Španělská automobilka Seat nabízí celkem 5 modelů: Arona, Ateca, Ibiza, Leon nebo Leon Sportstourer. Ateca patří s délkou 4,381 metru k těm menším, šířka je pak 1,841 m, výška 1,601 m. Hodnoty průměrného SUV jsou pak 4,64 m na délku, 1,89 m na šířku a 1,66 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie aut, kde jsou kombinované sportovní vlastnosti s užitkovými (tedy SUV, sportovně užitkové auto). Vyznačují se vyšší světlou výškou, často bývají vybaveny pohonem 4x4. Hodí se tak například i na tahání přívěsů.
Ateca se vyrábí ve čtyřech různých motorizacích. Cena je odhadnuta přepočtem z EUR při kurzu 26 Kč/EUR. Spektrum motorizací potěší spíše příznivce benzínu, je jich totiž více než naftových. Ke koupi jsou ve výkonech 114 nebo 148 koní. Nejostřejší z nich (1.5 TSI ACT) dosahuje maximální rychlosti 202 km/h a na stovku se dostane za 9 sekund.
Dostupná je verze se sedmistupňovou automatickou převodovkou 1.5 TSI ACT DSG. Za automatickou převodovku oproti běžné manuální šestistupňové spojené se stejným agregátem připlatíte 47 tisíc. Ateca se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem předních kol.
Aktuální generace Seat Ateca je v prodeji od roku 2020.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za 1.0 TSI platili přibližně 7 865 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 181 800 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu Seat Ateca je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Operativní leasing Seat Financial Services v sobě zahrnuje i havarijní pojištění, silniční daň, povolený nájezd km (nejčastěji 10-30 tisíc ročně) a ve full-service variantě také pneumatiky a servis. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
V dubnu 2026 bylo v ČR registrováno 75 kusů modelu Seat Ateca, z toho 8 nových a 67 ojetých. Podobný počet registrací měly Renault Austral (75 kusů), Mercedes-Benz GLB (76 kusů) nebo Mazda 3 (76 kusů).
Za posledních 12 měsíců (od května 2025) bylo celkem registrováno 670 kusů.
Podle průzkumu spolehlivosti nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond (2026) získal Seat Ateca hodnocení 8,1 z 10. Značka Seat celkově obsadila 20. místo z 39 hodnocených značek se skóre 7,6.
V TÜV Reportu 2026, který vychází z 9,46 milionů technických kontrol v Německu, vykazuje Seat Ateca ve stáří 2–3 roky míru závad 5,5 % (44. místo). Značka Seat má dlouhodobou průměrnou poruchovost 24,2 % (8. z 14 značek).
Uživatelé nejčastěji porovnávají Seat Ateca s modely Seat Arona, KIA Sportage, Škoda Kodiaq, Nissan Qashqai nebo Škoda Karoq.
| Palivo | Diesel Benzín |
| Převodovka | Automatická, Manuální |
| Poháněná náprava | FWD |
| Výkon | 85 kW - 110 kW |
| Maximální rychlost | 183 - 202 Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 9 - 11 s |
| Série | Ateca (5FP) (od 08/20) |
| Začátek výroby | 5FP |
| Začátek výroby modelu | Ateca 1.0 TSI |
| Třída vozidla | Nižší střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1601mm |
| Šířka | 2078mm |
| Délka | 4381mm |
| Rozvor | 2638 mm |
| Objem kufru | 510 / - l |
| Hmotnost | 1345 - 1514/1870 - 2030 Kg |
| Poloměr otáčení | 10 |
| Světlá výška | - |
| Kombinovaná | 4 - 6l/100km |
| Město | 6 - 8 l/100km |
| Mimo město | 4 - 6 l/100km |
| Emisní norma | Euro 6e |
| CO2 | - g/km |
| typ | SUV |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 5 |
| Zatížení střechy | 75 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | kotoučové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 762 000 Kč - 1 026 000 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 1300 - 1800 kg |
| Nebrzděný | 670 - 750 kg |