Recenze: Octavií RS 245 na Transfagarasan a zpět

S kolegy ze spřáteleného webu motorvize.cz jsem vyrazil otestovat nejsilnější Octavie z dnešní sériové produkce naší domácí automobilky Škoda. Oproti standardnímu modelu RS má navíc 15 koní a hlavně VAQ - elekrohydraulicky ovládanou uzávěrkou diferenciálu, která má pomoci s lepším přenosem 370 Nm na přední nápravu. Rovnou mohu prozradit, že tento úkol zvládá velmi dobře.

exterier skoda octavia-combi-rs

Plán je na cestě

Abychom auta otestovali co nejdůkladněji zrodil se plán vyrazit na jednu z nejkrásnějších řidičských silnic a to Transfagarasan do Rumunska. Přes dva tisíce kilometrů dlouhá cesta tam a zpět měla za úkol prověřit jaká je Oktávka jako dálniční služebník a známé serpentýny měly prověřit její sportovní schopnosti. K dispozici byly dvě auta - verze liftback s DSG a kombi s manuální převodovkou, obě dvě v nejvyšší možné výbavě s dvoulitrovým TSI motorem a zmíněnými 245 koňmi a 370 Nm, který zvládne zrychlit na stovku za 6.6 vteřiny jak s DSG, tak s manuálem. Papírově se liší spotřebou ve prospěch DSG, kde výrobce udává 6.4 litru, zatímco manuál spotřebuje teoreticky 6.6 litru. Obě auta byly předokolky, jiný pohon pro benzínové verze Škodovka nenabízí.


Vyrazili jsme ve čtvrtek odpoledne s plánem dojet na půl cesty, a v pátek v klidu dorazit do cíle. Během víkendu se povozit a v neděli odpoledne ukrojit kus cesty, kterou pak v pondělí dojedeme. Nezdá se to, ale bylo to celkem náročné. Na začátek cesty na nás čekal kombík s manuálem. Vzhledem k následujícím stovkám kilometrů po dálnici, to bylo vlastně jedno - kromě nějakých zpomalení v kolonách se vlastně stejně moc neřadí. Ale už cestou jsme začali obdivovat a objevovat co všechno umí Škodovka "nacpat" do svých aut a co kupující za zhruba milion korun získá. Předně získá překrásné auto a to v obou variantách - nějak jsme se nemohli shodnout, která verze tomu eresu sluší víc. Z některých úhlů je ten liftback sportovní víc než kombi, ale i tomu kombíku ta sportovnost hodně sluší. Liftback neměl elektrické ovládání pátých dveří, automobilka tuto možnost nenabízí. Ani ta rozdělená světla v této nejdražší variantě nepůsobí špatně, jednak díky černé masce a jednak díky světelným detailům uvnitř světel. Kromě krásného kabátu podpořeného vizuálně dokonalými devatenáctkami, je to auto výkřik moderní techniky, teda spíš elekroniky. Výčet je až hrozivě dlouhý, tak jen ty podstatné věci - adaptivní tempomat, aktivní hlídání v jízdním pruhu, detekce mrtvého úhlu se zásahy do volantu, přednárazový varovný systém - jen to jsou jízdní asistenti. Komfortní prvky: dvouzonová klima, bezklíčkové otevírání, obří obrazovka infotainmentu, kožená sportovní sedadla, panoramatická střecha, která je u kombi opravdu obří (u liftbacku cca poloviční), automatické parkování podélně i kolmo, nebo adaptivní tlumiče.


Za zmínku stojí adaptivní tempomat, který působí velmi klidně a vyspěle tím, že nereaguje zbrkle na chování před vozidlem, ale klidně dojede vpředu jedoucí auto a až následně vytvoří odstup. Potíž je, že běžném komfortním modu je i nejmenší odstup je dost velký na to, aby se před auto někdo zařadil. Obecně ten tempomat funguje nejlépe v mírném a plynulém provozu. Navíc je tu ve výhodě DSG, kde funguje již od (a do) nulové rychlosti a dá se použít i pro jízdu v koloně i když po úplném zastavení auta po vteřině pípne a rozjede se samo, přestože kolona pořád stojí a pak je potřeba stát na brzdě , takže to není ještě úplně ono. Zřejmě to má co dočinění s nedostupností auto-holdu, který je u aut s elektronickou ruční brzdou. Na rozdíl od hill-holdu, který auto podrží zabržděné jen pár vteřin (ten v Octavii je) tak auto-hold drží po celou dobu zastavení vozidla. Poprvé v praxi jsem viděl fungovat rear traffic alert - asistent při couvání z parkovacího místa - na přibližujícího se cyklistu reagoval velmi razantním zabržděním, přestože nešlo o jeho přímé ohrožení, systém zafungoval dobře.

