Hyundai i20: Skutečně rodinné auto?

Korejská automobilka Hyundai prezentuje model i20 jako “nejdospělejší rodinný vůz”. Na první pohled můžeme pouze nevěřícně kroutit hlavou, co když ale vůz skrývá nečekaný potenciál? K testu se malý hatchback dostavil s litrovým tříválcem pod kapotou a s kompletní možnou výbavou, kterou můžeme od vozu velikosti Fabie očekávat.

Exteriér: Někdo to rád korejské

Zatímco řada automobilek v posledních letech sází na jednoduchý design s rovnými liniemi a ostrými hranami, Hyundai se nevzdává zaoblených rohů a dalších vlnek jak venku, tak uvnitř. Navzdory kategorii auta, kde hrají daleko významnější roli výrobní náklady v porovnání s nároky na design, nelze žádnou část vozu označit za nevyváženou nebo dokonce nepovedenou. Přídi vozu vévodí šestiúhelníková maska, která dokládá  příbuzenský vztah s větším sourozencem, Hyundai i30. Rozměrná zadní světla výrazně zasahují do víka zavazadlového prostoru, na němž se pod tradičním logem značky Hyundai nachází parkovací kamera. Boční silueta dle mého názoru patří v kategorii malých hatchbacků k těm povedenějším, dobrý dojem dotváří i šestnáctipalcová litá kola. Dominantním, ikdyž ne zcela originálním znakem i20, identický designový prvek najdeme například u stylového crossoveru Audi Q2, je masivní “C” sloupek v lesklé černé barvě. Elegantním dojmem působí zpětná zrcátka s integrovanými ukazateli směru a vkusné kliky dveří.

exterier hyundai i20

Interiér: Škoda laciných detailů

Alfou a omegou malých hatchbacků může být pro někoho vnitřní prostornost, která rozhoduje o využitelnosti auta i třeba pro rodinu s dětmi. Dobrou zprávou je, že čtyři lidi průměrného vzrůstu se do auta bez problému posadí. Šířka interiéru je úměrná kategorii auta a i v podélném směru nebudou ani cestující na zadních sedadlech trpět nedostatkem místa pro kolena. Při usednutí na přední sedadla se člověk zaraduje z výrazného bočního vedení. Drtivá většina postav ale bohužel zanedlouho shledá, že sedadla jsou vlastně extrémně úzká a sedáky krátké. Tato skutečnost z pohledu posádky jednoznačně předurčuje automobil k využití pouze pro kratší cesty. Celý interiér působí dojmem, že nebyl zbytečně vynaložen ani cent navíc. Plasty jsou povětšinou tvrdé a ve srovnání s opovrhovaným konkurentem z Boleslavi působí lacině. Kromě estetického hlediska tvrdé plasty přinášejí i funkční nedostatky v podobě nepříjemně tvrdé opěrky ve výplni dveří nebo přihrádek ve dveřích či před řadicí pákou, kde položený mobil nekontrolovatelně klouže. Na druhou stranu musíme Hyundai přičíst k dobru, že ani po zhruba dvaceti tisících najetých kilometrů v interiéru nic nevrže ani nedrnčí (tedy kromě motoru, ale k tomu se dostaneme později). Loketní opěrka mezi předními sedadly postrádá možnost jakéhokoliv nastavení, je malá a umístěná příliš vzadu (alespoň nepřekáží) a především zezadu vypadá jednolitý plastový výlisek skutečně velmi lacině. Ještě více ale praští do oka odhalené kolejničky posuvu předních sedadel nebo zcela přiznaný šroub upevňující bezpečnostní pás ke karoserii. Poněkud nedotaženě působí i neprakticky veliké držáky nápojů ve středové konzole, kde obvykle používaná lahev o objemu 0,5 litru nedrží. Naopak až úsměvný smysl pro detail u Hyundaie prokázali umístěním piktogramu, který sděluje, že do přihrádky ve dveřní výplni patří zavřená lahev a nikoliv otevřený kelímek. Vstup do zavazadlového prostoru nepatří zrovna mezi nejrozměrnější, stoprocentně intuitivní není ani otevírání pátých dveří, protože v poměrně širokém prolisu zadního nárazníku je na spodní straně dveří pouze malé tlačítko, které musíte trefit. Samotný objem ale dosahuje slušné hodnoty 326 litrů, sklopením zadních sedaček pak lze zvětšit na 1042 litrů.

interier hyundai i20

Výbava: Vše potřebné

Při rychlém ohledání kabiny zjišťuji, že Hyundai i20 mi nedá šanci k elementární kritice, že tu něco chybí. Vše potřebné, možná i něco málo navíc, co od malého hatchbacku očekávám, nacházím na svém místě a v další fázi dokonce zjišťuji, že vše lze intuitivně a snadno ovládat. Pokud chce člověk například spustit navigaci, nemusí se kvůli tomu utopit v několikaúrovňovém palubním menu. Při pokusu o připojení telefonu narazíte na omezený počet spárovaných zařízení - sice docela obvyklá věc, v automobilu, kde se často střídají řidiči ale velmi nepraktická. Tlačítka na volantu pokrývají ovládání široké škály funkcí a jsou dobře v dosahu, při rychlém přehmatávání při parkování o ně ale často zavadíte.interier hyundai i20

