Prodeje nových aut v Česku - duben 2026: Škoda dál drtí, Kia se propadla o 43 %, čínské PHEV explodují

Jiří Zelinka, 11. května 2026

Centrální registr vozidel zapsal v dubnu 2026 na české silnice 24 166 nových osobních a malých užitkových aut, což je meziročně o 5,7 % více než v dubnu 2025 (22 865 ks), ale o 6,8 % méně než v rekordním březnu (25 925 ks). Trh táhne dál Škoda, která se přiblížila k 36 % podílu, zatímco Kia se v meziročním srovnání propadla o 43 % a čínské značky více než zdvojnásobily své prodeje (1 323 vs 577 ks před rokem).

Top 10 značek

Pořadí Značka Duben 2026 Duben 2025 Změna YoY
1. ŠKODA 8 608 7 518 +14,5 %
2. VOLKSWAGEN 1 786 1 622 +10,1 %
3. HYUNDAI 1 479 1 828 -19,1 %
4. TOYOTA 1 428 1 587 -10,0 %
5. FORD 922 932 -1,1 %
6. DACIA 806 859 -6,2 %
7. MERCEDES-BENZ 780 845 -7,7 %
8. KIA 617 1 086 -43,2 %
9. PEUGEOT 582 506 +15,0 %
10. RENAULT 563 743 -24,2 %

Škoda v dubnu obhájila 35,6 % trhu a sama dodala víc aut než následujících sedm značek dohromady. Růst o 1 090 kusů meziročně poháněla především lokální výroba Octavie, Kodiaqu a elektrifikované řady Enyaq/Elroq - hned čtyři škodovácké elektromobily se totiž dostaly do první pětky bateriového segmentu (viz tabulka pohonů níže).

Nejvýraznější obrat zaznamenala Kia, která se propadla z 1 086 na 617 vozidel. Důvodem je generační obměna - dosud nejprodávanější Ceed v dubnu 2025 přihlásil 620 kusů, letos zmizel z dat a nahrazuje ho nový model K4 (zatím 68 registrací). Naopak Citroën pokračuje v růstu a Peugeot přidal 15 %, zatímco zbytek stellantisového portfolia stagnuje.

Mimo top 10 stojí za zmínku CUPRA (450 ks), která pokračuje v trendu z prvního čtvrtletí, kdy v Česku přidala 83 %, dále MG (433 ks) a KG Mobility (309 ks) - tedy bývalý SsangYong, který si pod novou značkou zachoval prakticky celý objem (250 ks v dubnu 2025 pod jménem SsangYong, 309 ks letos).

Top 10 modelů

Pořadí Model Duben 2026 Duben 2025 Změna YoY
1. Škoda Octavia 1 416 1 572 -9,9 %
2. Škoda Kodiaq 1 360 849 +60,2 %
3. Škoda Fabia 1 229 998 +23,1 %
4. Škoda Kamiq 1 158 1 083 +6,9 %
5. Škoda Karoq 1 150 1 071 +7,4 %
6. Škoda Scala 1 112 793 +40,2 %
7. Hyundai i30 584 756 -22,8 %
8. Škoda Superb 451 563 -19,9 %
9. Hyundai Tucson 427 410 +4,1 %
10. Volkswagen Golf 307 374 -17,9 %

Šest z prvních deseti míst patří Škodě - a Kodiaq druhé generace zaznamenal mimořádný skok o 511 kusů (60 %) a poprvé od svého spuštění předehnal Fabii i Kamiq. Stejně silně jede i elektrická řada: v evropském žebříčku Enyaq a Elroq vyřazují z první příčky Octavii.

Mezi nováčky v top 25 vstoupila Dacia Bigster (236 ks) - model, který před rokem ještě neexistoval - a Cupra Ateca (172 ks). Naopak z předních pater zmizel Kia Ceed: model byl v dubnu 2025 osmým nejprodávanějším autem v zemi a letos se v datech neobjevuje vůbec.

Čínské značky: 5,5 % trhu, ale stále převážně přes dealery

Čínské značky v dubnu 2026 přihlásily 1 323 nových aut proti 577 v dubnu 2025 - meziroční růst o 129 %. Podíl na trhu vyskočil z 2,5 % na 5,5 %. Tempo je ale stále silně závislé na importérských a dealerských registracích, ne na reálných zákaznících.

