Hyundai Inster exteriér, kompaktní elektrické SUV kategorie A

Hyundai Inster Cross v prvních dojmech: městský elektromobil od 550 tisíc

Jiří Zelinka, 29. března 2026

Hyundai Inster si vysloužil ocenění Světový elektromobil roku 2025 a Zlatý volant 2025 od magazínu Auto Bild. Teď přichází jeho robustnější verze Cross — a první evropské jízdní dojmy potvrzují, že cenově nejdostupnější elektromobil Hyundai patří k nejpříjemnějším malým autům v segmentu.

Cross přidává styl, ne techniku

Varianta Cross se od běžného Insteru liší výhradně vizuálně. Vůz dostal vlastní nárazníky s mohutnějšími ochrannými prvky, střešní ližiny, exkluzivní 17palcová kola a unikátní matnou barvu Amazonas Green. Uvnitř sportovní sedadla s šedou reliéfní látkou doplňují limetkově žluté akcenty na palubní desce.

Pod kapotou se nic nemění. Cross sdílí s ostatními Instery obě dostupné baterie — 42 kWh s motorem o výkonu 71 kW (97 koní) a 49 kWh s 85 kW (116 koní). U obou verzí pohání elektromotor přední kola přes jednostupňovou převodovku.

Hyundai Inster Cross 2026, zelený exteriér, pohled zpředu
Inster Cross se liší robustnějšími nárazníky, střešními ližinami a exkluzivní matnou barvou Amazonas Green. Foto: Hyundai

Za volantem: pohodlí překvapí, dynamika ne

Matt Robinson z irského magazínu Complete Car testoval Cross s větší baterií na britských silnicích. Největší překvapení? Komfort odpružení. Inster zvládal rozbitý povrch s klidem, který u auta v této cenové třídě nečekáte. Výmoly a nerovnosti podvozek absorboval bez obtíží.

Na okreskách se projevuje úzká karoserie a vysoké těžiště — v zatáčkách se auto naklání a přední kola ztrácejí přilnavost při ambicióznějším tempu. Jenže Inster je městský elektromobil, ne hot hatch. V městském provozu je hbitý, tichý a do 80 km/h dostatečně svižný. Na dálnici při 120 km/h drží krok, ale zrychlování při vyšších rychlostech citelně slábne.

Jízdní vlastnosti Robinson shrnuje jako „nenáročné a okouzlující". Pedál plynu i rekuperační brzda mají dobře kalibrovanou odezvu, takže ovládání je intuitivní i pro řidiče, kteří na elektromobil přesedají poprvé.

Dojezd v praxi: 270 km v zimě, přes 300 za normálu

Oficiální dojezd verze s baterií 49 kWh činí 370 km podle WLTP. Při testu za deště a v chladném počasí se zapnutým vytápěním dosáhla spotřeba 17,2 kWh/100 km. To odpovídá reálnému dojezdu kolem 270 km z 46 kWh využitelné kapacity. Za příznivějších podmínek by podle recenzenta mělo být běžně dosažitelných více než 300 km.

Rychlonabíjení zvládá verze s baterií 49 kWh výkonem až 85 kW (verze s 42kWh baterií 73 kW). Z 10 na 80 % se dobije za 30 minut na odpovídajícím DC stojanu. Na třífázovém AC připojení (10,5 kW) trvá plné nabití 4 hodiny 35 minut. Standardem u výbav Elegance a Cross je tepelné čerpadlo a ohřev baterie, což pomáhá udržet dojezd v zimních měsících. Více o typech a principech nabíjení elektromobilů najdete v našem přehledu.

Hyundai Inster Cross 2026, interiér s limetkovými akcenty
Interiér Cross verze oživují limetkově žluté akcenty. Dva 10,25palcové displeje jsou standardem. Foto: Hyundai

Čtyři místa a překvapivě velký kufr

Inster má jen čtyři sedadla — zadní lavice pojme dvě osoby. U výbav Elegance a Cross lze zadní sedadla posouvat o 160 mm, čímž se objem kufru mění od 238 do 351 litrů. Se sklopenými sedadly pojme až 1 059 litrů. Pro srovnání: Volkswagen Golf má kufr o objemu 381 litrů. Inster se mu s posunutou zadní lavicí přiblíží na 351 litrů — a přitom měří jen 3 825 mm.