Motor, spotřeba a jízdní dojmy: V rytmu tříválce

Srdcem každého automobilu je motor. Nejdůležitějšímu orgánu testované i20 o objemu 998cm3 něco chybí. Není to ani tak výkon, který dosahuje na poměry malého vozu solidní hodnoty 74kW, ale jeden válec. Tříválcovou konstrukci pohonné jednotky prozrazuje hluboké dunění v nízkých a strašidelný jekot ve vysokých otáčkách. Řidičům, kteří neradi často řadí, bude vadit neochota táhnout z nízkých otáček. Řazení pětistupňové manuální převodovky není vyloženě nepřesné, preciznosti řazení například u vozů koncernu VW ale rozhodně nedosahuje. Několikrát jsem se na křižovatce neúmyslně pokoušel rozjet na trojku, naopak pojistka zpátečky ovládaná prsty na přední straně řadicí páky se ovládá příjemně. Odstupňování převodovky docela šikovně využívá točivý moment motoru ve výši 171Nm a umožňuje jak dynamický rozjezd z místa, tak rozumné cestování dálniční stotřicítkou, kdy otáčkoměr ukazuje hodnoty okolo 3000 otáček za minutu. Řízení je zbytečně přeposilované a neposkytuje dostatek zpětné vazby, což v kombinaci s pouze průměrnými jízdními vlastnostmi zkrátka nedává příslib radosti z řízení. Především odskakování na nekvalitní vozovce přináší pocit nejistoty, sportovní náčiní to prostě není.  Deklarované spotřebě v kombinovaném cyklu ve výši 4,3l/100km se mi během testu přiblížit ani náhodou nepodařilo. Dosaženou hodnotu 6,5l/100km přičítám velkému podílu městského provozu a využívání ochoty motoru k vytáčení nad pásmo optimálních otáček. Za předpokladu poklidné jízdy bych očekával dosažení průměrné spotřeby mezi pěti a šesti litry na sto kilometrů, vysoký rozptyl je důsledkem silné citlivosti malého přeplňovaného motoru na styl jízdy.

exterier hyundai i20

Závěr: Ve městě se neztratí

Vraťme se k úvodnímu tvrzení z úst automobilky Hyundai, které označuje Hyundai i20 jako nejdospělejší rodinný vůz. Přes veškerou snahu uchopit reklamní slogan výrobce jako trefnou nadsázku nelze považovat i20 za tradičně vnímaný ideál rodinného vozu. Pouze snad v případě, kdy jako rodinu chápeme například pár důchodců, jejichž obvyklé cestování autem znamená cestu k doktorovi, na nákup nebo na návštěvu za vnoučaty. Z pohledu obvyklé české rodiny může Hyundai i20 hrát spíše důstojnou roli druhého vozu, který je využíván pro kratší trasy bez požadavku na vysokou přepravní kapacitu. Aktuální prodejní statistiky ale prozrazují, že Češi dávají spíše přednost stálicím na trhu jako Škoda Fabia, Renault Clio, Volkswagen Polo nebo Seat Ibiza. Hyundai i20 má v rukou několik trumfů, za ten největší považuji vnější design, kterým se odlišuje od evropských konkurentů a může se jím trefit do vkusu zájemce o nový automobil.

Technická data, srovnání s konkurencí a další informace o Hyundai i20 najdete na jeho modelové stránce.


Další recenze

Nový vůz je velmi prostorný a dobře vybavený, v takto konkurenčním prostředí však vynikají jeho slabiny v oblasti řízení a výkonu.
3/5
Zajímavé provedené klasické i20, v provedení kupé. Jasná volba pro toho, kdo hledá menší auto, který bude mít styl. I když jde o první pokus automobilky něčeho takového dosáhnout, rozhodně je třeba říci, že se to povedlo. Vůz samozřejmě jasně vychází ze svého klasického provedení, a tak lze v samotném interiéru najít zajímavý měkčený plast, nebo celkem zajímavou výbav. Kdo oželí už tak obecně menší praktičnost klasické i20, pro toho se tento vůz stane stylovým partnerem. Samozřejmě i za lákavou cenu, která nabídne i dostatečné množství výbavy, čímž strčí do kapsy srovnatelnou konkurenci. Tím je Hyundai typický.