Značka Celkem Soukromé Soukromé % Nejprodávanější model
MG 433 237 54,7 % MG ZS (247 ks)
JAECOO 250 6 2,4 % Jaecoo 7 PHEV (115 ks)
CHERY 190 9 4,7 % Tiggo 7 (78 ks)
BYD 134 30 22,4 % Sealion 7 (45 ks)
OMODA 129 15 11,6 % Omoda 9 (67 ks)
BAIC 59 32 54,2 % X35 (24 ks)
LEAPMOTOR 52 24 46,2 % B10 (23 ks)
DONGFENG 29 22 75,9 % Mage (13 ks)
FORTHING 17 7 41,2 % U-Tour (8 ks)
XPENG 16 5 31,3 % G9/G6 (7+7 ks)
VOYAH 7 2 28,6 % Free REV 318 (4 ks)
DR / DFSK / ZEEKR 7 3 - jednotky kusů

Chery Group dominuje, ale opírá se hlavně o vlastní dealerskou síť. Jaecoo, Omoda a Chery jako tři značky stejného koncernu vykázaly 569 registrací - jenže jen 30 z nich (5,3 %) skončilo u soukromého majitele. Jaecoo zaregistrovalo 250 aut a privátní zákazník koupil jen 6 z nich. Importér Astana Motors Czech Retail (resp. spolu s Astana Motors Czech) přihlásil 86 vozů Chery; AURES Holdings (mateřská společnost AAA Auto) dalších 47. Jaecoo a Omoda sdílí dealerskou síť: V-group auto přihlásilo 77 vozů (55 Jaecoo + 22 Omoda), MACH MOTORS 51 (36+15), BRNOCAR, SRBA SERVIS a OLFIN Car po 20 a více. To znamená, že většina vozů Jaecoo zatím stojí v showroomech a čeká na zákazníky.

BYD postupuje pomaleji, ale rovnoměrněji. Ze 134 registrací je 30 soukromých (22,4 %) a žádné konkrétní IČO nedominuje - největším odběratelem byl Arval CZ a Autocentrum BARTH shodně po 8 kusech. Vlajkovou lodí pro Česko se ukázal být Sealion 7 (45 ks); plug-in hybridní Sealion 5 DM-I se po únorovém startu v Česku dostal na 15 kusů.

MG zůstává jedinou čínskou značkou s běžnými zákazníky. Z 433 registrací jich 237 (54,7 %) získali soukromí kupci, hlavně díky modelu MG ZS, který oslovil 148 privátů. Ve struktuře portfolia ale došlo k posunu: nový MG3 Hybrid+ a MG HS Hybrid+ začínají brát objem klasickému ZS, který před rokem prodal 382 kusů a letos klesl na 247.

Spíše překvapivě se mezi značkami s vysokým podílem soukromníků objevily BAIC (54,2 %) a Leapmotor (46,2 %), který se v Česku oficiálně prodává teprve od přelomu roku. Stojí za tím nejspíš to, že jejich dealerská síť zatím není dost rozvinutá k velkoobchodnímu nakupování zásob - takže každé auto, které dorazí, jde rovnou k zákazníkovi.

Nové modely a největší skokani

Mezi modely, které se v dubnu 2026 objevily v datech jako nové (nepřítomné po celý rok 2025), patří:

  • Jaecoo 5 (77 ks) - menší a levnější sourozenec Jaecoo 7, vstoupil na český trh během prvního čtvrtletí
  • Kia K4 Sportswagon (68 ks) - kombi nástupce Ceedu, který v dubnu 2025 prodal 620 ks; Kia tak začíná pomalu nahrazovat ztrátu
  • Kia EV2 (22 ks) - kompaktní elektromobil zaplňující mezeru pod EV3
  • Omoda 9 (67 ks v zápisu OMODA 9 + 20 ks OMODA9) - PHEV vlajková loď značky
  • BYD Sealion 5 DM-I a Atto 2 DM-I - další DM-I plug-in hybridy přicházející do Česka

Z modelů, které loni v dubnu existovaly, ale letos vyrostly více než trojnásobně (a překračují 50 ks), stojí za pozornost Dacia Bigster (236 vs jednotky kusů loni) a Cupra Ateca (172 vs 60 ks). Naopak největší propady v top 20 zaznamenaly Hyundai i30 (-22,8 %) a Škoda Superb (-19,9 %), kterému silnou konkurenci dělá vlastní stájový kolega Kodiaq.