exterier skoda octavia-combi-rs

Cestou necestou

Co se týče jízdy samotné, tak cestou tam, sedíc vepředu mě až překvapilo jak na těch 225/45 R19 kolech to auto není zase tak přehnaně tvrdé (s komfortním nastavením DCC tlumičů). Názor jsem změnil až Rumunsku, kde nás cesta třetí třídy přesvědčila o opaku a některé výmoly byly pro auto i posádku vyloženě muka a každý komu není jeho auto lhostejné úpí společně s nápravami a krásnými koly. Trochu předběhnu když řeknu, že na cestě zpět, kdy celou naší výpravu postihla rumunská hrozba ve formě střevní chřipky a celé pondělí jsem seděl schoulený vzadu, jsem to auto proklínal, jak je necitlivé k mému poškozenému tělu a jak rány od podvozku a výmoly moc bolí na těle i na duši. Ale zpět k cestě tam. Jízda samotná je samozřejmě stoprocentní koncernová záležitost - v tom pozitivním smyslu - všechno přesně tam kde to člověk čeká ovladatelné silou, která je tak akorat se zpětnou vazbu a pocitem z dobře odvedené práce. Výborný posaz, výborná manuální převodovka, výborný motor, výborné řízení. Co víc chtít.


Cestou přes naší malou republiku jsme jeli pohodově, často mezi 110 a 120 km/h a přesto se spotřeba u kombi držela kolem 7.5 litru a u liftbacku kolem 7 litrů, co mi nepřijde úplně málo na to, že jsme opravdu zkoušeli tu spotřebu držet nízko. Kombi mělo jen pár tisíc km, zatímco liftback měl již cca deset tisíc, nechce se mi moc věřit, že by to DSG bylo o tolik úspornější. V Břeclavi jsme zakusili jak vypadá infrastruktura 21. století ve východních státech EU a zakoupili elektronické dálniční známky pro Slovensko, Maďarsko a později bohužel i Rumunsko, které většina vnímá jako zaostalejší zemi, než tu naši a přesto na tomto poli si nás "mažou na chleba". Jinak bychom měli auto polepené 4 známkami. Pro zajímavost na náš 4 denní výlet stála slovenská známka 520 Kč, Maďarská 480 Kč a Rumunská 160 Kč na obě dvě auta.

exterier skoda octavia-combi-rs

Displej je opravdu velký

Když jsem zrovna neřídil, měl jsem možnost se seznámit s tím nejlepším infotainmentem, který lze do škodovky koupit. Technicky je to pecka - neskutečně jemné rozlišení, responzivní, barevné, kontrastní. Úžasné. Problém jsem měl hned od začátku na úvodní obrazovce, která tak okatě ukazuje, co všechno umí tím, že jednotlivé funkce jsou vyobrazeny krásnými barevnými fotkami, které ale nejsou vůbec intuitivní. Co je špatného na tradičním piktogramu telefonu a proč tam musí být pán co má telefon u ucha? Navigace umí i google mapy, což je super, ale když naviguje, tak neumí zobrazit nejbližší pokyn jasně a srozumitelně a během jízdy je tak nějak špatně použitelná ke skutečné navigaci. Resp oni ty nejbližší navigační pokyny jsou zobrazeny na displeji mezi budíky a tím je vlastně ta obrovská devítipalcová mapa úplně k ničemu. Obecně je ta plocha celkem nešikovně využita. Ale přiznám se že podobný pocit mám třeba i u Volva, kde ten jejich obří božský tablet prostě není plně využit. Ale wau efekt je značný, hlavně v prvních chvílích se zdá nabídka možností neskutečná.