Technické parametry

Motor

Palivobenzín
Převodovkaa, m
Poháněná nápravaFWD
Výkon55 kW - 88 kW
Maximální rychlost160 - 190 Km/h
Zrychlení na 100 Km/h10.2 - 13.6 s

Model

Sériei20 (GB)
Začátek výroby07/2018
Začátek výroby modelu07/2018
Třída vozidlaMalé vozy
Interní označení výrobce-

Rozměry

Výška1474mm
Šířka1734mm
Délka4035mm
Rozvor2570 mm
Objem kufru326 / 1024 l
Hmotnost1055 - 1185/
1580 - 1650 Kg
Poloměr otáčení10,2 m
Světlá výška140 mm
Přední nájezdový úhel-
Zadní nájezdový úhel-
Přechodový úhel-
Stoupavost-
Hloubka brodění-

Spotřeba

Kombinovaná 5.1 - 5.8l/100km
Ve městě5.9 - 7.2 l/100km
Mimo město4.6 - 5 l/100km
Emisní normaEuro 6
CO2132 g/km

Karoserie

typhatchback
Počet míst5
Počet dveří5
Zatížení střechy70 kg
Přední brzdyKotoučová
Zadní brzdyKotoučová
Přední odpruženíVinutá pružina
Zadní odpruženíVinutá pružina

Asistenční systémy

Adaptivní brzdová světlaAktivace výstražných světel
Systém nouzového brzdění-
Parkovací senzorysenzory s zadní parkovací kamerou
Kontrola trakceElektronická kontrola stability
Typ monitorování tlaku v pneumatikáchpřímé měření (senzor)
Navigační systémBarevný displej (dotyková obrazovka)

Cena

Cena284 990 Kč -
474 990 Kč
Minimální výbavaFamily

Přívěs

Brzděný800 - 1000 kg
Nebrzděný450 - 450 kg

Rivalové

Ford KA+
Cena od283 990 Kč
Palivabenzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon63 kW - 63 kW
Maximální rychlost169 - 169 Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace13.3 - 13.3 s
Nissan Micra
Cena od286 300 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon52 kW - 86 kW
Maximální rychlost158 - 195 Km/h
Spotřeba5.2 - 6.3 l/100km
Akcelerace9.9 - 16.4 s
Opel Corsa
Cena od281 900 Kč
Palivabenzín LPG
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon51 kW - 110 kW
Maximální rychlost162 - 207 Km/h
Spotřeba4.3 - 6.9 l/100km
Akcelerace8.9 - 16 s
Suzuki Baleno
Cena od293 300 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon66 kW - 82 kW
Maximální rychlost175 - 200 Km/h
Spotřeba4.3 - 5.5 l/100km
Akcelerace11 - 12.3 s

Motorizace

1,25i
Palivobenzín
Převodovkamanuál (5)
PohonFWD
Objem1.2 l
Max. rychlost160 km/h
Spotřeba5.8 l
Zrychlení13.6 s
Výkon55 kW
Cenaod 284 990 Kč
Zobrazit motorizaci
1,25i
Palivobenzín
Převodovkamanuál (5)
PohonFWD
Objem1.2 l
Max. rychlost170 km/h
Spotřeba5.8 l
Zrychlení12.8 s
Výkon62 kW
Cenaod 324 990 Kč
Zobrazit motorizaci
T-GDI 100
Palivobenzín
Převodovkamanuál (5)
PohonFWD
Objem1 l
Max. rychlost188 km/h
Spotřeba5.1 l
Zrychlení10.8 s
Výkon74 kW
Cenaod 354 990 Kč
Zobrazit motorizaci
T-GDI 100
Palivobenzín
Převodovkaautomat (7)
PohonFWD
Objem1 l
Max. rychlost182 km/h
Spotřeba5.2 l
Zrychlení11.4 s
Výkon74 kW
Cenaod 404 990 Kč
Zobrazit motorizaci
T-GDI 120
Palivobenzín
Převodovkamanuál (6)
PohonFWD
Objem1 l
Max. rychlost190 km/h
Spotřeba5.2 l
Zrychlení10.2 s
Výkon88 kW
Cenaod 434 990 Kč
Zobrazit motorizaci
T-GDI 120
Palivobenzín
Převodovkaautomat (7)
PohonFWD
Objem1 l
Max. rychlost190 km/h
Spotřeba5.3 l
Zrychlení10.5 s
Výkon88 kW
Cenaod 474 990 Kč
Zobrazit motorizaci

Kolik doopravdy stojí Hyundai i20? Poptejte dealery přes Autohled a
buďte si jisti, že máte tu nejlepší cenu

Získat nejlepší cenuAkční nabídky (11)

Statistika prodejů

Prodeje celkem
Prodeje firmy
2 20183 20183 20184 20184 20185 20185 20186 20186 20187 20187 20188 20189 201810 201811 201812 20181 20192 20193 2019 100200300

Statistika barev

Barvy vycházejí z dat MDČR o prodejích nových vozidel a jsou zařazeny podle unifikovaného vzorníku - mohou tak sdružovat i více nabízených barev.

modrá
40% (4 kusů)
bílá
30% (3 kusů)
šedá (stříbrná)
10% (1 kusů)
hnědá
10% (1 kusů)
červená
10% (1 kusů)

Galerie

 
0
Porovnávač
TOPlist