Kia K4 vstoupila v listopadu 2025 na český trh jako nástupce úspěšného Ceedu a hned se snaží uchvátit cenou pod 510 tisíc, sedmiletou zárukou a kufrem 438 litrů. Po analýze dat z pěti českých, polských a slovenských testů, dvou zahraničních recenzí a podrobném pohledu na české registrace nabízíme verdikt: 75 ze 100 bodů, ovšem s jedním opakujícím se nedostatkem, který mu ubírá body.
Když Kia na podzim 2006 představila Ceed, šlo o první model značky navržený, vyrobený a prodávaný v Evropě. O devatenáct let a tři generace později ho nahrazuje K4, vůz se zcela jiným označením, ale stejným posláním: být praktickou rodinnou alternativou ke Škodě Scala, Volkswagenu Golf a Toyotě Corolla. Hatchback je delší o 13 centimetrů, širší o 5 centimetrů a má o 7 centimetrů delší rozvor (2 720 mm) než předchůdce, což se podepisuje na prostornosti kabiny.
Interně vede K4 kód CL4. Přijíždí s novou tváří v podobě široké masky lemované vertikálními LED svítilnami a se siluetou, kterou polský magazín Autokult v testu označuje za „zralou, sebevědomou", nicméně dělící publikum na nadšence a skeptiky. Kratší přední převis a zatažené hrany kapoty napovídají, že K4 už nechce být drobností v segmentu, ale plnohodnotným kompaktem v evropském mainstreamu po boku Hyundai i30 a Volkswagenu Golf.
Po několika hodinách za volantem K4 je první dojem jednoznačný: podvozek je zralá práce. Víceprvková zadní náprava v provedení GT-Line potlačuje náklony v zatáčkách a tlumiče reagují na nerovnosti bez sekundárních kmitů. Na 17palcových kolech s pneumatikami 225/45 R17 v provedení GT-Line zachovává K4 dálniční stabilitu ve vyšších rychlostech a v městském provozu netrpí typickým rachocením přední nápravy přes spáry.

Řízení je přiměřeně přesné, byť bez výrazné zpětné vazby, kterou nabídne třeba Ford Focus. To je ale méně podstatné než disciplína karoserie v rychlém cikcaku - tady K4 příjemně překvapí a vyvrátí dojem, že u korejských kompaktů jde primárně o pohodlí na úkor dynamiky.
Problém přichází u dvouspojkové převodovky 7DCT. Při rozjezdu z nuly převodovka přemýšlí výrazně déle, než by člověk čekal - vyjet z křižovatky či ze stopky znamená sešlápnout plyn, počkat půl vteřiny, a pak najednou cítit zátah, jako by elektronika rezignovala na plynulost. Tato vlastnost se objevuje téměř v každém testu: e-flotila.cz hovoří o „zpoždění při rozjezdu", magazin.autobazar.eu o tom, že „převodovka pracuje při nízkých rychlostech nervózně" a polský Autokult dokonce o „ospalé převodovce při rozjezdu se zpožděním sepnutí spojky". Kdo K4 jezdí v hustém městském provozu, naučí se s tímto specifikem žít, ale očekávat plynulost typu DSG 7 od Volkswagenu by bylo nefér k oběma stranám.

Motorová paleta je čistě benzinová. Kia v případě čistě elektrické verze zvolila samostatný název EV4 a v paletě K4 tak chybí to, co se v segmentu kompaktů stalo standardem: plnohodnotný hybridní pohon. Pro zákazníka, který hledá Toyotu Corolla Hybrid nebo Honda Civic e:HEV, je tohle dělící čára. Pro toho, kdo chce klasický spalovací motor s rozumnou spotřebou, K4 nabízí čtyři varianty.