Elektromobily, hybridy a plug-in hybridy

Poznámka: Centrální registr vozidel neuvádí typ pohonu jako samostatný údaj. Klasifikace vychází z naší tabulky model_powertrain, která mapuje každý unikátní model na pohon. Modely prodávané souběžně ve spalovací i elektrické verzi pod stejným názvem (Peugeot 208, Opel Mokka, Mini Cooper, Volvo XC40 ad.) jsou označeny jako "kombinované" - skutečný podíl elektromobilů může být o něco vyšší.

Pohon Duben 2026 Podíl Březen 2026 Duben 2025 Změna YoY
Elektromobily (BEV) 1 572 6,5 % 1 556 (6,0 %) 1 151 +36,6 %
Plug-in hybridy (PHEV) 525 2,2 % 438 (1,7 %) 221 +137,6 %
Hybridy (HEV) 1 934 8,0 % 1 906 (7,4 %) 1 815 +6,6 %
Spalovací (ICE) 19 267 79,7 % 20 767 (80,1 %) 18 865 +2,1 %
Kombinované (ICE+BEV) 868 3,6 % 1 258 (4,9 %) 813 +6,8 %

Elektromobily přidaly 37 % a jejich podíl poprvé překonal 6 % i v meziměsíčním srovnání. V top 10 BEV modelů dominují Škody: Enyaq RS (133 ks), Enyaq 85 (121 ks), Elroq 85 (116 ks), Enyaq 85x (95 ks) a Elroq RS (67 ks) - dohromady 532 kusů jen ve dvou rodinách. Tesla Model Y se 163 kusy zůstává jednotlivě nejprodávanějším bateriovým autem měsíce, ale Škoda jako značka v BEV segmentu opanovala s přehledem celý žebříček.

Plug-in hybridy zaznamenaly nejvýraznější skok - +138 %. Žene je hlavně čínská PHEV vlna: Jaecoo 7 PHEV (115 ks) je nejprodávanější plug-in hybrid měsíce, dále MG HS Hybrid+ (44 ks), BYD Seal U DM-I (20 ks), Atto 2 DM-I (16 ks) a Sealion 5 DM-I (15 ks). Jediné PHEV mimo čínský segment v první pětce je Kia XCeed (67 ks).

Klasické hybridy stagnují a zůstávají doménou Toyoty, Suzuki a Hondy: Toyota Corolla (278 ks), Yaris Cross (242 ks), Suzuki S-Cross (175 ks), Toyota Yaris (145 ks) a C-HR (143 ks).

Kdo vlastně kupuje nová auta v Česku

Sám počet registrací příliš neřekne o tom, kam auto skutečně míří. Pohled na typ provozovatele odhalí, že z 24 166 nových aut v dubnu si soukromá osoba zapsala jen 5 856 kusů (24,2 %). Zbytek - tři čtvrtiny - jsou firemní vozy, leasing, importérská skladiště a dealerské zásoby.

Model Celkem Soukromé Soukromé % Kdo kupuje
Škoda Octavia 1 416 108 7,6 % Firmy, leasing, taxi
Škoda Kodiaq 1 360 99 7,3 % Firmy a fleet
Škoda Superb 451 21 4,7 % Fleet, top management
Škoda Fabia 1 229 250 20,3 % Smíšeně, půjčovny
Škoda Kamiq 1 158 289 25,0 % Smíšeně
Škoda Karoq 1 150 208 18,1 % Fleet, rodinné firmy
VW Caddy 188 24 12,8 % Firmy, řemeslníci
Hyundai i30 584 105 18,0 % Půjčovny, fleet
Hyundai Tucson 427 174 40,7 % Smíšeně
KG Mobility Korando 255 229 89,8 % Soukromí kupci
Suzuki S-Cross 175 133 76,0 % Soukromí kupci
Dacia Duster 253 177 70,0 % Soukromí kupci
Dacia Bigster 236 152 64,4 % Soukromí kupci
Dacia Jogger 172 105 61,0 % Soukromí kupci, rodiny
MG ZS 247 148 59,9 % Soukromí kupci
Toyota Yaris Cross 242 139 57,4 % Soukromí kupci
Kia Sportage 177 85 48,0 % Smíšeně

Škodovácký vrchol tabulky kupují firmy. Octavia, Kodiaq a Superb dohromady přihlásily 3 227 vozů, z toho jen 228 (7,1 %) soukromá osoba. To je dlouhodobý český vzorec: služební flotily táhnou objem, leasingovky průběžně točí zásoby a soukromí kupci na nové škodovky jednoduše nemají - když chtějí Octavii nebo Kodiaq, kupují je za 2-3 roky jako ojeté. Detailní rozbor toho, kdo kupuje které značky podle profese, jsme publikovali zvlášť.

