Sedmimístná auta - Jaké jsou možnosti pro větší rodinu?

,

Největší podíl na trhu sice mají pětimístné automobily, jenže ty nedokáží plně uspokojit potřeby úplně všech skupin - třeba početnějších rodin. Jim tak nezbývá nic jiného než se porozhlédnout po nabízených alternativách. Jakožto nejlepší možnost pro větší rodiny s dětmi se pak jeví sedmimístná auta, která nabízejí dostatek prostoru pro všechny cestující a jejich zavazadla. 

Mezi 7 místnými vozidly se dá vybírat podle typu karoserie ze tří hlavních kategorií. Vůbec nejlevněji pochodíte, pokud si pořídíte sedmimístné MPV, hned několik z nich se dá totiž sehnat za méně než 500 tisíc korun. O trochu více si budete muset připlatit v případě, že máte zálusk na dodávku se 7 místy. Za vyšší cenu však dostanete opravdu přehršel prostoru. Relativní novinkou a trendem posledních let jsou pak sedmimístná SUV, která se ve většině případů krom prostornosti honosí i atraktivním designem a slibnými jízdními vlastnostmi. 

Nejlevnější a nejoblíbenější 7 místná MPV 

Při bližším představování aut se sedmi místy začněme tou největší klasikou. Tou jsou vozy karoserie MPV, jež se velké popularitě těší, krom již zmiňované příznivé pořizovací ceny, i díky nesrovnatelně nižším provozním nákladům v porovnání s dodávkami a vozy SUV. Dále jsou zásluhou svých poměrně kompaktních rozměrům vhodné i do měst, nebývá totiž s nimi problém zaparkovat. Na druhou stranu mínusem je, že MPV nepatří k těm zrovna nejspolehlivějším. Do jisté míry za to ale může, že výrobou MPV se zaobírají ve velké míře značky, které obecně nenabízejí moc spolehlivá auta.  

Tím vůbec nejlevnějším 7 místným MPV je pak rumunská Dacia Lodgy, která se dá pořídit již od 364 900 Kč. Pokud se vám povede natrefit na akční nabídku, není problémem sehnat tento vůz dokonce i za cenu nižší než-li 300 tisíc korun. V tomto ohledu tedy nemá Lodgy konkurenci. Tento vůz je přitom nabízen se dvěma různými naftovými motory - Blue dCi 70kW/95k a Blue dCi 85kW/115k. Rozhodně se tedy nejedná o žádný nevýkonný stroj, na rodinné MPV nabízí třeba obstojné zrychlení z 0 na 100 km/h za 11 sekund. 

Jaké MPV vozy se sedmi místy bodují u českých řidičů? Určitě musíme vyzdvihnout dvojici Citroen Berlingo a Volkswagen Caddy. Prvně zmiňovaný model, prodávaný též pod značkou Peugeot Rifter, se dokonce řadí mezi vůbec nejprodávanější auta v ČR, v současnosti mu patří 20. příčka. Avšak dle zkušeností řidičů patří k těm méně spolehlivým. Vysokou spolehlivostí se naopak může chlubit Volkswagen Caddy. Tomu ale odpovídá i vyšší cenovka, v porovnání s Berlingem stojí téměř dvojnásobek. 

Nejlevnější a nejoblíbenější 7 místná SUV 

Donedávna byla 7 místná SUV utopií, automobiloví konstruktéři se soustředili primárně na produkci 5 místných SUV, neboť už i je považovali za dostatečně prostorné. To se však v poslední době radikálně změnilo a v současnosti trh doslova zaplavují nové modely sportovně užitkových vozů pro až 7 cestujících. Přičíst to můžeme i faktu obecně se zvyšující popularity aut karoserie SUV, která vytvořila poptávku právě po těchto specifických vozech. 

Nevýhodou sedmimístných SUV je ale jejich finanční náročnost - třeba prémiové modely BMW X7 či Mercedes-Benz GLS lze zakoupit za cenu daleko převyšující 2 miliony korun, což si upřímně řekněme, že je mimo finanční možnosti většiny početnějších rodin. O cenách provozu takovýchto aut ani nemluvě. Nicméně existují tu i o poznání levnější varianty. Tou vůbec nejvíce dostupnou je Mitsubishi Outlander. Cena tohoto SUV od japonského Mitsubishi jenom lehce převyšuje půl milionu korun. 

Interiér Mitsubishi Outlander

Své první SUV se sedmi sedačkami dokonce stihla představit už i Škodovka. Nejedná se o žádný jiný model než Škoda Kodiaq, kterým se tato mladoboleslavská automobilka perfektně trefila do potřeb českých rodin. Důkazem budiž, že je Kodiaq momentálně šestým nejprodávanějším autem v České republice, přičemž ve své třídě nemá absolutně konkurenci. V číslech prodejů za sebou dále dokonce nechává třeba i Škodu Superb, s nímž spadá do stejné cenové kategorie. 

Nejlevnější a nejoblíbenější 7 místné dodávky 

Pokud se řekne automobil se spoustou prostoru i pro početnější rodiny, pak se většině asi vybaví právě dodávky. A není se čemu divit, auta karoserie VAN jsou narozdíl od zbylých dvou kategorií 7 místných vozů koncipována primárně za účelem toho, aby poskytovala maximum prostoru. To je jejich hlavní devíza. Tím každopádně ale trpí jejich další užitné vlastnosti - třeba ve městě s nimi bývá obtížné zaparkovat, a zároveň plošně nenabízejí příliš zajímavý prožitek z jízdy. 

Pakliže však spíše než zážitek z jízdy hledáte dodávku s dostatkem míst pro 7 lidí a hlavně za co nejméně peněz, pak vás můžeme odkázat na dvojici Fiat Talento Combi a Toyota Proace Verso. Oba zmiňované modely totiž seženete za méně než 600 000 Kč. 

Interiér Peugeotu Traveller, dvojčete zmiňované Toyoty Proace Verso

U sedmimístných dodávek se lze nicméně setkat se zajímavým jevem, mezi ty nejprodávanější totiž patří ty z kategorie těch dražších. Jedním z nejpopulárnějších aut karoserie VAN u českých řidičů je kupříkladu takový Volkswagen Multivan, jehož cena převyšuje 1 milion Kč. Své neotřesitelné postavení mezi nejprodávanějšími a nejoblíbenějšími dodávkami v ČR zaujímá i Mercedes-Benz třídy V. Jedná se o luxusní třídu dodávek, zahrnující kupříkladu model Vito, jež nabízí to nejlepší pro cestování s rodinou. 

0
Porovnávač
TOPlist