Recenze: Nissan Leaf 2018 – elektromobilita už nemusí být jen životní styl

Elektromobilita dnes stále budí hodně vášní, nějaký názor na elektrická auta má prakticky každý. Od prvních generací elektrických vozů však uplynulo pár let a spoustu zažitých informací ohledně dojezdu, nabíjení i nákladů již neplatí. Jaký je život s elektromobilem si povíme v první části, jak se jezdí s Nissanem Leaf 2018 se pak podíváme v druhé části.

.

exterier nissan leaf

Život s elektromobilem

Častým argumentem proti elektromobilům je to, že se musí neustále nabíjet a jejich nabíjení trvá dlouho. Je pravda, že na dlouhé trasy elektromobil stále není bez kompromisů, nicméně pro městský provoz nebo dojíždění do práce je dojezd 250 km více než dostatečný, takže zbyde energie i na komfortní spotřebiče. Osobně jsem se co se týče klimatizace nijak neomezoval, jestli jsem správně pochopil údaje na obrazovce tak její vliv na spotřebu je někde mezi 1 a 2 kWh na 100km, spotřeba celého vozu je přitom někde okolo 15 kWh na 100km.

interier nissan leaf

Ale zpět k nabíjení – v městském provozu se mi baterii za den z plné kapacity vybít nepodařilo, vždy jsem tedy nabíjel až z domácí zásuvky, kde se přes noc vůz nabil vždy do 100%. Pro mé účely to dostačovalo, nicméně majitelé elektromobilů mají možnost si domů pořídit i tzv. Wallbox, díky kterému dobijete vůz do šesti hodin. Ve městě pak o nabíjecí místa není nouze – dobíjel jsem třeba i u Průhonického Lídlu, kde mi nabíječka zdarma dobila vůz o 23% za 13 minut, což je dojezd cca. 60km.

Vyplatí se elektromobil?

Elektromobily ještě stále platí za trend pro ekologické nadšence spíše než rozumnou volbu ve vztahu k nákladům na provoz, ale musím říct, že hranice mezi těmito dvěma světy se stále ztenčuje. Náklady na provoz jsou totiž velmi příznivé – při průměrné ceně za kWh 4Kč a spotřebě 15 kWh na 100km se dostaneme na částku 0,6Kč/km, a to nepočítáme s tím, že někde lze dobíjet zdarma, případně za měsíční paušální poplatek. Taktéž odpadá výměna oleje a další úkony spojené se spalovacími motory, i servisní prohlídky jsou tedy levnější. Pořizovací cena je sice stále relativně vysoká, pokud bychom ale srovnali náklady na palivo za cca. 200 tisíc km s běžným podobně výkonným vozem s automatem (cca. 2Kč/km), tak u Leafu ušetříme minimálně 280 tisíc Kč, připočteme-li i náklady na servis a parkování v modrých zónách v Praze, váhy se již lehce mohou přehoupnout ve prospěch elektromobilu. Samozřejmě nevíme, jaká je životnost baterie, ve prospěch elektromobilů ale mluví i třeba jízdní komfort. Díky okamžitému zrychlení se kamkoliv připojíte bez problémů, praktická je také absence převodů a prodlev s nimi spojenými.  

exterier nissan leaf

Jízda s Leafem

I přes pohon na elektřinu je Nissan Leaf prakticky normální vůz – není prakticky nic, na co by si musel běžný řidič zvykat nebo bylo jinak. Přítomnost elektromotoru prozradí až „nastartování“, kdy se po stisknutí tlačítka vlastně vůbec nic nestane. Rychlejší rozjezd pak doprovází zvuk ne příliš vzdálený tramvaji, couvací manévry doplňuje zvuková signalizace kvůli bezpečí okolního provozu. Asistenční technologie tu jsou prakticky totožné s moderními vozy – adaptivní tempomat je doplněn o funkci aktivního udržování v pruhu, nouzová automatická brzda i systém pro automatické parkování. Při manévrování pomůže panoramatický 360 stupňový kamerový systém.

interier nissan leaf

Zrychlování v Leafu se díky okamžitému nástupu výkonu jeví subjektivně mnohem rychlejší, než papírově je – hodnota z nuly na 100km/h je 8,6 sekundy, v autě vám to připadá ale mnohem rychlejší a na 50km/h jste prakticky okamžitě. Pro městský provoz je to naprosto ideální, protože při rozjezdech se lze na auto skvěle spolehnout. Síly je opravdu dost, až je občas na mokru třeba být s plynem trochu opatrnější, protože pak i ESP má plné ruce práce s přenesením výkonu přes přední kola na vozovku. To ale platí pouze o standardním režimu – když zapnete režim ECO, auto se opravdu uklidní, místy možná až zbytečně moc. Naštěstí ale je zde pod plynovým pedálem ještě „tlačítko“, které dovolí využít celé spektrum výkonu.