Reálná auta běžných lidí najdete v Dacii, Suzuki, MG ZS a KG Mobility Korando - tady se podíl soukromých kupců drží nad 60 % a Korando dokonce u 90 %. To je vzorec značky, která má omezenou flotilovou síť, ale silnou cenovou pozici a poprodejní servis - a koupí ji proto rodina za vlastní peníze.

Z čínských značek splňuje toto kritérium jen MG, BAIC a Leapmotor. U Jaecoo, Chery a Omoda zůstávají soukromé registrace v jednotkách procent - většina aut momentálně stojí v dealerských halách a čeká, až je někdo skutečně koupí. Náš test Chery Tiggo 4 HEV ukázal, že produkt sám o sobě je v některých aspektech konkurenceschopný, otázkou je, jestli se to brzy projeví i v reálných objednávkách, nebo zda bude příliv aut z Číny vyšší než kupní zájem.

Co to znamená pro český trh

Duben 2026 ukazuje trh ve dvojím tempu. Tradiční hráči se rozdělují na ty, kteří se umí přizpůsobit (Škoda, VW, Cupra, Peugeot), a ty, kteří v generační obměně ztrácejí (Kia -43 %, Renault -24 %, Hyundai -19 %). Současně se ukázalo, že elektrifikace nejvíc roste ne v BEV (i když i ten +37 %), ale v plug-in hybridech - a tady se hlavními tahouny stávají čínské značky, pro které je DM-I/SHS technologie levně dostupný způsob, jak obejít evropské CO₂ limity.

Zároveň zůstává otevřená otázka, kolik z 569 vozů Chery Group (Jaecoo + Omoda + Chery) skončí letos opravdu u zákazníka a kolik jich projde recyklací zpět do bazarového oběhu jako "skoro nové". Pokud poměry soukromých registrací zůstanou pod 5 %, půjde spíš o naskladnění než o úspěch značky - a v polovině roku se to ukáže ve statistice prvních prodejů ojetin.

Akční nabídky

Další články

NIO ES9: Největší čínské elektrické SUV odhalilo exteriér i interiér. Do Evropy může dorazit jako EL9

NIO ES9: Největší čínské elektrické SUV odhalilo exteriér i interiér. Do Evropy může dorazit jako EL9

Čínský výrobce prémiových elektromobilů NIO dnes oficiálně odhalil podobu svého dosud největšího modelu — SUV s označením ES9. Šéf společnosti William Li zveřejnil snímky exteriéru i interiéru na sociálních sítích s tím, že kompletní technická prezentace proběhne 9. dubna v 19:00 čínského času.
Seres si patentoval vestavěnou toaletu pod sedadlem auta. Aktivuje ji hlas

Seres si patentoval vestavěnou toaletu pod sedadlem auta. Aktivuje ji hlas

Čínská automobilka Seres, výrobce luxusních SUV Aito ve spolupráci s Huawei, si nechala patentovat zabudovanou toaletu, která se vysouvá zpod sedadla vozu. Uživatel ji může aktivovat ručně, nebo hlasovým pokynem „spusť funkci toalety“. Patent s číslem CN224104011U byl podán 22. dubna 2025 a čínský úřad ho schválil 10. dubna 2026, informoval server CarNewsChina. O zařízení následně referovala i Česká televize s odkazem na agenturu AFP.
Nissan ukázal nový Skyline s kulatými světly a twin-turbo šestiválcem. Návrat legendy, ale jen pro Japonsko

Nissan ukázal nový Skyline s kulatými světly a twin-turbo šestiválcem. Návrat legendy, ale jen pro Japonsko

