Crashtest Euro NCAP
Testováno v roce 2019
Japonská automobilka Lexus nabízí dohromady 8 modelů, namátkově třeba LBX, NX, RX, TZ nebo UX. UX patří s délkou 4,495 metru k těm menším, šířka je pak 1,84 m, výška 1,54 m. Rozměry průměrného SUV jsou pak 4,64 m na délku, 1,89 m na šířku a 1,66 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie aut, kde jsou kombinované sportovní vlastnosti s užitkovými (tedy SUV, sportovně užitkové auto). Vyznačují se vyšší světlou výškou, často bývají vybaveny pohonem 4x4. Hodí se tak například i na tahání přívěsů.
UX se vyrábí v jediné motorizaci. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z února 2026. Základní výbava Business startuje na 1 130 000 Kč, model je dostupný v 6 různých výbavách. Pokud preferujete benzínové motory, z nabízených motorizací budete nadšeni – UX je totiž k dispozici pouze s agregáty spalující benzín. K zakoupení jsou ve výkonu 196 koní. Nejostřejší z nich (300h automat) dosahuje maximální rychlosti 177 km/h a na stovku se dostane za 8 sekund.
Dostupná je verze s automatickou převodovkou 300h automat. UX se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem předních kol, pokud požadujete pohon obou náprav (tzv. čtyřkolku), je třeba se poohlédnout jinde – v podobné cenové relaci kupříkladu čínská automobilka BYD nabízí Seal U DM-i s motorem Design AWD CVT za 1 145 000 Kč.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za 300h automat ve výbavě Business platili přibližně 11 664 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 269 680 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu Lexus UX je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
V dubnu 2026 bylo v ČR registrováno 9 kusů modelu Lexus UX, z toho 7 nových a 2 ojeté.
Za posledních 12 měsíců (od května 2025) bylo celkem registrováno 150 kusů. S klesajícím trendem registrací.
Podle průzkumu spolehlivosti nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond (2026) získal Lexus UX hodnocení 8,7 z 10. Značka Lexus celkově obsadila 1. místo z 39 hodnocených značek se skóre 8,9.
Uživatelé nejčastěji porovnávají Lexus UX s modely Toyota RAV4, Lexus NX, Volvo XC40, Audi Q3 nebo Toyota Corolla Cross.
Norský youtuber Bjørn Nyland model otestoval celkem 3× v letech 2021. Nejlepší naměřené hodnoty: při 90 km/h 201 Wh/km (dosah 205 km) (300e), při 120 km/h 272 Wh/km (dosah 166 km) (300e), 1000km challenge 14 h 45 min (průměr 67,8 km/h) (300e, 2021). Závorka u každé hodnoty uvádí konkrétní variantu a rok testu — výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí. Data pocházejí z jeho veřejné testovací databáze, která obsahuje měření za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost, GPS verifikace, zaznamenaný stav baterie).
| Palivo | Benzín |
| Převodovka | Automatická |
| Poháněná náprava | FWD |
| Výkon | 146 kW - - kW |
| Maximální rychlost | 177 - - Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 8 - - s |
| Série | UX (ZA1) (od 03/19) |
| Začátek výroby | ZA1 |
| Začátek výroby modelu | UX 300h |
| Třída vozidla | Nižší střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1540mm |
| Šířka | 2078mm |
| Délka | 4495mm |
| Rozvor | 2640 mm |
| Objem kufru | 320 / - l |
| Hmotnost | 1495 - -/2110 - - Kg |
| Poloměr otáčení | 11 |
| Světlá výška | 160 |
| Přední nájezdový úhel | 14 |
| Zadní nájezdový úhel | 25 |
| Přechodový úhel | 16 |
| Kombinovaná | 5 - -l/100km |
| Město | 4 l/100km |
| Mimo město | 3 l/100km |
| Emisní norma | Euro 6e-bis |
| CO2 | - g/km |
| typ | SUV |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 5 |
| Zatížení střechy | 80 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | kotoučové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 1 130 000 Kč - 1 130 000 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 750 - - kg |
| Nebrzděný | 750 - - kg |
Testováno v roce 2019