Škoda Karoq, Kodiaq a Yeti - jaké jsou rozdíly?

,

Na poli SUV je v posledních měsících velmi rušno a jinak tomu není ani u tuzemské Škody, která stihla v relativně krátké době představit dvě nová SUV (Kodiaq a Karoq), ale také pohřbít jedno staré (Yeti). V čem se tyto vozy liší a v čem shodují se koukneme v tomto článku.

Jak Karoq, tak i Kodiaq mají sesterská auta z koncernu Volkswagen. Karoq je tak na stejné platformě jako Seat Ateca a Volkswagen Tiguan (srovnání zde), Kodiaq na svá sesterská auta zatím čeká. Prvním bude Tiguan Allspace, který přijde nejspíše v září, druhým pak bude větší SUV od Seatu, které je očekávané příští rok.

Rozměry

Jak se mohlo čekat, Yeti je na délku nejkratší ze všech jmenovaných, oproti Karoqu je kratší o 16cm, oproti Kodiaqu je to pak bez mála půl metru. Nepatrný rozdíl je tu pak také v šířce, Karoq je širší o půl centimetru, Kodiaq pak o jeden celý centimetr. Pro prostor pro cestující je pak také zajímavý rozvor, i v tomto ohledu jsou na tom nové modely lépe - Yeti má 2578mm, Karoq 2638mm a Kodiaq 2791mm. Yeti však byl naopak o něco vyšší než oba modely - oproti Karoqu je rozdíl celkem vysokých 9 cm, Kodiaq se liší o 1,5cm.

Objem kufru pak také hovoří ve prospěch nových modelů, Yeti uvezl 415 litrů, Karoq si polepšil na 521 litrů a Kodiaq pak bez třetí řady sedadel uveze 720 litrů.

U SUV vás pak také mohou zajímat terénní vlastnosti. Zde má Karoq nejnižší světlou výšku, a to 171mm, Yeti měl 180mm a nejlépe je na tom Kodiaq s 187mm. Přední nájezdové úhly jsou na tom velmi podobně, nejlépe je na tom Karoq s 19.9 stupně, Kodiaq a Yeti jsou na tom pak o necelý stupeň hůře. Zadním nájezdovým úhlem pak kraluje Yeti, a to s 32 stupni (Karoq 27.8, Kodiaq 15.6) - pro srovnání - Toyota Land Cruiser má 25 stupňů, hodnoty všech Škodovek jsou na tom tedy velmi dobře.

Srovnání SUV od Škodovky - Karog, Kodiaq, Yeti

Hmotnost

Karoq je se svými 1271kg oproti Yetimu v nejlevnější benzínové motorizaci lehčí cca. o 70kg, velký Kodiaq pak váží 1551kg.

Motorizace

V nabídce všech třech vozů jsou jak benzínové, tak naftové motorizace. Karoq dostal kocernový motor 1.0 TSI, který nabízí 85kW, Kodiaq pak začíná na 1.4TSI ACT s 110kW, kde je na výběr buď s manuální převodovkou a pohonem 4x4, nebo s automatickou převodovkou. Do Karoqu bohužel starší 1.4 TSI nedostanete, místo ní je v novém SUV 1.5 TSI, a to již s filtrem pevných částic. Karoq a Kodiaq mají shodný motor 2.0 TDI s 110kW, Kodiaq je s ním na 100km/h asi o vteřinu pomalejší. Menší z jmenovaných má navíc 1.6TDI s 85kW, větší pak silnější 2.0 TDI s 140kW.

Porovnat auta podrobněji je na Autohledu velmi snadné - stačí u požadovaného motoru/motorizace kliknout na "+" a přidat si je do srovnávače. 

 
0
Porovnávač
TOPlist