Kia EV4 GT-Line na finském zimním testu Talviauto 2026

Kia EV4 zazářila ve finském zimním testu: nejrychlejší nabíjení i vytápění v mrazu

Jiří Zelinka, 27. března 2026

Finský automobilový magazín Tekniikan Maailma otestoval deset aut v arktických podmínkách Laponska. Kia EV4 obsadila dělené druhé místo spolu s Nissanem Leaf a Volkswagenem T-Roc, pouhých 0,1 bodu za vítězným Mercedesem CLA 250+. Test hodnotil jízdu na sněhu, ovladatelnost, spotřebu, vytápění i světla.

Nejlepší elektrotechnika v celém testu

Kia EV4 GT-Line s baterií 81,4 kWh získala od finských redaktorů zvláštní uznání za celkově nejlepší elektrotechniku v arktických podmínkách. V testu vytápění zahřála kabinu na 20 °C za pouhých deset minut — rychleji než všichni konkurenti. Při simulaci jízdy mimo město v mrazu přes −30 °C byla navíc jediným elektromobilem, který dosáhl nastavené teploty.

Druhou silnou disciplínou bylo nabíjení. Kia EV4 nabíjela i v extrémních laponských mrazech stejně rychle jako v létě, což u většiny elektromobilů neplatí. Baterie v mrazu obvykle vyžaduje předehřev, který nabíjení zpomaluje — Kia tento problém podle testu prakticky eliminovala.

Kia EV4 zezadu — čistý design liftbacku
Kia EV4 GT-Line. Foto: Kia

Dojezd 261 km při −30 °C, spotřeba 32,9 kWh

V extrémních zimních podmínkách naměřili redaktoři reálný dojezd 261 km. Deklarovaná hodnota WLTP pro testovanou verzi s baterií 81,4 kWh činí 584 km — Kia tedy ztratila 55 % kapacity, ale i tak dosáhla nejlepšího poměru mezi naměřeným a deklarovaným dojezdem ve skupině. Spotřeba činila 32,9 kWh na 100 km, druhý nejlepší výsledek.

Podvozek chválí, brzdy a světla ne

Kia EV4 stojí na stejné platformě jako kompaktnější model EV3, ale nižší karoserie přináší klidnější chování na dálnici. Podvozek je podle redaktorů pružný a dobře tlumí nerovnosti. Stabilizační systém je vyladěný na sportovnější stranu — Kia dosáhla druhého nejrychlejšího času na sněhové trati a ve vyhýbacím testu obstála na výbornou.

Dvě disciplíny ale celkové hodnocení stáhly dolů. Brzdy mají podle testu slabý cit v pedálu (dvě hvězdy z pěti) a chování při brzdění v zatáčce dostalo tři hvězdy. Potkávací světla mají příliš úzký kužel, přestože adaptivní dálkové světlomety fungují dobře.

Interiér Kia EV4 s minimalistickým přístrojovým štítem
Interiér Kia EV4. Foto: Kia

Deset aut v testu: Mercedes vyhrál o vlásek

PořadíModelTypCena v ČR
1.Mercedes-Benz CLA 250+elektromobilod 1 189 430 Kč
2.–4.Kia EV4 GT-Line 81,4 kWhelektromobilod 939 980 Kč
2.–4.Nissan Leaf 75 kWhelektromobil
2.–4.Volkswagen T-Roc 1,5 eTSImild-hybridod 699 000 Kč
5.Tesla Model Y RWDelektromobilod 1 125 400 Kč
6.Toyota bZ4X 73,1 kWhelektromobilod 1 099 000 Kč
7.Mazda 6e Takumi Pluselektromobilod 1 069 900 Kč
8.Xpeng G6 Long Rangeelektromobilod 1 238 000 Kč
9.Renault 4 E-Tech 150elektromobilod 729 000 Kč
10.Dacia Bigster Hybrid 155hybridod 556 900 Kč
Výsledky zimního testu Talviauto 2026 s českými cenami z databáze Autohled. Zdroj: Tekniikan Maailma

Mercedes CLA 250+ je zcela nový elektromobil na platformě MMA s výkonem 260 kW a deklarovaným dojezdem 792 km. V Česku startuje na 1 189 430 Kč — o čtvrt milionu dráž než Kia EV4. Za ten rozdíl kupující získá jen o 0,1 bodu lepší hodnocení v zimním testu.

https://www.youtube.com/watch?v=1hnhveCyeVA
Video: Kia EV4 vs Mercedes CLA — srovnání elektrických sedanů. Video je v angličtině.

