Škoda Karoq

,
Exteriér Karoqu je vyveden ve stylu ostatním modelů automobilky

Motor a výbava

Motor to není špatný, ale k té naznačené sportovnosti v označení třídy “SUV” má precijen daleko. Kombinace převodovky DSG (dvouspojkového automatu), naftových 85kW a systému start-stop znamená, že se z křižovatek budete dostávat opravdu vlažným tempem. S vypnutým start-stopem je to o poznání lepší, i tak by ale Karoqu slušel silnější motor. Případně pak naftový dvoulitr s pohonem 4x4 v podobné specifikaci vyjde o necelých 100 tisíc dráž, což se k celkové ceně testovaného modelu (cca. 900 tisíc) nejeví jako nějak příliš moc.

Co mě ale překvapilo je, jaké množství výbavy se dá do Karoqu přikoupit. Na rozdíl od Yetiho můžete mít v novém SUV prakticky vše, co koncern VW dnes nabízí a že je toho opravdu hodně. Vůz tak byl doplněn o automatické páté dveře včetně otevírání pohybem nohou pod nárazníkem, adaptivním tempomatem, funkcí pro udržování v jízdním pruhu, LED světlomety včetně automaticky přepínaných dálkových, kontrolou mrtvého úhlu, samočinným parkováním, online navigací, nezávislým topením a spoustou dalších vychytávek.

Interiér je na pohled luxusní, dojem kazí akorát klasické škodovácké budíky.

Asistenční systémy řídí (téměř) samy

Přes počáteční výhrady k motoru jsem však po pár dnech strávených s tímto vozem přišel na to, že vozu pro městský i český dálniční provoz vlastně nic nechybí - motor sice žádný sportovní projev nemá, nicméně svezení je příjemné, kabina pěkně odhlučněná a absenci pohonu 4x4 mimo horské oblasti prakticky nepoznáte. Pro auto na každodenní provoz má dle mého tento vůz daleko užitečnější funkce - udržování jízdního pruhu v kombinaci s adaptivním tempomatem a hlavně automatickou převodovkou DSG znamená, že při popojíždění v koloně s klidem vyřídíte e-maily, protože auto to odřídí téměř samo. Na rozdíl od manuálu dokáže i úplně zastavit, pokud ale není rozjezd okamžitý, je potřeba pro opětovné rozjetí zmáčknout plynový pedál.

To samé platí o dálničním provozu, který je také velmi pohodlný - auto vás udržuje v jízdním pruhu a hlídá si vzdálenost vozu před vámi, stačí držet volant a podle potřeby měnit jízdní pruhy. I to ale hlídá asistent mrtvého úhlu a začne pulsovat volantem, pokud byste jej snad ignorovali. Musím říct, že jsem tyto asistenty v autě nikdy nevyhledával, avšak hlavně funkce lane assist je velmi návyková a jízda v autě bez nich se najednou zdá o dost méně příjemná.

Praktičnost nade vše

Samozřejmě, toto nejsou funkce které by ocenil řidič vyhledávající zábavné svezení. Karoq je ale vůz dle mého zaměřený výhradně na praktičnost a komfort. Je to velmi dobrý sluha, praktický a určený k vašemu komfortu, a tomu je na autě podřízeno téměř vše - od škrabky v dvířkách palivové nádrže, deštník pod sedadlem spolujezdce přes přenosnou svítilnu v kufru až k uspořádání sedaček, které lze stejně jako v předchůdci - Škodě Yeti za příplatek (“Varioflex”) dělit na tři kusy nebo zcela vyjmout, čímž z Karoqa vznikne menší dodávka. Za další příplatek lze také objednat zcela sklopné opěradlo spolujezdce, čímž pak z Ikei dovezete i velmi dlouhé předměty. Dělení sedaček na tři kusy je také velmi užitečné - na kratší výlet na lyže se obejdete bez rakve i ve čtyřech lidech.

Vyjmutelné zadní sedačky Varioflex jsou velmi praktické na cesty ve čtyřech, kdy se do auta vejde spoustu věcí.

