Leapmotor T03 za cenu kola: čtvrtý nejprodávanější elektromobil v Evropě

Jiří Zelinka, 26. března 2026

Leapmotor T03 se v únoru 2026 vyhoupl na čtvrté místo prodejů elektromobilů v Evropě. Díky italským dotacím stál pouhých 4 900 eur — méně než solidní horské kolo. Za měsíc se podle agentury Dataforce prodalo 6 119 kusů, což představuje nárůst o 694,7 % oproti loňskému únoru. Jak je to možné a co z toho plyne pro český trh?

Šrotovné za 11 tisíc eur

Klíčem k úspěchu byl italský program šrotovného Ecobonus. Stát nabídl dotaci až 11 000 eur na nákup elektromobilu výměnou za sešrotování vozu s emisní normou Euro 5 nebo starší. Leapmotor k tomu přidal vlastní slevu 3 000 eur z katalogové ceny 18 900 eur. Výsledek: elektromobil za 4 900 eur — tedy za peníze, za které v Česku často koupíte starší ojetou Fabii.

Samotná Itálie se na únorových prodejích podílela 4 778 kusy, tedy 78 % celkového evropského objemu. Leapmotor tak v Itálii skončil na čtvrtém místě nejen mezi elektromobily, ale i mezi všemi nově registrovanými vozy — bez ohledu na pohon. Značka tam dosáhla 3,2% tržního podílu a meziročně vzrostla o 2 197 %.

Leapmotor T03 exteriér
Leapmotor T03 stojí v Česku 491 tisíc korun. V Itálii ho s dotacemi pořídili za 127 tisíc. Foto: Stellantis

Bez dotací jiný příběh

Italský program šrotovného byl ovšem jednorázový. Dotace jsou vyčerpány, a s nimi i cena 4 900 eur. Leapmotor nicméně ponechal vlastní slevu 3 000 eur, takže aktuální italská cena činí 15 900 eur. To je pořád méně než u většiny konkurence, ale už nejde o „cenu kola".

Otázkou je, zda Leapmotor dokáže únorový výkon zopakovat bez dotací. Podle CleanTechnica se T03 v Evropě prodával i mimo Itálii: zbylých 1 341 kusů připadá na Francii, Španělsko, Portugalsko a další trhy, kde distribuci zajišťuje Stellantis.

Leapmotor T03 není první případ, kdy štědrý dotační program výrazně zkreslil prodejní statistiky. Podobný skok zaznamenala Dacia Spring v Německu v době programu Umweltbonus. Jakmile dotace skončily, prodeje klesly o desítky procent.

Nejprodávanější elektromobily v Evropě (únor 2026)

PořadíModelProdejeMeziroční změna
1.Tesla Model Y18 844+22,1 %
2.Škoda Elroq8 370+443,2 %
3.Tesla Model 36 443−6,9 %
4.Leapmotor T036 119+694,7 %
5.Škoda Enyaq5 384+20,0 %
6.Renault 5 E-Tech5 260−6,4 %
7.Volkswagen ID.45 233−15,4 %
8.Volkswagen ID.34 773−11,9 %
9.Volkswagen ID.74 180−23,0 %
10.BMW iX13 924−10,3 %
Zdroj: Dataforce via Quattroruote. Údaje zahrnují registrace v EU, EFTA a UK.

Za povšimnutí stojí, že dva nejrychleji rostoucí modely — Škoda Elroq a Leapmotor T03 — jsou zároveň dva nejlevnější v první desítce. Elroq je nicméně o dvě třídy větší a jeho růst je organický, zatímco T03 stojí na dotačním jednorázovém impulzu.

T03 mezi nejlevnějšími elektromobily v Česku

ModelCena v ČRVýkonDojezd (WLTP)Baterie
Dacia Spring419 900 Kč33 kW225 km27 kWh
Leapmotor T03491 000 Kč70 kW265 km37 kWh
Citroën ë-C3580 000 Kč83 kW325 km44 kWh
Fiat Grande Panda Elektro589 900 Kč83 kW320 km44 kWh
Dongfeng Box639 000 Kč70 kW310 km42 kWh
Fiat 500e699 000 Kč87 kW322 km42 kWh
České ceny z konfigurátor výrobců. Srovnání zahrnuje pouze bateriové elektromobily (bez mikrovozů).

T03 je čtyřmístný hatchback segmentu A s baterií 37 kWh a dojezdem 265 km podle WLTP. Ani prostornost, ani dynamiku od něj nečekejte: maximální rychlost je 130 km/h a z nuly na sto zrychlí zhruba za 12 sekund. Jeho silnou stránkou je cena a spotřeba kolem 16 kWh na 100 km.