Výbava je na tuto třídu nadstandardní: dva 10,25palcové displeje, Apple CarPlay, Android Auto a vestavěná navigace jsou ve všech verzích. Cross přidává bezdrátové nabíjení telefonu a funkci V2L, která umožňuje napájet externí spotřebiče výkonem až 3,6 kW — hodí se na výletech nebo jako nouzový zdroj.

Bezpečnost: čtyři hvězdy Euro NCAP

V testech Euro NCAP v roce 2025 získal Inster čtyři z pěti hvězd. Nejsilnějším bodem byla ochrana dětských cestujících (81 %). Ochrana dospělých a zranitelných účastníků provozu dosáhla shodně 70 %, asistenční systémy 67 %.

Konkurence v Česku: nejdelší dojezd v kategorii

ModelCena odBaterieDojezd (WLTP)Výkon
Dacia Spring419 900 Kč27 kWh225 km33 kW
Leapmotor T03491 000 Kč37 kWh265 km70 kW
Renault Twingo E-Techod 517 000 Kč*27 kWh263 km60 kW
Hyundai Inster549 990 Kč42 kWh327 km71 kW
BYD Dolphin Surf579 000 Kč30 kWh220 km65 kW
Citroën ë-C3580 000 Kč44 kWh325 km83 kW
Fiat Grande Panda Electric589 900 Kč44 kWh320 km83 kW
České ceny elektromobilů v segmentu do 600 tisíc Kč. Zdroj: databáze Autohled

Inster nabízí nejdelší dojezd ze všech modelů v tabulce. Dacia Spring je výrazně levnější, ale s 225 km dojezdu a 33 kW výkonu slouží primárně jako městské auto pro krátké přejezdy. Citroën ë-C3 a Fiat Grande Panda Electric mají srovnatelné parametry, ale stojí o 30–40 tisíc víc. Kompletní specifikace a srovnání Hyundai Inster najdete v naší databázi.

Hyundai Inster Cross 2026, pohled zezadu
Zadní partie Cross verze s vlastním designem nárazníku. Foto: Hyundai

Inster v českém konfigurátoru: 4 místa od 600 tisíc, 5 míst od 705 tisíc

Oficiální český web Hyundai uvádí základní cenu 549 990 Kč. Konfigurátor nicméně nabízí čtyřmístnou verzi od 599 990 Kč a pětimístnou od 704 990 Kč. Základní Signature s menší baterií zjevně v konfigurátoru chybí. Pětimístná verze s pevnou zadní lavicí je dostupná pouze ve vyšší výbavě Advanced.

Hyundai nabízí pětiletou záruku bez omezení kilometrů a osmiletou záruku na vysokonapěťovou baterii (do 160 000 km). Servisní intervaly jsou stanoveny na 12 měsíců nebo 15 000 km. Síť Hyundai v Česku čítá přes 40 dealerských zastoupení. Měsíční leasing začíná na 3 508 Kč, což řadí Inster mezi nejdostupnější elektromobily na trhu. Majitelé mohou využít EL registrační značky s osvobozením od dálniční známky a výhodami při parkování ve vybraných městech.

Verdikt britské recenze je příznivý: Inster patří mezi velmi povedené malé elektromobily ve třídě. Cross přidává vizuální šarm, ale technicky je totožný s levnější výbavou Elegance. Kdo chce za peníze maximum a nepotřebuje robustnější vzhled, najde v Elegance rozumný kompromis.

Akční nabídky

Další články

Hyundai postavil 400kW nabíječky na Nürburgringu. Majitelé IONIQ N nabíjejí zdarma

Hyundai postavil 400kW nabíječky na Nürburgringu. Majitelé IONIQ N nabíjejí zdarma

Hyundai nainstaloval dvě ultrarychlé nabíječky N Hyper Charger přímo u vjezdu na legendární okruh Nürburgring. Čtyři přípojky s maximálním výkonem 400 kW jsou přístupné všem elektromobilům, ale majitelé vozů IONIQ 5 N a IONIQ 6 N budou od dubna nabíjet zcela zdarma.
Hyundai Inster Cross v prvních dojmech: městský elektromobil od 550 tisíc

Hyundai Inster Cross v prvních dojmech: městský elektromobil od 550 tisíc

Hyundai Inster si za necelý rok na trhu vysloužil ocenění Světový elektromobil roku 2025 a Zlatý volant 2025 od Auto Bild. Teď přichází jeho robustnější verze Cross — a první evropské jízdní dojmy potvrzují, že nejlevnější elektromobil Hyundai patří k nejpříjemnějším malým autům v segmentu.
Hyundai i30 kombi za cenu hatchbacku: 150koňová verze za 525 tisíc, leasing od 4 839 Kč