| Motor | Výkon | 0–100 km/h | Spotřeba | Převodovka | Cena |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 T-GDI | 85 kW / 115 k | 12,0 s | 5,9 l/100 km | 6st. manuál | 509 980 Kč |
| 1.0 T-GDI 48V mHEV | 85 kW / 115 k | 12,3 s | 5,7 l/100 km | 7DCT | 574 980 Kč |
| 1.6 T-GDI | 110 kW / 150 k | 9,1 s | 6,3–6,9 l/100 km | 7DCT | 614 980 Kč |
| 1.6 T-GDI GT-Line | 132 kW / 180 k | 8,4 s | 6,3–6,9 l/100 km | 7DCT | 804 980 Kč |
V praxi je největším překvapením základní 1.0 T-GDI s manuálem za 509 980 Kč (s aktuální akcí klesá na 469 980 Kč). Tříválec o 115 koních zní ve městě kultivovaně, ale při dálničním tempu se musí točit do vyšších otáček, kde už zní hlučně. To potvrzují prakticky všechny testy: motor odvádí spolehlivou práci, jen není pružný v širokém spektru.
Vrchol nabídky představuje 1.6 T-GDI ve verzi GT-Line. Polský magazynauto v testu verze 180 koní naměřil zrychlení kolem 7,6 sekundy z nuly na sto (oficiální údaj 8,4 s) a chválil „kultivovaný chod" čtyřválce. Reálná spotřeba je ale méně růžová: redakce hlásí 7,1 l/100 km v kombinovaném provozu, v městském cyklu Autokult dokonce 10 až 12 litrů na sto - to je číslo, které začíná vadit, když konkurenční Toyota Corolla 1.8 HEV jezdí ve městě pod pěti litry.
Mild-hybridní varianta 1.0 T-GDI 48V s dvouspojkou je jediný motor s oficiálně udávanou spotřebou pod 6 litrů (5,7 l/100 km), ale za to platí ústupkem v kufru - 48V baterie ho zmenšuje z 438 na pouhých 328 litrů, což pro rodinný hatchback představuje výraznou ztrátu praktičnosti.
Slovenský test 1.6 T-GDI 132 kW od Vaša Lipavského (Garáž.tv) ukazuje vůz v jízdě i s detailním pohledem na detaily, které v exteriéru zaujmou.
Hlavní zbraní K4 je kabina. S rozvorem 2 720 milimetrů (o 7 cm víc než Ceed) má hatchback prostor na zadních sedadlech, který v segmentu kompaktů nemá konkurenci. Polský magazynauto naměřil 77 centimetrů pro nohy vzadu a srovnání pěti benzinových kompaktů v jejich druhém testu označilo K4 za vítěze v kategoriích „nejvíce místa pro pasažéry" a „největší kufr v testu" (438 až 1 217 litrů po sklopení sedaček).

Kvalita materiálů je věc, která dělí. Magazin.autobazar.eu v testu nazval interiér „fádní s černo-šedými plasty bez prémiového dojmu", ale zároveň pochválil „praktickou orientaci interiéru před stylem". Měkčené plasty s prošitím na palubovce v provedení GT-Line zlepšují pocit, ale plasty na výplních dveří v nižších výbavách prozradí, že K4 je primárně hodnotová, nikoli aspirační volba.
Na druhé straně 12,3palcový infotainment je standardní výbavou už od základu, zatímco 12,3palcový digitální přístrojový štít je až od výbavy Exclusive, stejně jako dvouzónová klimatizace s fyzickými otočnými tlačítky. To je v době, kdy konkurence schovává všechno do dotykového displeje, výrazné plus. Apple CarPlay i Android Auto fungují bezdrátově, hlasové ovládání má rezervy v rozpoznávání češtiny.
Drobné nedostatky se najdou: skryté kliky zadních dveří (integrované v C-sloupku) působí v zimě neprakticky a v testu polského magazynauto se opakovaly stížnosti na chybějící síťové úložné prvky v zavazadlovém prostoru. Pokud auto pravidelně využíváte na nákupy a víkendové cesty, je vhodné si v dealerství vyzkoušet, zda vám tato ergonomie vyhovuje.