T03 v Česku za 491 tisíc bez dotací

Leapmotor T03 v Česku stojí 491 tisíc korun. To je o 71 tisíc více než Dacia Spring, ale T03 nabízí výrazně vyšší výkon (70 kW vs. 33 kW) a delší dojezd (265 vs. 225 km). Česko nemá dotační program na elektromobily srovnatelný s italským Ecobonus — cenový zázrak za 4 900 eur se tu neopakuje.

Leapmotor v Česku distribuuje Stellantis prostřednictvím společného podniku Leapmotor International. Prodej probíhá přes dealerskou síť Stellantisu — vozy jsou dostupné u vybraných prodejců Peugeot, Citroën a Opel. Nabídka zahrnuje tři modely: T03, kompaktní SUV B10 za 777 tisíc korun a větší C10 od 978 tisíc korun. Kompletní specifikace a ceny Leapmotor T03 najdete v naší databázi.

Stellantis přitom prochází turbulentním obdobím. Podle zveřejněných výsledků za rok 2025 koncern vykázal čistou ztrátu 1,6 miliardy eur a tržby propadly o 17 %. Partnerství s Leapmotorem prezentuje jako jeden z nástrojů pro konkurenceschopnost v segmentu levných elektromobilů. Pokud se italský scénář potvrdí jako jednorázový, bude muset Leapmotor v Evropě uspět i bez dotačního doplňku — a to bude podstatně těžší.

Akční nabídky

Další články

Leapmotor T03 recenze 2026: nejdostupnější elektromobil v Česku překvapí výbavou, ale na dálnici ho neberte

Leapmotor T03 recenze 2026: nejdostupnější elektromobil v Česku překvapí výbavou, ale na dálnici ho neberte

Leapmotor T03 patří k nejlevnějším elektromobilům na českém trhu. S cenou od 491 000 Kč nabízí výbavu, na kterou byste u dražší konkurence čekali marně. Malý čínský hatchback o délce 3,6 metru ale není bez kompromisů. Po analýze 13 nezávislých recenzí z celé Evropy je verdikt jasný: městský specialista, který za své peníze nemá konkurenci, ale na dálnici se příliš nehodí.
Leapmotor A05: kompaktní elektromobil s LiDARem za cenu Dacie Spring

Leapmotor A05: kompaktní elektromobil s LiDARem za cenu Dacie Spring

Čínský Leapmotor chystá kompaktní elektromobil, který by mohl v Evropě promluvit do cen dostupných elektroaut. Model A05, odhalený v registračních dokumentech čínského ministerstva průmyslu (MIIT), nabídne rozměry blízké třídě Volkswagenu Golf, ale cenu výrazně pod 20 000 eur. Jak upozornil Autovisie, A05 by tak mohl být levnější než většina evropských konkurentů v segmentu kompaktních elektromobilů, a přitom prostornější.
Leapmotor B10 recenze 2026: čínský elektromobil, který chce ohrozit Elroq cenou i prostorem

Leapmotor B10 recenze 2026: čínský elektromobil, který chce ohrozit Elroq cenou i prostorem

Na úvod přiznejme rovnou: Leapmotor B10 nehraje na emoce. Nehraje ani na prestižní značku. Hraje výhradně na rozum — a v tom je neuvěřitelně dobrý. Za méně než 800 000 Kč dostanete elektrické SUV s prostorem rivalizujícím VW ID.4, DC nabíjením 168 kW, které přebíjí dražší konkurenci, a pěti hvězdičkami Euro NCAP v kapse. Po dvaceti testech z šesti zemí Evropy verdikt zní: 69/100. Přesvědčivé auto s několika neodbroušenými hranami.
Leapmotor poprvé v zisku: čínský rival Škody vydělal 1,5 miliardy korun za rok

Leapmotor poprvé v zisku: čínský rival Škody vydělal 1,5 miliardy korun za rok

Čínský výrobce elektromobilů Leapmotor vykázal za rok 2025 čistý zisk 540 milionů juanů (přibližně 1,5 miliardy korun) — poprvé v historii firmy. Ještě v roce 2024 přitom společnost evidovala ztrátu 2,82 miliardy juanů. Přechod do zisku postupně potvrdila všechna čtvrtletí kromě prvního, jak uvádí Electrive. Leapmotor se tak stal teprve druhým čínským EV startupem, který dosáhl roční ziskovosti — po Li Auto.
Škoda druhá v Evropě: Elroq poprvé předehnal Karoq se spalovacím motorem