Nissan právě představil první oficiální teasery nové, čtrnácté generace modelu Skyline — a fanoušci JDM kultury mohou jásat. Místo dalšího přelakovaného Infiniti Q50 totiž dostáváme sportovní sedan s retro designem, kulatými zadními světly a twin-turbo šestiválcem — a možná i manuální převodovkou. Háček? Do Evropy nepřijede.
Co trápí čínská auta: 6 problémů, které hlásí skuteční majitelé od Austrálie po Turecko

Co trápí čínská auta: 6 problémů, které hlásí skuteční majitelé od Austrálie po Turecko

Čínské automobily v Česku lákají výbavou a cenou – ale co na ně říkají skuteční majitelé? Analyzovali jsme stovky recenzí, stížností a dlouhodobých testů ze šesti kontinentů. Výsledek: hardware je překvapivě spolehlivý, ale software, servis a náhradní díly tvoří trojici problémů, která se opakuje napříč všemi značkami.
Nový Nissan Juke je elektromobil s designem z jiné planety. Výroba startuje v Sunderlandu

Nový Nissan Juke je elektromobil s designem z jiné planety. Výroba startuje v Sunderlandu

Nissan odhalil třetí generaci modelu Juke — a tentokrát je to elektromobil. Premiéra proběhla na akci Nissan Vision v centrále automobilky v Japonsku a nový Juke se od svého předchůdce liší prakticky ve všem. Ostře řezaný design inspirovaný origami, platforma sdílená s novým Leafem a technologie Vehicle-to-Grid. Pilotní výroba v britském Sunderlandu startuje právě tento týden.
Nejlepší letní pneumatiky 2026: co říkají výsledky 30 nezávislých testů

Nejlepší letní pneumatiky 2026: co říkají výsledky 30 nezávislých testů

Sezóna přezouvání na letní pneumatiky je v plném proudu — k 31. březnu skončila podmíněná povinnost zimních pneumatik. Podle aktuálních dat zatím přezulo na letní nebo celoroční pneumatiky jen 26,3 % českých řidičů. Kdo si chce zvolit na základě reálných testů, má letos z čeho vybírat.
Prodeje nových aut v Česku — březen 2026: Škoda drtí konkurenci, čínské značky zdvojnásobily prodeje

Prodeje nových aut v Česku — březen 2026: Škoda drtí konkurenci, čínské značky zdvojnásobily prodeje

V březnu 2026 se v Česku zaregistrovalo 25 925 nových osobních a lehkých užitkových vozidel. Meziročně to představuje nárůst o 6,6 % oproti březnu 2025, kdy registrace dosáhly 24 314 kusů. Hlavním tahounem zůstává Škoda s třetinovým podílem na trhu, ale nejdynamičtějším segmentem jsou čínské značky — jejich registrace vzrostly o 89 % na 1 184 vozidel.
Nafta je v Česku o 7 korun dražší než benzín. Proč a jak dlouho to potrvá?

Nafta je v Česku o 7 korun dražší než benzín. Proč a jak dlouho to potrvá?

Ještě na začátku března stála nafta v Česku kolem 31 korun za litr — méně než benzín. O tři týdny později je situace obrácená: nafta atakuje 46 korun, zatímco benzín Natural 95 se drží pod 39 korunami. Nafta je tak o 7 korun na litru dražší než benzín — tolik to nebylo od podzimu 2022. Co za tím stojí a jak dlouho to může trvat?
Volkswagen Multivan T7 facelift: nová příď, matný lak a odkaz na legendu Bulli

Volkswagen Multivan T7 facelift: nová příď, matný lak a odkaz na legendu Bulli

Volkswagen Užitkové vozy nabídl první pohled na modernizovaný Multivan T7. Nejúspěšnější Multivan v historii, který v roce 2025 překonal prodejní rekord s 38 700 prodanými kusy a meziročním růstem 31 %, dostane přepracovanou příď inspirovanou ikonickým designem VW Bus.
Peugeot Turbo 100: kompletní specifikace nového motoru. V Česku už od března

Peugeot Turbo 100: kompletní specifikace nového motoru. V Česku už od března

Peugeot oficiálně představuje motor Turbo 100 pro český trh. Tříválec o objemu 1 199 cm³ s rozvodovým řetězem nahrazuje problémový PureTech s mokrým řemenem a debutuje v modelu 208 od března 2026, v modelu 2008 od května. Podle tiskového oddělení P Automobil Import jde o motor třetí generace se 70 % nových komponentů.
0Porovnávač