K4 přichází na český trh v pěti výbavách: Comfort, Spin, Exclusive, Top a GT-Line. Ve standardu základní úrovně je překvapivě bohatá výbava - zadní kamera, parkovací senzory, 12,3" infotainment, bezdrátové připojení smartphonu, klimatizace s dvěma zónami, LED přední světla a 16palcové disky. Adaptivní tempomat je v základní výbavě Comfort, zatímco sledování mrtvého úhlu a varování opuštění pruhu jsou součástí vyšších výbavových stupňů; přesný rozsah najdete v aktuálním ceníku Kia ČR.

Recenzenti shodně kritizují jednu věc: ergonomie deaktivace asistentů. Vypnutí upozornění na rychlost, hlídání pruhů a sledování pozornosti řidiče vyžaduje projít několik menu na displeji, což u každého nového startu znamená rituál minimálně třiceti sekund. Volkswagen v ID. řadě i Škoda v aktuální Octavii dokázaly stejný úkol vyřešit přiřaditelným tlačítkem - K4 zatím tuto možnost nenabízí.
Euro NCAP zatím K4 v aktuální generaci CL4m neotestoval (v roce 2025 Euro NCAP zveřejnil výsledky Kia EV3 a EV4; Kia EV9 má platný test zveřejněný už v roce 2023). Až do zveřejnění výsledků se budeme muset spolehnout na komponentní hodnocení: Kia využívá u K4 architekturu K3 sdílenou s americkým sourozencem Hyundai Elantra. Bezpečnostní výbava na úrovni asistentů je u K4 nadprůměrná - autonomní brzdění s detekcí cyklistů a chodců a sledování pozornosti řidiče jsou k mání u většiny výbavových stupňů.
Pro hodnocení dlouhodobé spolehlivosti konkrétně Kia K4 je zatím příliš brzy - vůz se v Evropě prodává od listopadu 2025. Co máme k dispozici, jsou data pro značku Kia jako celek. TÜV Report 2026 (německá technická inspekce) uvádí, že u Kií ve věku 10 až 11 let s nájezdem kolem 116 tisíc kilometrů činí podíl závad při technické kontrole 28,3 procenta - to staví Kiu na 13. místo ze třiceti hodnocených značek, tedy mírně nad celoevropský průměr. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond zase přiznala značce skóre 8,2 z 10 v žebříčku majitelské spokojenosti, což ji řadí na 10. místo.

Trumf K4 leží ve značkové záruce: sedm let nebo 150 000 kilometrů (první tři roky bez omezení nájezdu). To je v segmentu kompaktů hodnota, kterou nabízí pouze MG (sedm let / 150 tisíc km) a Toyota se svou Relax warranty (10 let / 185 tisíc km, ale pouze při údržbě v autorizovaném servisu). Volkswagen a Škoda nabízejí pět let, Hyundai pak pět let bez omezení kilometrů, Renault a Peugeot se třemi lety bez kilometrového omezení.
Vzhledem k tomu, že K4 v evropské specifikaci dorazil do prodeje teprve před půl rokem, dlouhodobé zkušenosti českých a slovenských majitelů zatím nejsou k dispozici. V Severní Americe Kia prodává K4 jako sedan s atmosférickým motorem 2.0 a CVT převodovkou už od konce roku 2024, ale jde o technicky odlišný vůz (jiný motor, jiná převodovka, jiná zadní náprava), takže přenášet zámořské zkušenosti na evropský hatchback s 1.0/1.6 T-GDI a 7DCT není relevantní.
Co lze přenést, jsou opakované zkušenosti z testovaných předsériových vozů u redaktorů, kteří strávili týden a více za volantem. Pohodlí dálkových přesunů, kvalita ovládacích prvků a překvapivě vyladěné odpružení dostávají v testech opakovaně chválu. Naopak nervózní rozjezd dvouspojky a vyšší reálná spotřeba se objevují s téměř matematickou pravidelností - kdo si auto chce pořídit, měl by oba aspekty důkladně otestovat při zkušební jízdě v hustém městském provozu, ne jen na otevřené silnici.
Garáž.tv ve své slovenské recenzi upozornila ještě na jeden detail: výrazně vystupující přední a zadní světlomety jsou v rohu karoserie náchylném na poškození, takže parkovací škrábanec se snadno promítne do drahé výměny krytu. To je věc, kterou ocení každý, kdo K4 plánuje parkovat ve městě.