Dvě stě čtyřicet pět koní a zážitků

Sobotní ráno, snídaně a hurá nahoru na Transfaragasan, cestu známou hlavně z pořadu Top Gear jako ráj zatáček a horských serpentýn. Cesta má zhruba 25 km a překonává 1500 výškových metru. Jako první sedám do modelu s DSG a vyrážím vpřed. Přepínám do sportovního módu, který nastaví motor, tlumiče, převodovku a řízení do sportovního módu - rychlejší reakce na plyn, tužší tlumiče a tužší řízení a umělý zvuk (kromě sportovního módu je ještě k dispozici eco, normal, komfort a individual). Ponechám si možnost manuálního řazení pádly pod volantem, nečekám, že by převodovka zvládla řazení sama bez ztráty kytičky, to po ní ani nelze chtít v takových situacích. Po pár zatáčkách vím dvě věci - ten umělý přebasovaný zvuk už nesnesu ani minutu a ty sportovní tlumiče jsou na tenhle asfalt zbytečně tvrdé. Ten umělý zvuk už od spodních otáček posílá skrz reproduktory hlavně basy, které jsou jen těžko uvěřitelné. Přitom motor má celkem obstojný zvuk, ve vyšších otáčkách dokonce velmi pěkný. A zvenku ještě lepší. Odjíždějící auto je kombinací syčení, dunění a chrochtání. Prostě krása. Spolujezdec během chviličky nastaví režim individual, kde mi zmíněné dva neduhy odstraní a já znovu vyrážím. A teď už je to ono! Krásné přehledné zatáčky, kde je třeba podřadit někdy až na první rychlostní stupeň, kdy nejvíc vynikne neskutečná plynulost řazení a nepřerušený tah motoru řazením právě mezi prvními dvěma stupni. Letíme vzhůru, během pár zatáček začínáme objevovat limity auta. Překvapilo mě jak rychle jsme se k nim dostali, hlavně tedy při výjezdech ze zatáček je potřeba opatrně rozbalovat řízení a citlivěji přidávat jinak zasahuje protiprokluz, který ale dělá svou práci velmi jemně a rozumně a hledá možnosti trakce jen částečným omezováním výkonu. Elektrohydraulický diferenciál statečně bojuje a posílá dostatek síly na vnější kolo, které pod plynem stáčí auto do zatáčky i při velmi ostrém výjezdu ze zatáčky. Přestože na ty klasické alpské vracečky je Octavia až moc velké auto a něco hbitějšího, menšího a lehčího by udělalo více muziky, při pomalejším nájezdu a následném zrychlováním od poloviny zatáčky lze užít zábavy a řídit auto plynem i se zapnutými elektronickými asistenty.

Nahoře na nás čekalo celkem překvapivých 8 stupňů Celsia a hlavně stovky aut, které se tam během dopoledne vyškrábali. Překvapilo nás, že se tam vlastně nikdo nebyl projet nějakým sportovním autem, tak jako my. Většina byla místní postarší auta a rodinky na výletech. Žádní závodníci, tuneři, nebo frajírci. Nás během víkendu čekalo natáčení reportáže, které bylo sice celkem zdlouhavé, ale znamenalo, že jsme (rádi) jezdili prakticky celý den, aby bylo dost "materiálu". Při sjezdech jsme opět narazili na tvrdost podvozku, kdy při brždění a několika terénních vlnách dostal podvozek nejednu pořádnou ránu, jinak auta přestála poměrně náročný víkend bez jakýchkoliv ztrát. Ani pneumatiky neutrpěly tak velké ztráty, jaké jsem čekal, takže v tomhle má Octavia určitě nejeden plusový bod. Samozřejmě nejde nezmínit nezměrný prostor jak v kufru tak na zadních sedadlech díky kterému se nemusí omezovat ani zavazadla ani cestující.

