Švédská automobilka Volvo nabízí v součtu 12 modelů, namátkově třeba EC40, EX30, EX40, EX90 nebo XC40. XC40 patří s délkou 4,425 metru k těm menším, šířka je pak 1,863 m, výška 1,652 m. Míry průměrného SUV jsou pak 4,64 m na délku, 1,89 m na šířku a 1,66 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie aut, kde jsou kombinované sportovní vlastnosti s užitkovými (tedy SUV, sportovně užitkové auto). Vyznačují se vyšší světlou výškou, často bývají vybaveny pohonem 4x4. Hodí se tak například i na tahání přívěsů.
XC40 se vyrábí ve dvou různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z února 2025. Základní výbava Essential startuje na 1 017 000 Kč, model je dostupný v 6 různých výbavách. Pokud preferujete benzínové motory, z nabízených motorizací budete nadšeni – XC40 je totiž k dispozici pouze s agregáty spalující benzín. Ke koupi jsou ve výkonech 161 nebo 194 koní. Nejsilnější z nich (B4 DKG) dosahuje maximální rychlosti 180 km/h a na stovku se dostane za 7 sekund.
Dostupná je verze se sedmistupňovou automatickou převodovkou B3 DKG. XC40 se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem předních kol, pokud požadujete pohon 4x4, je třeba se poohlédnout jinde – v podobné cenové relaci třeba americká automobilka Ford nabízí Kuga Active s motorem Active 2.5 FHEV Allroad CVT za 1 022 900 Kč.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za B3 DKG ve výbavě Essential platili přibližně 10 498 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 242 760 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu Volvo XC40 je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
V březnu 2026 bylo v ČR registrováno 108 kusů modelu Volvo XC40, z toho 94 nových a 14 ojetých. Tím se řadí jako 68. nejregistrovanější vůz v ČR. Podobný počet registrací měly Mercedes-Benz GLC (109 kusů), Volkswagen T-Roc (109 kusů) nebo Mercedes-Benz C (111 kusů).
Za posledních 12 měsíců (od listopadu 2024) bylo celkem registrováno 1 152 kusů. S rostoucím trendem registrací.
Podle průzkumu spolehlivosti nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond (2026) získal Volvo XC40 hodnocení 8,0 z 10. Značka Volvo celkově obsadila 25. místo z 39 hodnocených značek se skóre 7,4.
Uživatelé nejčastěji porovnávají Volvo XC40 s modely Toyota RAV4, Volvo EX30, Lexus UX, Škoda Karoq nebo Audi Q3.
Norský youtuber Bjørn Nyland model otestoval celkem 16× v letech 2020–2023 napříč 7 variantami a generacemi. Nejlepší naměřené hodnoty: při 90 km/h 144 Wh/km (dosah 519 km) (78 kWh AWD, 2022), při 120 km/h 261 Wh/km (dosah 288 km) (78 kWh AWD), 1000km challenge 10 h 55 min (průměr 91,6 km/h) (82 kWh AWD, 2023), špičkový výkon DC nabíjení 133 kW (69 kWh April 2022, 2022). Závorka u každé hodnoty uvádí konkrétní variantu a rok testu — výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí. Data pocházejí z jeho veřejné testovací databáze, která obsahuje měření za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost, GPS verifikace, zaznamenaný stav baterie).
| Palivo | Benzín |
| Převodovka | Automatická |
| Poháněná náprava | FWD |
| Výkon | 120 kW - 145 kW |
| Maximální rychlost | 180 - - Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 7 - 8 s |
| Série | XC40 (X) (od 03/22) |
| Začátek výroby | X |
| Začátek výroby modelu | XC40 B3 |
| Třída vozidla | Nižší střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1652mm |
| Šířka | 2034mm |
| Délka | 4425mm |
| Rozvor | 2702 mm |
| Objem kufru | 452 / - l |
| Hmotnost | 1688 - -/2220 - - Kg |
| Poloměr otáčení | 11 |
| Světlá výška | 205 |
| Přední nájezdový úhel | 21 |
| Zadní nájezdový úhel | 30 |
| Přechodový úhel | 21 |
| Hloubka brodění | 450 |
| Kombinovaná | 6 - -l/100km |
| Město | 9 l/100km |
| Mimo město | 6 l/100km |
| Emisní norma | Euro 6e-bis |
| CO2 | - g/km |
| typ | SUV |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 5 |
| Zatížení střechy | 75 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | kotoučové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 1 017 000 Kč - 1 087 000 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 1600 - 2000 kg |
| Nebrzděný | 750 - - kg |