Škoda Karoq je totiž dle mého auto stvořené na výlety. Velmi pohodlně vás doveze kam potřebujete, cestou vás velmi dobře zabaví skvělým palubním infotainmentem a při jeho řízení si krásně odpočinete. Nějakou extravaganci bychom na něm však hledali marně.  A to i přes to, že je snaha o zaujmutí na autě vidět - přes nápis Škoda svítící na zem při otevřených dveřích, až po ambientní osvětlení nejen v předních dveřích, ale i na palubní desce. Nějak to Karoqu ale nemůžu uvěřit - pořád je maximálně zaměřený na praktičnost a to je dobře -  je předurčený sbírat zážitky z míst, kam vás doveze spíš než požitek ze sportovní jízdy, a o tom by vlastně SUV mělo být.

Oproti Atece je Karoq nastavený měkčeji a komfortněji, svezení je především komfortní. Má sice volič jízdních režimů, kde lze navolit “Eco”, “Normal”, “Sport” a “Individual” a při volbě sportovního módu řízení znatelně ztěžkne (a to až na hranici, kdy je manévrování v nízkých rychlostech celkem fyzicky namáhavé), nicméně odezva je stejně malá. Nerovnosti však žehlí obstojně, neodskakuje. Velmi pohodlné a dobře vypadající jsou také sedačky, které v mém případě byly ve světlé kůži. Sedačka řidiče je navíc elektronicky nastavitelná, přítomna je i nastavitelná bederní opěrka.

Interiér

Dojem z interiéru je na první pohled velmi dobrý. Béžová barva spolu s hliníkovou dekorací na dveřích a lesklým plastem na středové konzoli působí prémiově, tento dojem umocňuje i na tuto třídu obrovský 9.2” palcový displej. Co však interiér kazí jsou klasické budíky značky Škoda, které se k zbytku vozu příliš nehodí. K vozu však nyní už lze přiobjednat digitální přístrojový panel za celkem rozumných 8900Kč, které budou k interiéru ladit už více. Velmi dobrý je  příplatkový mediální systém Columbus, který dostanete právě se zmiňovaným velkým displejem.

Ani základní osmipalcový Amundsen pro výbavu Style však není k zahození, jako bonus k němu dostanete mechanické ovládání hlasitosti místo dotykového na Amundsenu. Navíc je i v nižší výbavě přítomna funkce Smartlink, což znamená možnost zrcadlení vybraných aplikací mobilního telefonu pomocí Apple Carplay nebo Android Auto, nejčastěji třeba na navigaci nebo hudbu. Pochválit také musím digitální příjem rádia DAB, který je bez příplatku i ve výbavě Ambition. Ten v kombinaci s příplatkovými reproduktory Canton reprodukuje hudbu z rádia velmi srovnatelně k digitálnímu nosiči. Obecně se mi reprodukce této soustavy líbila - zvuk je věrný a prostorový. 

Naopak jsem nepřišel úplně na chuť systému Media Command, tedy ovládání vybraných funkcí automobilu pomocí mobilního telefonu. Aplikace minimálně na iOS nevyužívá nativní prvky systému a graficky působí jak z minulé dekády. Vše stejně tak dobře nastavíte na infotainmentu a než spravovat navigaci telefonem, tak raději pustím tu na telefonu přes Smartlink. Telefon pak nabijete pomocí příplatkové bezdrátové nabíječky nebo všudepřítomných USB vpředu i vzadu, kde můžete mít i standardní 230V zásuvku (50Hz/150W).

Na zadních sedadlech je dost prostoru jak na nohy, tak i pro hlavu.

Kufr

Zavazadelník je znatelně větší než u Yetiho a zachoval si i praktické háčky a síťky k ukotvení volně pohybujících se předmětů. Objednat lze i oboustranné víko kufru v kombinaci látka/plast pro převoz špinavých předmětů. V kufru je 12V zásuvka, o odjímatelných zadních sedadlech jsem se již zmiňoval, za zmínku stojí to, že mohou být i vyhřívaná a sytém je vymyšlený tak, že to při odstraňování nezpůsobuje žádné komplikace. Celkově jsou sedadla lehká a jejich vyjmutí i zpětná instalace je otázka minuty. Dveře zavazadelníku lze mít také elektricky ovládané spolu s “virtuálním pedálem”, tedy otevíráním mávnutím nohou pod nárazníkem. Zde má Karoq plusové body, fungovalo to opravdu bezchybně. Oproti některým koncernovým vozům je pak i kamera na pátých dveřích ostřikovaná, což je velmi praktické.