exterier skoda octavia-combi-rs

Verdikt

Nezáludné chování auta, včasné zvuky od pneumatik relativně daleko před jejich limitem a bezpečně naladěné bezpečnostní systémy umožní i méně zkušeným jezdcům z auta ždímat jeho možnosti až k limitu, který ale představují právě ty 225 mm široké pneumatiky, které by možná zvládli ještě pár cm přidat - hlavně při sjezdech, kdy je jedno kolo neúměrně zatíženo a ten přenos všech sil zvládá hůře. I tak si lze užít poměrně rychlou jízdu, která je ale stále v mezích rozumného rizika a možnostech auta zastavit nebo se vyhnout nenadálé překážce. Výkon, který ereso nabízí je dostatečný a zároveň ještě snadno použitelný pro pohon přední nápravy. Auto nemá velký torque steer, tedy netrhá za volant při zrychlování a zvládá přenos výkonu velmi dobře. Zaměření eresa bude hlavně na okresky a rychlé předjíždění než nějaké velké divočení na okruhu nebo horských serpentýnách, proto by podle mě mohlo být trochu měkčí. Určitě bych si odpustil nějaké příplatky typu panoramatické střechy nebo možná i toho velkého infotainmentu, protože to už užitné vlastnosti nezlepší. Na závěr pohledem do ceníku lze zjistit, kolik že vlastně tohle auto stojí - nejlevnější verze RS 245 stojí 781 tisíc ve verzi liftback s manuální převodovkou, nejdražší pak něco přes milion korun. Je to hodně? Podle mě celkem ano, samozřejmě lze šetřit na desítky až stovky tisíc na panoramatické střeše, navigaci columbus a možná i příplatkové audio Canton, které mne nijak neoslnilo svým přebasovaným výkonem. Ale pořád to bude relativně dost za Oktávku, která je na normální provoz zbytečně tvrdá, což může být na dlouhých cestách nepříjemné..
Publikováno 02.10.2018, autor: , recenzovaný vůz Škoda Octavia Combi RS , cena testovaného modelu: 985000 Kč

hodnocení: 80%

Další recenze

Jen málo aut dokáže kombinovat výkon a praktičnost tak jako Škoda Octavia vRS. A ta nejnovější je navíc rychlejší než kdy dřív.
4/5
Zapomeňte na vzhled a myslete jen na to, jak získat Golf GTI se slevou.
Současná Octavie je na trhu už nějaký ten rok a i přesto se stále jedná o pohledný, prostorný a ve verzi RS dobře jezdící vůz. Do její výbavy navíc nedávno přibyly nové prvky, jako je například adaptivní podvozek DCC, což znamená, že jízda by měla být nyní ještě víc komfortnější. S naftovým motorem o výkonu 184 koní pak Octavie Combi RS skvěle poslouží jako pohodlný a úsporný dálniční křižník nebo stěhovák.
89/100

Videa

Škoda Octavia Combi RS 2,0 TSI | RS PROMO - Autaživě.cz
New Škoda Octavia Combi RS 245 | Official driving footage - Autaživě.cz

Technické parametry

Motor

Palivobenzín
Převodovkaa, m
Poháněná nápravaFWD
Výkon180 kW - 180 kW
Maximální rychlost250 - 250 Km/h
Zrychlení na 100 Km/h6.7 - 6.7 s

Model

SérieOctavia (III) RS Combi
Začátek výroby01/2017
Začátek výroby modelu07/2017
Třída vozidlaStřední třída
Interní označení výrobce-

Rozměry

Výška1452mm
Šířka1814mm
Délka4689mm
Rozvor2680 mm
Objem kufru610 / 1740 l
Hmotnost1392 - 1412/
1958 - 1978 Kg
Poloměr otáčení10,6 m
Světlá výška127 mm
Přední nájezdový úhel-
Zadní nájezdový úhel-
Přechodový úhel-
Stoupavost-
Hloubka brodění-

Spotřeba

Kombinovaná 6.2 - 6.8l/100km
Ve městě8.3 - 8.7 l/100km
Mimo město5.3 - 5.4 l/100km
Emisní normaEuro 6
CO2154 g/km

Karoserie

typcombi
Počet míst5
Počet dveří5
Zatížení střechy75 kg
Přední brzdyKotoučová
Zadní brzdyKotoučová
Přední odpruženíVinutá pružina
Zadní odpruženíVinutá pružina

Asistenční systémy

Adaptivní brzdová světlaAktivace výstražných světel
Systém nouzového brzdění-
Parkovací senzoryzadní
Kontrola trakceElektronická kontrola stability
Typ monitorování tlaku v pneumatikáchnepřímé měření (ABS)
Navigační systémBarevný displej (dotyková obrazovka)

Cena

Cena801 900 Kč -
851 900 Kč
Minimální výbavaRS

Přívěs

Brzděný1600 - 1600 kg
Nebrzděný730 - 740 kg

Rivalové

Volkswagen Passat Variant
Cena od746 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4
Výkon110 kW - 200 kW
Maximální rychlost216 - 250 Km/h
Spotřeba4.2 - 7 l/100km
Akcelerace6 - 8.9 s
Seat Leon Cupra ST
Cena od897 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa
PohonFWD
Výkon213 kW - 221 kW
Maximální rychlost250 - 250 Km/h
Spotřeba6.7 - 7.1 l/100km
Akcelerace4.9 - 5.9 s
Renault Megane Grandtour GT
Cena od634 400 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa
PohonFWD
Výkon120 kW - 151 kW
Maximální rychlost214 - 230 Km/h
Spotřeba4.7 - 6 l/100km
Akcelerace7.4 - 8.9 s
Volkswagen Passat Alltrack
Cena od1 053 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa
Pohon4x4
Výkon140 kW - 176 kW
Maximální rychlost220 - 234 Km/h
Spotřeba5.2 - 6.9 l/100km
Akcelerace6.4 - 7.9 s

