová nádrž vás však zachrání  případě nedostupnosti CNG stanice v okolí.

Pokud jde o cenu tankování, mohlo by se na první pohled zdát, že LPG je o polovinu levnější než CNG. Ale pozor! Cena CNG se pohybuje od 23-25 Kč / kg, cena LPG pak kolem 12 Kč/l. Vzhledem k tomu, že 1 kg CNG odpovídá asi 1,9 l LPG, znamená to, že cena obou paliv po přepočtu na 1 l je přibližně stejná.

Spotřeba CNG Octavie

Síť CNG stanic

Pro úspěšný provoz CNG vozů je nezbytná dostatečná infrastruktura CNG stanic. Pro podnikatele je to poměrně zajímavá příležitost, protože celková investice je relativně malá, dokonce nižší než 1 milion Kč, v případě potřeby lze plnící stanici vystavět i v rodinném domě s přípojkou zemního plynu.

Pro dopravní firmy, které se rozhodnou využívat CNG vozy je důležitý komfort a bezpečnost plnění, proto často budují stanice přímo ve svém areálu. A to se i díky nízkým pořizovacím nákladům vyplatí.

Nicméně rozrůstá se i síť veřejných stanic. Velká část z nich je na rozdíl od klasických čerpacích stanic nebo stanic LPG bezobslužná. To může být pro zákazníky poněkud komplikace, protože se zde často nedá použít platba v hotovosti nebo kreditní kartou, ale je zapotřebí mít tzv. CNG kartu, bez které se majitelé CNG vozů prakticky neobejdou.

Potěšitelné je, že hustota CNG stanic u nás je ve srovnání se zbytkem Evropy poměrně slušná. V roce 2014 bylo evidováno 8000 CNG vozů, které mohou nyní využít téměř více než 150 plnicích stanic. Samotná výstavba stanic je poměrně rychlá a jednoduchá a je možné ji realizovat prakticky kdekoliv, kde je dostupný přívod plynu a elektrické energie.

Podle způsobu plnění jsou dostupné stanice buď pro rychlé plnění, což je srovnatelné s tankováním běžných paliv, nebo pro pomalé plnění, což zabere už několik hodin. Toto pomalé plnění umožňuje tankování několika vozům současně, což je ideální pro větší vozové parky, kdy toto probíhá například v noci nebo v přestávkách mezi jízdou. Tato zařízení jsou omezena řadou faktorů, jako je maximální výkon, maximální plnicí tlak a maximální skladovací kapacita.

Tankování/plnění CNG

Běžné varianty CNG vozů na trhu

Zájem o CNG v poslední době roste hlavně u vozových parků firem nebo dopravních společností, například autobusů nebo taxi. Ve skutečnosti tyto automobily nepotřebují tak rozsáhlou distribuční síť jak se na první pohled může zdát. Navíc by jejich použití ve městech výrazným způsobem přispělo k ozdravění ovzduší.

Světové automobilky se tomuto trendu poměrně pružně přizpůsobují, takže na trhu je k dostání již kolem čtyřiceti modelů CNG vozidel, ať již jde o Mercedes, Fiat, Audi či Škodu.

Na našem trhu patří pochopitelně k nejčastějším variantám vozy domácí produkce. Pokud jde o CNG, je to z nabídky českého výrobce kromě výše zmiňované Octavie i Citigo, které je poměrně levnou variantou. Zdatně jí sekundují sourozenci z VW skupiny, a sice Seat Mii či VW Up!.

Škoda Citigo je nejlevnější cestou k novému vozu na CNG, kde náklady na provoz budou okolo 75 haléřů na kilometr. Pod kapotou skrývá tříválcový motor s výkonem 68 koní a díky své hladké jízdě a malým rozměrům je ideální volbou pro městský provoz, hojně je proto využíván kurýrními službami. Design vozu je zábavný a příjemný a výbava, která zahrnuje mimo jiné klimatizaci, rádio i elektrické ovládání oken, není rozhodně špatná. Dostupná je CNG tovární přestavba také u pětidveřové alternativy Citigo.

Vozy na CNG dělá také Fiat, Opel, Seat, Audi, Mercedes-Benz a Volkswagen, na Autohledu pak najdete jejich vždy aktuální přehled.

Citigo na CNG
0
Porovnávač
TOPlist