Český trh získal K4 ke konci listopadu 2025 a do konce loňského roku se registrovalo prvních 22 vozů. Od ledna do počátku května 2026 přibylo dalších 122 kusů. Pohled do registračních záznamů ukazuje, že prvních 22 kusů z roku 2025 si všechny převzali firemní zákazníci - dealeři, leasingové společnosti a Kia Czech jako importér si připravili demonstrační flotilu. Mezi nejaktivnějšími distribučními místy figurují Praha, Olomouc, Brno a Břeclav, tedy regiony s tradičně silnou pozicí korejské značky.
Pro srovnání: starší Kia Ceed se v roce 2025 prodala v Česku v 3 330 kusech a obsadila páté místo v žebříčku nejprodávanějších kompaktních hatchbacků za Škodou Octavií (9 696), Škodou Fabií (5 716), Škodou Scala (5 592) a Toyotou Corolla (3 736). Pokud K4 udrží objem podobný Ceedu, dostane se kolem 3 000 kusů ročně - to by z něj udělalo solidního hráče.
Srovnání s hlavními rivaly:
| Kia K4 1.0 T-GDI | Škoda Scala 1.0 TSI | VW Golf 1.5 TSI | Toyota Corolla 1.8 HEV | |
|---|---|---|---|---|
| Cena od | 509 980 Kč | 479 900 Kč | 677 900 Kč | 747 900 Kč |
| Výkon | 85 kW / 115 k | 85 kW / 115 k | 85 kW / 116 k | 103 kW / 140 k |
| Spotřeba | 5,9 l/100 km | 5,3 l/100 km | 5,5 l/100 km | 4,5 l/100 km |
| Zavazadlový prostor | 438 l | 467 l | 381 l | 361 l |
| Záruka | 7 let / 150 tis. km | 5 let / 100 tis. km | 5 let / 100 tis. km | 10 let / 185 tis. km* |
Detailní srovnání všech tří soupeřů najednou najdete v našem porovnávači Kia K4 vs Scala vs Golf vs Corolla.
K4 vyhrává jasně ve dvou parametrech: vstupní ceně (Volkswagen i Toyota startují o 140 až 175 tisíc výše) a délce záruky. Ztrácí na spotřebě (zejména proti hybridní Corolle) a v případě kufru ho překonává jen Scala - to není náhoda, na trhu kompaktů je Scala dlouho známá schopností pojmout neúměrné množství nákladu.
Pokud hledáte rodinný hatchback s prostorem, který dovolí pohodlně vozit dvě dětské autosedačky a kočárek (438 litrů kufru je v segmentu velkorysá hodnota) a chcete cenu výrazně pod konkurencí střední třídy, K4 dává smysl. Cílí na praktického zákazníka, který ocení kvalitní podvozek, fyzická tlačítka klimatizace a sedmiletou záruku víc než pohlednou kabinu z prémiových materiálů.
Pokud naopak řešíte městské popojíždění a chcete plynulý automat bez prodlevy při rozjezdu, K4 nemusí být ideální volbou - vyzkoušejte si jízdu v provozu na Vinohradské v pátek odpoledne, ne jen ranvej na letišti v Ruzyni. A pokud váš denní rozpočet spotřeby je rozhodující, podívejte se na Toyotu Corolla Hybrid nebo Škodu Octavii 1.5 TSI mild-hybrid, které v reálném městském provozu jezdí o 1,5 až 3 litry pod hodnotami benzinové K4.
Pro fanoušky výkonu existuje 180koňová varianta. Nejlevněji ji nabízí výbava TOP za 744 980 Kč, vrcholná GT-Line se 17palcovými koly a sportovním stylingem se vyšplhá na 804 980 Kč. I tak poměrem výkon/cena překonává srovnatelný Volkswagen Golf 1.5 eTSI Style se 150 koňmi. Pro každodenní rodinné nasazení ale dává největší smysl střední 1.6 T-GDI s 150 koni v ceně 614 980 Kč - dostatek výkonu, rozumná spotřeba a plnohodnotná výbava.