E-Pedal – brzda není potřeba (téměř)

Na rozdíl od standardních vozů se spalovacími motory není v případě elektromobilů a hybridů brzdění zbytečným vyléváním paliva oknem, ale při správném dávkování brzdného účinku spíše prostorem pro rekuperaci energie a tím pádem i dobíjení baterie. Na to myslel i Nissan a proto přišel v této generaci Leafu s úplně něčím novým a tím je ovládání pouze plynovým pedálem. V praxi jde o to, že když plynový pedál pustíte, tak auto začne brzdit tak, aby dosáhlo maximálního rekuperačního účinku. Nejedná se tedy o maximální brzdný účinek – v nouzových situacích brzdový pedál použít musíte, pokud tedy nechcete spoléhat na to, že Leaf zastaví sám v rámci nouzového brzdění. I tak je to velmi praktická věc, která zjednodušuje úspornou jízdu, která v případě elektromobilu znamená maximální využívání rekuperace. I když se E-Pedal může jevit složitě, je jeho používání překvapivě přirozené a praktické zejména ve městě, kdy třeba na křižovatce můžete dát nohu z plynu, protože vůz stojí sám.  V kombinaci s tempomatem jsem tak E-Pedal prakticky nevypínal a cítil se lehce nepatřičně pouze po přesednutí do běžného vozu.

interier nissan leaf

Interiér a exteriér – prémiové materiály a analogový tachometr

Po usednutí za volant vás překvapí prémiové zpracování interiéru – za kvalitní materiály a prošívanou kůži na palubní desce pokračující do výplně dveří by se nemuseli stydět ani německé sedany. Zbytek doplňují měkčené plasty a lehce nepraktické lesklé plochy třeba okolo „voliče směru jízdy“ (rozumějte místa, kde bývá obvykle řadící páka). Je trochu škoda, že Nissan nezvolil přístrojovou desku ve formě jednolitého displeje, místo toho je zde analogový ukazatel rychlosti a nalevo od něj pak relativně velký displej, který zobrazuje veškeré další informace. Samozřejmě to vlastně vůbec ničemu nevadí, protože veškeré informace můžete mít i na tomto displeji, jen zrovna u elektromobilu by člověk čekal pozitivnější přístup k úplné digitalizaci. V rámci palubního počítače se dozvíte spoustu dat o vaší jízdě – praktický je třeba odhad doby nabíjení podle typu nabíječky. Nechybí ani ovládání na volantu, kde se ovládá jak palubní počítač na levé straně, tak i tempomat na pravé. Místa je v autě dost, cestující vzadu dovede trochu překvapit zvýšená podlaha kvůli baterii, i tak jsou ale místa vzadu dostatečně pohodlná.

interier nissan leaf

Zvenku pak Leaf dostál oproti předchozích generací velkých změn – je z něj najednou auto, které se valné většině lidí líbí. Přední maska bez viditelných otvorů dává svou příslušnost k elektromobilům znát na první pohled a černá barva vedoucí od bočních oken až do horní části víka kufru je opravdu hezký doplněk, díky kterému auto budí pozornost. Aby bylo znát, že se jedná o vůz na elektřinu, je pod kufrem vyvedena ještě horizontální lišta v modré barvě.

interier nissan leaf

Závěr – elektromobil do každé rodiny?

Nový hatchback od Nissanu s elektrickým pohonem mě překvapil zejména tím, že za těch několik dní, co jsem s ním jezdil, jsem na něm nenašel prakticky žádné nedostatky. Nechci, aby tato recenze vyzněla tak, že by všichni hned měli nahradit své vozy se spalovacími motory elektroauty, to určitě ne. Překvapilo mě spíše to, že pro Leafa může existovat cílová skupina lidí, kteří ocení nejen ten často omílaný ekologický aspekt, ale i se jí jeho provoz může vyplatit. Elektrický Nissan je do městského provozu opravdu ideální společník. A i když trasy mimo dojezdový rádius budou vždy kompromisem vyžadující plánování dopředu, zvládnout se dají. Je nabitý moderními technologiemi a (ne)překvapivě tichý i komfortní. Pokud máte v garáži dvě místa a bydlíte blízko velkého města, prakticky nevidím důvod, proč si Leafa nepořídit.