Hyundai i30 kombi za cenu hatchbacku: 150koňová verze za 525 tisíc, leasing od 4 839 Kč

Hyundai Motor Czech spouští akci, ve které zákazníci získají i30 s karoserií kombi bez příplatku oproti hatchbacku. Podmínkou je volba motorizace 1,6 T-GDI o výkonu 150 koní s automatickou převodovkou DCT. Ceny v takovém případě startují na 524 990 Kč ve výbavě Comfort — při využití výkupního bonusu s úvěrem Hyundai Finance.
Hyundai Elexio: první elektromobil z čínské továrny míří do Austrálie

Hyundai Elexio: první elektromobil z čínské továrny míří do Austrálie

Hyundai začal exportovat svůj elektrický kompakt Elexio z Číny do Austrálie. Jde o první případ, kdy korejská automobilka vyváží elektromobil vyrobený v čínské továrně Beijing Hyundai na zahraniční trh. Podle serveru Electrek tím Hyundai testuje, zda může čínská výroba konkurovat Tesle a BYD i mimo domácí trh.
TÜV Report 2026: Hyundai je dvanáctý. Zachraňují ho Tucson a Kona

TÜV Report 2026: Hyundai je dvanáctý. Zachraňují ho Tucson a Kona

Hyundai obsadil 12. místo ze 14 značek v žebříčku dlouhodobé kvality podle TÜV Reportu 2026, který vychází z 9,46 milionu technických kontrol v Německu. S průměrnou mírou závad 27,2 % při nájezdu 109 000 km skončil až za Fordem (25,3 %) a BMW (25,1 %). Mezi jednotlivými modely jsou ale výrazné rozdíly — od velmi dobrého Tucsonu po podprůměrný i30.
Hyundai vítá levné městské elektromobily od EU, ale chce jasná pravidla

Hyundai vítá levné městské elektromobily od EU, ale chce jasná pravidla

Šéf automobilky Hyundai pro Evropu Xavier Martinet vítá připravovanou kategorii M1E pro malé a dostupné elektromobily. Podmínky ale zatím nezná — a bez nich se Hyundai k novým modelům nezaváže.
BMW Alpina začne řadou 7 a X7. Luxusní značka míří mezi Bentley a Maybach

BMW Alpina začne řadou 7 a X7. Luxusní značka míří mezi Bentley a Maybach

BMW potvrdilo, jaké modely otevřou éru nové značky BMW Alpina. Prvními dvěma vozy budou luxusní verze řady 7 a SUV X7 – obě zamíří do segmentu, kde dosud vládnou Mercedes-Maybach a Bentley.
Audi A2 e-tron: nejdostupnější elektromobil Audi má premiéru na podzim 2026

Audi A2 e-tron: nejdostupnější elektromobil Audi má premiéru na podzim 2026

Audi na výroční tiskové konferenci oznámilo příchod nového modelu A2 e-tron – vstupního elektromobilu, který se stane nejdostupnějším elektrickým Audi v nabídce. Světová premiéra proběhne na podzim 2026 a výroba poběží v německém závodě v Ingolstadtu. Zatím existuje jen jediná oficiální designová skica ze stránek Hybrid.cz, ale záměr je jasný: zpřístupnit prémiovou elektromobilitu novému okruhu zákazníků.
Kia chystá elektromobil menší než EV2. Model EV1 zamíří proti Renaultu Twingo

Kia chystá elektromobil menší než EV2. Model EV1 zamíří proti Renaultu Twingo

Kia naznačila vývoj malého městského elektromobilu, který se v hierarchii značky zařadí pod nedávno představené EV2. Nový model, interně označovaný jako EV1, má mířit do segmentu, kde soupeří Renault Twingo E-Tech a chystaný Volkswagen ID.1 (dříve označovaný jako ID. Lupo).
Dacia Striker: rodinné kombi s terénním duchem pod 650 tisíc korun

Dacia Striker: rodinné kombi s terénním duchem pod 650 tisíc korun

Dacia rozšiřuje nabídku o zbrusu nový model segmentu C. Striker je kombi s mírně zvýšeným podvozkem a délkou 4 620 mm, které má konkurovat Škodě Octavii Combi — a to za cenu pod 25 000 eur. Výroba má začít v červnu 2026 v tureckém závodě Renaultu, evropský prodej by měl následovat ve druhé polovině roku.
0Porovnávač