Varianty modelu

Škoda Octavia
Cena od437 900 Kč
Palivadiesel benzín

Motorizace

2,0 TSI/180 kW
Palivobenzín
Převodovkamanuál (6)
PohonFWD
Objem2 l
Max. rychlost250 km/h
Spotřeba6.8 l
Zrychlení6.7 s
Výkon180 kW
Cenaod 801 900 Kč
Zobrazit motorizaci
2,0 TSI/180 kW AP
Palivobenzín
Převodovkaautomat (7)
PohonFWD
Objem2 l
Max. rychlost250 km/h
Spotřeba6.2 l
Zrychlení6.7 s
Výkon180 kW
Cenaod 851 900 Kč
Zobrazit motorizaci

Kolik doopravdy stojí Škoda Octavia Combi RS? Poptejte dealery přes Autohled a
buďte si jisti, že máte tu nejlepší cenu

Získat nejlepší cenuVozy skladem (14)

Výbava

Základní (Skoda Octavia Combi RS)

 • 3bodový bezpečnostní pás vzadu uprostřed
 • ABS
 • Airbag spolujezdce
 • Deaktivace airbagu
 • Aktivní opěrky hlavy
 • Alu kola
 • Systém řízení trakce
 • Asistent rozjezdu do kopce
 • Nouzový brzdový asistent (EBA)
 • Dynamická brzdová světla
 • Městské nouzové brzdění
 • Pomoc při parkování
 • Elektronický stabilizační program (ESP)
 • Elektrická zadní okna
 • Elektrická přední okna
 • Detekce chodců
 • ISOFIX
 • Upozornění na nebezpečí kolize
 • Zadní hlavový airbag
 • Přední hlavový airbag
 • Zadní opěrky hlavy
 • Zadní prostřední opěrka hlavy
 • LED světlomety
 • Kožený interiér
 • Světelný senzor
 • Mlhová světla
 • Funkce tísňového volání
 • Sklopitelná zadní sedadla
 • Rádio
 • Dešťový senzor
 • Monitorování tlaku v pneumatikách - TPMS
 • Boční airbag vpředu
 • Posilovač řízení
 • Indikace převodového stupně
 • Systém start-stop
 • Centrální zamykání

Nejvyšší (Skoda Octavia Combi RS 245 DSG)

 • 3bodový bezpečnostní pás vzadu uprostřed
 • ABS
 • Airbag spolujezdce
 • Deaktivace airbagu
 • Aktivní opěrky hlavy
 • Alu kola
 • Systém řízení trakce
 • Asistent rozjezdu do kopce
 • Nouzový brzdový asistent (EBA)
 • Dynamická brzdová světla
 • Městské nouzové brzdění
 • Pomoc při parkování
 • Elektronický stabilizační program (ESP)
 • Elektrická zadní okna
 • Elektrická přední okna
 • Detekce chodců
 • ISOFIX
 • Upozornění na nebezpečí kolize
 • Zadní hlavový airbag
 • Přední hlavový airbag
 • Zadní opěrky hlavy
 • Zadní prostřední opěrka hlavy
 • LED světlomety
 • Kožený interiér
 • Světelný senzor
 • Mlhová světla
 • Funkce tísňového volání
 • Sklopitelná zadní sedadla
 • Rádio
 • Dešťový senzor
 • Monitorování tlaku v pneumatikách - TPMS
 • Boční airbag vpředu
 • Posilovač řízení
 • Systém start-stop
 • Centrální zamykání

Příplatková (Skoda Octavia Combi RS 245 DSG)

 • Svícení do zatáčky
 • Aut. kontrola vzdálenosti
 • Aktivní parkovací asistent
 • Asistent dálkových světel
 • Metalická barva
 • Navigace
 • Systém pro udržování vozu v jízdním pruhu
 • Indikátor jízdy v jízdním pruhu
 • Asistent jízdy s přívěsem
0
Porovnávač
TOPlist