exterier nissan leaf

Publikováno 30.07.2018, autor: , recenzovaný vůz Nissan Leaf , cena testovaného modelu: 1018600 Kč

hodnocení: 95%

Další recenze

Otočte klíčkem zapalování a uslyšíte ticho. Elektrický motor nevydává žádný mechanický hluk, pouze kontrolka na palubní desce vám řekne, že je motor připravený k akci. Volicí pákou na na středové konzoli zvolíte jízdu vpřed a pak už jen uvolníte brzdu a přidáte plyn. Akcelerace je postupná a jízda plynulá.
4/5
Mohl by to být začátek konce motorů s vnitřním spalováním? Leaf je prvním opravdovým běžným autem, poháněným elektřinou. Nulové emise CO2, můžete ho nabít doma za téměř nulové náklady a co je nejdůležitější, řídí se a vypadá jako obyčejné auto. Karosérie byla navržená podle principu "smart fluidity" automobilky Nissan, který spojuje vizuálně přitažlivé linie s aerodynamickou efektivitou.
5/5
Sešlápněte plynový pedál a 250kilogramový lithium-iontový akumulátor s kapacitou 24 kWh a výkonem 90 kW (121 bhp) pošle proud do 80 kW (107 bhp) stejnosměrného bezkartáčového elektrického motoru, který pohání přední kola. Zatímco elektrický pohon ve stylu "plný výkon při nulových otáčkách" může být nadhodnocený, Leaf se rozjede ochotně, zvláště v rychlostech do 65 km/h.
3/5
Budoucnost vypadá slibně, protože světově první sériově vyráběné elektrické auto je rychlé, zábavné a pohodlné. Je drahé, ale provoz stojí pár korun a dostanete spoustu výbavy. Pro nás je to elektrické auto roku 2011.
5/5

Videa

2017 Nissan Leaf 88 kW / 118 HP, 4K POV: Static, drive, acceleration 0-100 km/h - Roadblog.cz
Nissan Leaf 2018 - exteriér - Autohled.cz
New 2018 Nissan Leaf | Detailed Walkaround (Exterior, Interior) -
Nissan LEAF - TEST - Aký má dojazd? - GARAZ.TV - Rasto Chvála GARAZ.TV
Nissan LEAF 2018 - prvá jazda - GARAZ.TV - Rasto Chvála GARAZ.TV
Nissan Leaf 2018: Z Bratislavy do Banskej Bystrice bez dobíjania - Autožurnál

Technické parametry

Motor

Palivoelektřina
Převodovkaa
Poháněná nápravaFWD
Výkon110 kW - 110 kW
Maximální rychlost144 - 144 Km/h
Zrychlení na 100 Km/h7.9 - 7.9 s

Model

SérieLeaf (ZE1)
Začátek výroby01/2018
Začátek výroby modelu02/2018
Třída vozidlaNižší střední třída
Interní označení výrobce-

Rozměry

Výška1540mm
Šířka1788mm
Délka4490mm
Rozvor2700 mm
Objem kufru435 / 790 l
Hmotnost1535 - 1535/
1795 - 1795 Kg
Poloměr otáčení11,66 m
Světlá výška150 mm
Přední nájezdový úhel-
Zadní nájezdový úhel-
Přechodový úhel-
Stoupavost-
Hloubka brodění-

Spotřeba

Kombinovaná 17 - 17l/100km
Ve městě- - - l/100km
Mimo město- - - l/100km
Emisní normaElektr
CO2- g/km

Karoserie

typhatchback
Počet míst5
Počet dveří5
Zatížení střechy35 kg
Přední brzdyKotoučová
Zadní brzdyKotoučová
Přední odpruženíVinutá pružina
Zadní odpruženíVinutá pružina

Asistenční systémy

Adaptivní brzdová světla-
Systém nouzového brzdění-
Parkovací senzorysenzory + přední a zadní kamera
Kontrola trakceProgram elektronické stability
Typ monitorování tlaku v pneumatikáchpřímé měření (senzor)
Navigační systémBarevný displej (dotyková obrazovka)

Cena

Cena936 000 Kč -
936 000 Kč
Minimální výbavaAcenta

Přívěs

Brzděný- - - kg
Nebrzděný- - - kg

Motorizace

40 kWh
Palivoelektřina
Převodovkaautomat (0)
PohonFWD
Objem0 l
Max. rychlost144 km/h
Spotřeba17 l
Zrychlení7.9 s
Výkon110 kW
Cenaod 936 000 Kč
Zobrazit motorizaci

Kolik doopravdy stojí Nissan Leaf? Poptejte dealery přes Autohled a
buďte si jisti, že máte tu nejlepší cenu

Získat nejlepší cenuAkční nabídky (4)

Statistika prodejů

Prodeje celkem
Prodeje firmy
4 20181 2019 1.02.03.04.05.06.0

Statistika barev

Barvy vycházejí z dat MDČR o prodejích nových vozidel a jsou zařazeny podle unifikovaného vzorníku - mohou tak sdružovat i více nabízených barev.

bílá
100% (1 kusů)

CRASHTEST

 • Crashtest
  2018
 • 93%
  Dospělý
 • 86%
  Dítě
 • 71%
  Chodec
Přehrát video

Galerie

 
0
Porovnávač
TOPlist