Kia EV4 v Česku: od 939 980 Kč s dojezdem 625 km

Kia EV4 se v Česku prodává v jediné konfiguraci Earth s baterií 81,4 kWh a předním pohonem o výkonu 150 kW. Deklarovaný dojezd WLTP pro tuto verzi činí 625 km (testovaná GT-Line má s větší výbavou nižší hodnotu 584 km). Základní cena 939 980 Kč. V rámci finského testu obstála Kia výrazně lépe než dražší Tesla Model Y (od 1 125 400 Kč) nebo Toyota bZ4X (od 1 099 000 Kč). Pokud je pro řidiče klíčové vytápění a spolehlivé nabíjení v mrazech, je Kia EV4 podle finského testu jednou z nejlepších voleb na trhu — a rozhodně nejlevnější v první čtveřici.

Zmíněné v tomto článku

Akční nabídky

Další články

Kia Stonic 2026: recenze malého SUV s konzervativní filozofií (78/100)

Kia Stonic 2026: recenze malého SUV s konzervativní filozofií (78/100)

Kia Stonic se v roce 2026 dostala do zvláštní pozice. Prodeje v Česku se v roce 2025 prakticky nezměnily (1 129 kusů), model dojíždí ke konci své kariéry, a přesto dostal v prosinci 2025 modernizaci s novým 12,3palcovým infotainmentem a zjednodušenou nabídkou motorů. V záplavě dotykových displejů, virtuálních asistentů a všeho elektrického nabízí Stonic něco, co se stává vzácným zbožím: fyzická tlačítka, ruční brzdu a litrový tříválec. Je to recept, který dává smysl - a otázkou je, jestli to bude stačit i v dalších letech.
Kia EV4 zazářila ve finském zimním testu: nejrychlejší nabíjení i vytápění v mrazu

Kia EV4 zazářila ve finském zimním testu: nejrychlejší nabíjení i vytápění v mrazu

Finský automobilový magazín Tekniikan Maailma otestoval deset aut v arktických podmínkách Laponska. Kia EV4 obsadila dělené druhé místo spolu s Nissanem Leaf a Volkswagenem T-Roc, pouhých 0,1 bodu za vítězným Mercedesem CLA 250+. Test hodnotil jízdu na sněhu, ovladatelnost, spotřebu, vytápění i světla.
Kia chystá elektromobil menší než EV2. Model EV1 zamíří proti Renaultu Twingo

Kia chystá elektromobil menší než EV2. Model EV1 zamíří proti Renaultu Twingo

Kia naznačila vývoj malého městského elektromobilu, který se v hierarchii značky zařadí pod nedávno představené EV2. Nový model, interně označovaný jako EV1, má mířit do segmentu, kde soupeří Renault Twingo E-Tech a chystaný Volkswagen ID.1 (dříve označovaný jako ID. Lupo).
Kia EV2 startuje v Česku od 659 980 Kč. První dodávky v dubnu, dojezd až 453 km

Kia EV2 startuje v Česku od 659 980 Kč. První dodávky v dubnu, dojezd až 453 km

Kia zveřejnila české ceny svého nejmenšího elektromobilu EV2. Kompaktní SUV segmentu B, vyvinuté a vyráběné v evropském závodě v Žilině na Slovensku, startuje na 659 980 Kč ve výbavě Light s baterií 42,2 kWh. Objednávky jsou otevřené, první dodávky do Česka se očekávají od dubna.
Kia EV2 má evropské ceny: od 26 670 eur a dojezd až 453 km

Kia EV2 má evropské ceny: od 26 670 eur a dojezd až 453 km

Kia zveřejnila kompletní ceníky svého nejmenšího elektromobilu EV2 pro evropské trhy. Kompaktní crossover s délkou čtyři metry nabídne dvě velikosti baterie, dojezd až 453 km a ceny od 26 670 eur v základní výbavě bez započtení státních dotací. Výroba probíhá v závodě Kia v Žilině na Slovensku.
Kia PV5 Double Cab: elektrická dodávka pro pět lidí míří do Evropy