Kufr se vyndáním zadních sedaček promění v malou dodávku.

Závěr

Koupit Karoqa? Toť otázka - v jeho prospěch mluví velmi bohatá základní výbava, jmenovitě třeba dvouzónová klimatizace, 8” displej, SmartLink, tempomat, denní a zadní LED světla, přední i zadní parkovací senzory a spoustu dalšího. Pokud by základ nestačil, lze do auta z moderních technologií doobjednat téměř vše, je třeba počítat s cenovkou převyšující i větší Kodiaq. Osobně bych nějaké příplatky oželel a raději zvolil silnější motor, ideálně v kombinaci s 4x4. Exteriér nijak nevybočuje a patří v posledních trendech SUV k těm konzervativnějším, své příznivce si ale jistě najde. Interiér pak minimálně v této specifikaci působí na svou třídu opravdu luxusně, prozrazují ho jen klasické budíky a neelektrické sedadlo spolujezdce. Z hlediska praktičnosti pak není Karoqu co vytknout a najít podobně užitečný vůz v podobné třídě bude velmi těžké. Funkci rodinného vozu tak zvládne na jedničku.

Rivalové

Renault Kadjar
Cena od539 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 117 kW
Maximální rychlost189 - 210 Km/h
Spotřeba4.3 - 6.1 l/100km
Akcelerace9.3 - 11.7 s
Mitsubishi Eclipse Cross
Cena od519 650 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon120 kW - 120 kW
Maximální rychlost200 - 205 Km/h
Spotřeba6.6 - 7 l/100km
Akcelerace9.8 - 10.3 s
Opel Grandland X
Cena od549 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 222 Km/h
Spotřeba4.2 - 5.8 l/100km
Akcelerace8 - 11.1 s
CITROËN C5 Aircross
Cena od550 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost188 - 216 Km/h
Spotřeba4.1 - 5.7 l/100km
Akcelerace9 - 11.8 s
Honda HR-V
Cena od509 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 134 kW
Maximální rychlost187 - 215 Km/h
Spotřeba5.3 - 6 l/100km
Akcelerace7.8 - 11.2 s
Toyota C-HR
Cena od564 900 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 112 kW
Maximální rychlost170 - 190 Km/h
Spotřeba3.8 - 6.3 l/100km
Akcelerace8.2 - 11.4 s
Nissan Qashqai
Cena od568 090 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 117 kW
Maximální rychlost181 - 200 Km/h
Spotřeba3.8 - 6.6 l/100km
Akcelerace8.9 - 13 s
KIA Sportage
Cena od569 980 Kč
Palivadiesel benzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon97 kW - 136 kW
Maximální rychlost180 - 205 Km/h
Spotřeba4.7 - 7.6 l/100km
Akcelerace9.1 - 11.8 s
Suzuki S-Cross
Cena od489 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon95 kW - 95 kW
Maximální rychlost190 - 190 Km/h
Spotřeba4.6 - 4.9 l/100km
Akcelerace9.5 - 10.2 s
Kia XCeed
Cena od484 980 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 150 kW
Maximální rychlost186 - 220 Km/h
Spotřeba5.4 - 6.7 l/100km
Akcelerace7.5 - 11.3 s
Volkswagen T-Cross
Cena od467 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon70 kW - 110 kW
Maximální rychlost180 - 200 Km/h
Spotřeba4.2 - 5.2 l/100km
Akcelerace8.5 - 12.5 s
Hyundai Tucson
Cena od599 990 Kč
Palivadiesel benzín hybrid mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 169 kW
Maximální rychlost175 - 205 Km/h
Spotřeba4.3 - 6.2 l/100km
Akcelerace8 - 12.1 s
Peugeot 3008
Cena od600 000 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 220 kW