Škoda druhá v Evropě: Elroq poprvé předehnal Karoq se spalovacím motorem

Mladoboleslavská automobilka v prvním čtvrtletí roku 2026 dodala zákazníkům 271 900 vozů (+14,0 %), zvýšila tržby na 7,9 miliardy eur (+9,1 %) a vykázala nejvyšší provozní zisk za první kvartál v historii — 660 milionů eur (+20,9 %). V Evropě se Škoda Auto poprvé propracovala na druhou příčku v žebříčku nejprodávanějších značek (zdroj: ACEA, 23. 4. 2026), uvádí firma v tiskové zprávě ze 30. dubna 2026.
Alpine v Q1 2026 prodal 3 246 vozů (+55 %), výroba ikonické A110 končí letos v létě

Alpine v Q1 2026 prodal 3 246 vozů (+55 %), výroba ikonické A110 končí letos v létě

Sportovní značka Alpine dál těží z elektrické přestavby své nabídky. V prvním čtvrtletí roku 2026 zaregistrovala podle tiskové zprávy automobilky celkem 3 246 vozů – meziročně o 54,7 procenta víc. Růst táhne hlavně elektrický hot hatch A290, novinka v podobě fastbacku A390 rozšiřuje prodejní zastoupení a kultovní A110 vstupuje do posledních měsíců výroby, aby uvolnila místo nové generaci.
Renault Group Q1 2026: obrat +7,3 %, prodeje −3,3 %. Dacia brzdí, Alpine zrychluje o 55 %

Renault Group Q1 2026: obrat +7,3 %, prodeje −3,3 %. Dacia brzdí, Alpine zrychluje o 55 %

Skupina Renault vykázala za první čtvrtletí roku 2026 tržby 12 530 milionů eur (tedy přes 316 miliard korun), což je meziročně o 7,3 % víc. Současně ale prodala 546 183 vozů, o 3,3 % méně než před rokem. Paradox vysvětluje kombinace tří faktorů: elektrifikovaný mix táhne průměrné ceny nahoru, značky Renault a Alpine rostou a propad Dacie (−16,3 %) způsobilo počasí, které narušilo námořní dopravu v Gibraltarském průlivu. Údaje potvrdila skupina Renault v tiskové zprávě z 23. dubna 2026.
Opel hlásí dvouciferný růst v Evropě (+18 %), Německo o 39 %. V Česku ale jen +8 %

Opel hlásí dvouciferný růst v Evropě (+18 %), Německo o 39 %. V Česku ale jen +8 %

Německá automobilka Opel hlásí za první čtvrtletí 2026 dvouciferný růst v Evropě a největší skok na domácím německém trhu za poslední roky. Podle tiskové zprávy značky vzrostly registrace osobních vozů Opel v zemích EU29 o 18 procent na více než 115 000 kusů, v Německu dokonce o 39 procent. Česká pobočka přitom přidala podle dat Svazu dovozců automobilů jen 7,9 procenta a tahounem zůstávají dva relativně nové modely – Mokka a Frontera.
Citroën v Česku roste o 22 %: C3 Aircross táhne prodeje, značka se posunula na 16. místo

Citroën v Česku roste o 22 %: C3 Aircross táhne prodeje, značka se posunula na 16. místo

Francouzská značka Citroën uzavřela první čtvrtletí roku 2026 s meziročním nárůstem celosvětových prodejů o 10 %. Podle tiskové zprávy výrobce prodal Citroën od ledna do března po celém světě zhruba 190 000 vozů. Výraznější posun přišel v Evropě, kde objemy vzrostly o 12,3 % a tržní podíl dosáhl 3,5 %, tedy o 0,3 procentního bodu více než ve stejném období loni.
Elektromobily v Německu poprvé předběhly benzín. Tvoří čtvrtinu trhu

Elektromobily v Německu poprvé předběhly benzín. Tvoří čtvrtinu trhu

V březnu 2026 se na největším evropském trhu stalo něco, co analytici předpovídali nejdříve na rok 2028: registrace čistě elektrických aut poprvé překonaly benzinové. Podle dat agentury Autovista24 se v Německu za jeden měsíc zaregistrovalo 70 663 bateriových elektromobilů, tedy 24 procent z celkového počtu 294 161 nových aut. Benzinových vozů bylo 66 959, jejich podíl klesl na 22,8 procenta.
0Porovnávač