Kia PV5 Double Cab: elektrická dodávka pro pět lidí míří do Evropy

Kia rozšiřuje nabídku elektrické dodávky PV5 o variantu Double Cab. Pětimístná kabina z ní dělá alternativu nejen pro podnikatele, ale i pro rodiny, které hledají prostorný elektromobil bez nutnosti sahat po SUV.
Cell2Pack v Martorellu: SEAT a CUPRA poprvé v koncernu Volkswagen skládají baterii bez modulů, jedna sjede každých 45 sekund

Cell2Pack v Martorellu: SEAT a CUPRA poprvé v koncernu Volkswagen skládají baterii bez modulů, jedna sjede každých 45 sekund

SEAT a CUPRA otevřely v podnikovém areálu Martorell závod pro montáž akumulátorových baterií už v prosinci 2025, ale teprve teď španělská odnož koncernu Volkswagen popsala, co se uvnitř přesně děje. Hala číslo 20 má plochu 64 000 metrů čtverečních, pracuje v ní 500 lidí a 206 strojů a podle tiskové zprávy společnosti SEAT z ní každý den sjede 1 200 baterií - jedna kompletní sada každých 45 sekund. Jejich příjemci jsou dva blízce příbuzné elektromobily: CUPRA Raval a Volkswagen ID. Polo.
BMW M Ignite: dvě svíčky a předkomůrka v M3, M4 a M2. Šestiválec přežije Euro 7 beze změny výkonu

BMW M Ignite: dvě svíčky a předkomůrka v M3, M4 a M2. Šestiválec přežije Euro 7 beze změny výkonu

BMW oznámilo nasazení nové technologie zapalování s předkomůrkou v sériových řadových šestiválcích pod značkou BMW M Ignite. Patent z roku 2024 se poprvé objeví ve vozech BMW M3 a M4, jejichž výroba s tímto motorem začne v červenci 2026. Model BMW M2 dostane stejný motor o měsíc později. Zdvihový objem 3,0 litru ani výkon (v rozsahu 353 až 405 kW) se podle tiskové zprávy BMW Group nezmění - novinka má primárně snížit spotřebu paliva při vysokém zatížení a zajistit, že vysoce výkonné modely budou splňovat emisní normu Euro 7, která vstoupí v platnost v listopadu 2026.
Maserati MCPURA: nástupce MC20 jezdí na Bridgestone Potenza Sport. Vzadu obří 305/30 R20

Maserati MCPURA: nástupce MC20 jezdí na Bridgestone Potenza Sport. Vzadu obří 305/30 R20

Maserati otevřelo objednávky nového supersportu MCPURA, nástupce modelu MC20. A ještě než se první kusy dostanou k zákazníkům, je jasné, na čem pojede: italská značka pokračuje v partnerství s Bridgestone a obě firmy oznámily, že vůz dostane na míru vyvinuté pneumatiky Potenza Sport. Vepředu mají rozměr 245/35 ZR 20, vzadu pak 305/30 ZR 20 - a na bočnici nesou označení MGT (Maserati Genuine Tyres), které potvrzuje, že byly zkonstruovány výhradně pro vozy s logem trojzubce.
Hyundai Pleos Connect: nový infotainment s AI asistentem Gleo míří do Evropy v IONIQ 3

Hyundai Pleos Connect: nový infotainment s AI asistentem Gleo míří do Evropy v IONIQ 3

Hyundai Motor Group oficiálně představil Pleos Connect, infotainment nové generace, který má od základů změnit interakce řidiče s vozem. Systém debutuje v květnu na korejském trhu v luxusním sedanu Hyundai Grandeur, do Evropy ho jako první přiveze nedávno odhalený elektrický hatchback IONIQ 3. Podle korejského koncernu jde o první konkrétní krok ke „softwarově definovanému automobilu" (SDV) - do roku 2030 chce mít Pleos Connect ve zhruba 20 milionech vozů značek Hyundai, Kia a Genesis.
0Porovnávač