Maximální rychlost188 - 240 Km/h
Spotřeba1.5 - 5.4 l/100km
Akcelerace5.9 - 11.5 s
CUPRA Ateca
Cena od609 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4
Výkon81 kW - 221 kW
Maximální rychlost180 - 247 Km/h
Spotřeba4.6 - 7.4 l/100km
Akcelerace5.2 - 11.4 s
Peugeot 2008
Cena od450 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon75 kW - 96 kW
Maximální rychlost185 - 198 Km/h
Spotřeba3.6 - 4.8 l/100km
Akcelerace8.9 - 11.4 s
Mitsubishi ASX
Cena od444 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon110 kW - 110 kW
Maximální rychlost190 - 190 Km/h
Spotřeba6.7 - 7.3 l/100km
Akcelerace10.2 - 12.2 s
Fiat 500X
Cena od439 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon88 kW - 111 kW
Maximální rychlost187 - 196 Km/h
Spotřeba5 - 6.4 l/100km
Akcelerace9.1 - 10.9 s
SsangYong Korando
Cena od439 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon100 kW - 120 kW
Maximální rychlost180 - 193 Km/h
Spotřeba5 - 8.3 l/100km
Akcelerace11.4 - 11.4 s
Volkswagen T-Roc
Cena od635 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4
Výkon110 kW - 140 kW
Maximální rychlost200 - 216 Km/h
Spotřeba4.7 - 6.7 l/100km
Akcelerace7.2 - 8.4 s
Subaru XV
Cena od640 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
Pohon4x4
Výkon84 kW - 84 kW
Maximální rychlost175 - 175 Km/h
Spotřeba6.4 - 6.4 l/100km
Akcelerace13.9 - 13.9 s
Škoda Kamiq
Cena od417 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon66 kW - 110 kW
Maximální rychlost181 - 194 Km/h
Spotřeba4.7 - 5.1 l/100km
Akcelerace10.2 - 11.1 s
Mazda CX-3
Cena od412 400 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 110 kW
Maximální rychlost179 - 200 Km/h
Spotřeba4.4 - 7 l/100km
Akcelerace8.8 - 11.5 s
Ford EcoSport
Cena od394 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon73 kW - 92 kW
Maximální rychlost160 - 180 Km/h
Spotřeba4.1 - 5.3 l/100km
Akcelerace11.9 - 12.7 s
SsangYong XLV
Cena od374 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 94 kW
Maximální rychlost170 - 178 Km/h
Spotřeba5.3 - 7.9 l/100km
Akcelerace- - - s
Volkswagen Tiguan
Cena od689 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 180 kW
Maximální rychlost195 - 229 Km/h
Spotřeba1.6 - 7.2 l/100km
Akcelerace7.5 - 9.9 s
Peugeot 2008 GT
Cena od690 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
PohonFWD
Výkon114 kW - 114 kW
Maximální rychlost208 - 208 Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace8.2 - 8.2 s
Dacia Duster
Cena od279 900 Kč
Palivadiesel benzín LPG
Převodovkam
PohonFWD
Výkon67 kW - 110 kW
Maximální rychlost166 - 196 Km/h
Spotřeba4.4 - 6.4 l/100km
Akcelerace10.4 - 13.8 s
Jeep Renegade
Cena od471 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon88 kW - 132 kW
Maximální rychlost178 - 201 Km/h
Spotřeba4.9 - 7.5 l/100km
Akcelerace8.5 - 11.2 s
Jeep Compass
Cena od617 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon88 kW - 125 kW
Maximální rychlost185 - 200 Km/h
Spotřeba5 - 8.3 l/100km
Akcelerace9.5 - 11 s
Mini Countryman
Cena od631 800 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon75 kW - 170 kW
Maximální rychlost180 - 234 Km/h
Spotřeba2.1 - 6.9 l/100km
Akcelerace6.5 - 12.3 s
0
Porovnávač
TOPlist